12 Maymun

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
12 Maymun
12 Monkeys
Film afişi
Yönetmen Terry Gilliam
Yapımcı Charles Roven
Senarist Chris Maker
David Peoples
Janey Peoples
Oyuncular Bruce Willis
Brad Pitt
Madeleine Stowe
Müzik Paul Buckmaster
Dağıtıcı Universal Pictures
Cinsi Sinema filmi
Türü Bilim kurgu, dram
Renk Renkli
Yapım yılı 1995
Çıkış tarih(ler)i 29 Aralık 1995
Süre 129 dakika
Ülke ABD
Dil İngilizce
Bütçe 29,000,000 $
Hasılat 168,840,000 $

12 Maymun (Özgün adı: Twelve Monkeys), 1995 yapımı Terry Gilliam filmi. Başrollerde Brad Pitt, Bruce Willis ve Madeleine Stowe rol almıştır. Film "Cassandra Kompleksi" tabanına oturtulmuş geleceği görmenin ödül değil ıstırap verici bir deneyim olabileceği temelinden hareket edilmiştir. Filmde 24 saat Alfred Hitchcock filmleri gösteren bir sinemada Bruce Willis (James Cole) ve Madeleine Stowe (Kathryn Railly)'in girdikleri salonda Vertigo'dan bölümler gösterilmektedir. 12 Maymun En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Brad Pitt) ve En İyi Kostüm Dizaynı (Julie Weiss) dallarında Oscar'a aday olmuştur.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Ölümcül bir virüs tüm dünyayı tehdit etmektedir. 1996'da 5 milyar kişinin ölümüne neden olan bu virüs, 2035'te dünya nüfusunun yalnızca %1'ini hayatta bırakmıştır. Bu virüsün etkilerinden korunabilmek için insanlar yer altında koloniler kurarak yaşamaya başlar.

Bu virüsün üstesinden gelebilmek için mahkûmlardan James Cole, zaman makinesiyle geçmişe gönderilir. Yanlışlıkla 1990 yılına gönderilen Cole, bilimadamları için virüs hakkında araştırma yaparken akıl hastanesine kapatılır.

Daha sonra zaman yolculuğunu sürdüren Cole, akıl hastanesindeyken tanıştığı Psikiyatristi Dr. Kathryn Railly'yi içinde bulundukları duruma inandırmaya çalışır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Film müzikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]