Logan'ın Kaçışı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Logan's Run
Logan's Run
Film afişi
Yönetmen Michael Anderson
Yapımcı Saul David
Hugh Benson
Senarist Roman:
William F. Nolan
George Clayton Johnson
Uyarlama:
David Z. Goodman
Oyuncular Michael York
Richard Jordan
Jenny Agutter
Roscoe Lee Browne
Peter Ustinov
Farrah Fawcett
Müzik Jerry Goldsmith
Görüntü yönetmeni Ernest Laszlo
Kurgu Bob Wyman
Stüdyo United Artists Films
Cinsi Sinema filmi
Türü Bilimkurgu, Distopya
Renk Renkli Metrocolor
Yapım yılı 1976, ABD
Süre 120 dakika
Dil İngilizce

Logan's Run (Logan'ın Kaçışı) Michael Anderson'ın, William F. Nolan ve George Clayton Johnson'ın romanından sinemaya uyarladığı filmidir.

Logan's Run, insanların en fazla 30 yaşlarına kadar yaşamalarına izin verilen, 23. yüzyılda geçen bir ütopyayı anlatır. Genç ve verimli insanların yaşadığı, çalıştığı ve eğlendiği bu modern toplum, H. G. Wells'in 'mikro-dünya'larına bir göndermede bulunur. Kendi içine kapanık, kendi suyunu ve havasını üreten bir kentin insanları vardır filmde. Bu insanlar dünya üzerinde çok küçük bir alan içinde yaşayıp, kendilerini çevreleyen şehir sınırları dışına çıkmamaktadırlar. Sınırları aşmak yasalara göre suç sayılmaktadır. Yasalara göre dışarıda (mikro-dünyanın ötesinde) günah, suç, ilkellik vardır.

Ütopyanın insanları yaş aralıklarına ayrılmışlardır ve her aralığı simgeleyen, belli bir renk elbiseyi giymektedirler. 30 yaşına gelen (yaşlanan) insanlar, tüm toplumun katıldığı bir gösteri ile yeniden doğuş törenine mutlulukla giderler. Ölüp, hayata yeni baştan başlayacağını düşünen - buna inandırılan - insanlar için bu törenler onur vericidir.

Filmin başrol oyuncusu Logan (Michael York) bu ütopik toplumu bir distopyaya çeviren adam olarak devreye girer. Jenny Agutter'in canlandırdığı Jesicca karakteri, masum insanların öldüğünü, bir daha hayata gelmeyeceklerini, bu töreni yaratan mekanizmanın insanlara yalan söylediğini, bir denetmen olan Logan'a anlatmak ister. Jessica bir asidir ve sistem için çalışan bir adamı, asilerin arasına çekmeye çalışır. Logan'ın hayatını kurtarma çabasıdır aynı zamanda. Hem Logan'ın hayatını kurtarmak hem de kendine kaçmak için, kendinden daha güçlü bir ortak seçmeye çalışır Jessica. Bu olay örgüsüne birçok distopik film ve kitapta da rastlanmaktadır. Hatta bu olay örgüsü için distopyanın klişesi demek yanlış olmaz.

Logan asimizin peşine takılarak, yaşadığı ve hizmet ettiği mikro-dünyadan kaçmayı başarır ve yabani dünyada yaşlanana kadar yaşayan insanların varlığını öğrenir. Artık Logan da bir asidir (özgür bir asi), ama bununla yetinmez. Adeta bir kahraman olmak için çabalar ve kente geri dünüp, kısacık hayatlar süren insanların gözlerini açmaya çalışacaktır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]