Iron Man (film, 2008)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Iron Man
YönetmenJon Favreau
YapımcıAvi Arad
Kevin Feige
Hikâye (eser)Stan Lee
Larry Lieber
Don Heck
Jack Kirby
UyarlamaArthur Marcum
Matthew Hollaway
Mark Fergus
Hawk Ostby
OyuncularRobert Downey Jr.
Terrence Howard
Gwyneth Paltrow
Jeff Bridges
MüzikRamin Djawadi
Görüntü yönetmeniMatthew Libatique
DağıtıcıParamount Pictures
CinsiSinema filmi
RenkRenkli
Yapım yılı2008
Çıkış tarih(ler)i2 Mayıs 2008
Süre126 dakika
ÜlkeABD
Dilİngilizce
Bütçe$140,000,000
Hasılat$585,174,222[1]
Devam filmiIron Man 2

Iron Man (Türkçe: Demir Adam), 2008 yapımı, Marvel Comics Şirketi’nin yayımladığı ilk Marvel Sinematik Evreni filmidir. Demir Adam isimli çizgi romanın beyazperde uyarlamasıdır. Robert Downey Jr., filmin kahramanı Demir Adam'ı canlandırmıştır. Filmde oyuncuya Terrence Howard, Gwyneth Paltrow ve Jeff Bridges eşlik ediyor. Filmin devamı 2010 yılında gösterime girdi ve başrolde yine Robert Downey Jr. oynadı.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Tony Stark, Afganistan'da Amerikan Generallere yeni silahının sunumunu yapar. Dönüş yolunda bir takım terörist tarafından saldırıya uğrarlar. Tony ve yanındaki askerler Stark malı silahlarla vurulmaktadır. Askerler ölür. Tony tutsak edilir. Teröristler ondan yeni silahından kendilerine yapmalarını isterler. Kendisiyle tutsak edilen Yinsen adında bir adam akü yardımıyla Tony'nin vücuduna isabet eden şarapnel parçalarının kalbine gitmesini engellemiş ve onun hayatını kurtarmıştır. İlk küçük bir ark-reaktörü yaparak Tony'nin göğsüne yerleştirirler. Bu şarapnel parçalarının kalbine gitmesini engeller. Sonra birlikte silah yapıyor gibi görünüp gizliden bir zırh yaparlar. Zırh tamamlanınca teröristeler durumu anlar ve saldırılar. Bu sırada Yinsen Tony ye zaman kazandırmak için kendi hayatını feda ederek teröristleri oyalar ve ölür. Tony, teröristleri öldürür ve oradan kaçar. Amerikan askerleri onu bulur ve evine döner. Yaşadığı olaylar onu değiştirmiştir. Artık silah üretmeyeceğini ilan eder. Ortağı Obadiah Stane bundan memnun olmaz. Tony yeni bir zırh için çalışmalara başlar. Zırh tamamlanınca Afganistan'a gider ve oradaki teröristlere saldırır. Silahlarını yok eder. Bu arada Tony'yi öldürmeleri için teröristleri tutanın Obadiah Stane olduğu anlaşılır. Obadiah evinde Tony'yi felç eder ve ark-reaktörünü söküp onu ölüme terk eder. Obadiah Şirkette kendisine Tony'nin zırhına benzer bir zırh yapmıştır. Tony ölmek üzere iken yedek ark-reaktörünü J.A.R.V.I.S getirir ve Tony göğsüne takar. Obadiah zırhı ile demir adam zırhı kapışır. Obadiah ölür. Tony, kendisinin "Demir Adam" olduğunu basına söyler.

Başarısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Film vizyona girdiği ülkelerde ciddi bir fan kitlesi yaratmıştır. En iyi görsel efektler ve en iyi ses dallarında Akademi Ödülleri (Oscar) adaylıkları vardır. Ancak en iyi görsel efektleri The Curious Case of Benjamin Button'a en iyi ses düzenlemesini de The Dark Knight'a kaptırmıştır. Ödül kazanamamasına rağmen Marvel'in Spider-Man 2'den sonra en iyi süper kahraman uyarlaması olarak görülmektedir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Kasım 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Kasım 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller
Önce gelen:
Cloverfield
En İyi Bilimkurgu Filmi Saturn Ödülü
2008
Sonra gelen:
Avatar