İçeriğe atla

Embriyo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
7 haftalık bir insan embriyosu
Embriyolar ve bir kurbağa iribaşı (Rana rugosa).

Embriyo, (İngilizce: Embryo Eski Yunanca: ἔμβρυον (oku. embrüon tohum) çok hücreli diploid ökaryotlarda gelişimin ilk basamaklarından biri. Zigotun, arka arkaya mitoz bölünme geçirip hücre sayısının artmasına embriyo denir.

Yumurta ve sperm hücrelerinin birleşmesiyle oluşan zigot, çift sarmallı DNA moleküllerini içerir. Bitkiler, hayvanlar ve bazı protistlerde zigot mitozla bölünerek çok hücreli canlıyı oluşturur. Embriyo terimi, bu gelişimin zigotun bölündüğü zamanla, gelişim basamağının başka basamağa geçmesine kadar olan ilk zamanlarını anlatmak için kullanılır.

İnsanlarda, ilk sekiz haftalık döneme embriyonal dönem denilir. Embriyonal dönemde 3 germ yaprağından çeşitli organ sistemleri oluşur. Hayvanlarda, zigotun bu gelişim aşamasında morula, blastula ve Gastrula evreleri görülür. Bitkilerde ise, bu gelişme safhaları standart değildir, embriyo yeni bitkiler oluşturmak üzere gelişir.

Gelişim Süreci[değiştir | kaynağı değiştir]

Hayvan Embriyoları[değiştir | kaynağı değiştir]

Hayvanlarda döllenme, zigotun geliştirmesiyle embriyonik süreci başlatır.[1] Zigottan çok gözeli embriyoya geçiş süreci bölünme, blastula, gastrulasyon ve organogenez olarak adlandırılan bir dizi süreçten oluşur.[2] Bu süreç döllenme ile başlamaktadır.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Molnar, Charles; Gair, Jane (14 Mayıs 2015). "24.6. Fertilization and Early Embryonic Development" (İngilizce). 31 Mayıs 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2023. 
  2. ^ "The Circle of Life: The Stages of Animal Development". 24 Mart 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2023. 
  3. ^ "Animal Development I: Fertilization & Cleavage | Organismal Biology". organismalbio.biosci.gatech.edu. 10 Ağustos 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2023.