Avatar: Suyun Yolu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Avatar: Suyun Yolu
Avatar: The Way of Water
Filmin resmi tanıtım logosu
YönetmenJames Cameron
Yapımcı
Senarist
Oyuncular
Görüntü yönetmeniRussell Carpenter
Stüdyo20th Century Fox
Lightstorm Entertainment
DağıtıcıWalt Disney Studios Motion Pictures
CinsiSinema filmi
RenkRenkli
Çıkış tarih(ler)i16 Aralık 2022 (2022-12-16)
Süre190 dakika
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri
Dilİngilizce
Bütçe$350-460 milyon[1]
Hasılat$2.296 milyar[2]
Önceki filmAvatar
Devam filmiAvatar 3

Avatar: Suyun Yolu (Özgün adı: Avatar: The Way of Water), James Cameron tarafından yönetilen ve yapımcılığını 20th Century Studios'un üstlendiği ABD yapımı epik bilimkurgu filmidir.[3][4] Cameron filmin yapımcılığını Jon Landau ile birlikte üstlenirken, Josh Friedman ilk başta Cameron'ın ortak yazarı olarak duyurulmuştu; daha sonra Cameron, Friedman, Rick Jaffa, Amanda Silver ve Shane Salerno'nun ayrı senaryolara atfedilmeden önce tüm devam filmlerinin yazma sürecinde yer aldıkları ve nihai belirsiz film jeneriklerini yazma halinde oldukları açıklandı.[5][6][7][8] Açıklandığına göre oyuncular Sam Worthington, Zoe Saldana, Stephen Lang, Giovanni Ribisi, Joel David Moore, Dileep Rao, CCH Pounder ve Matt Gerald, ilk filmdeki rollerini yeniden canlandıracakken, Sigourney Weaver farklı bir rolle geri dönecektir.[9] Yeni oyuncular arasında Kate Winslet, Cliff Curtis, Edie Falco, Brendan Cowell, Michelle Yeoh, Jemaine Clement, Oona Chaplin, Vin Diesel ve CJ Jones yer almaktadır.

2006 Yılında başarılı olursa Avatar'a devam filmi çekmek istediğini belirten Cameron, ilk filmin yaygın başarısının ardından 2010 yılında ilk iki devam filmini duyurmuştu ve o zaman için ikinci filmin 2014'te vizyona girmesi hedefleniyordu.[10][11] Bununla birlikte, (birincisine) üç devam filminin daha eklenmesi ve daha önce hiç elde edilmemiş bir başarı olan sualtında performans yakalama sahnelerini filme almak için yeni teknoloji geliştirme zorunluluğu, mürettebatın üzerinde yazım, yapım öncesi ve görsel efekt konularında daha fazla çalışmaya zaman tanımak için önemli gecikmelere yol açtı.[12] Filmin ön çekimleri 15 Ağustos 2017'de Manhattan Beach, California'da başladı, ardından 25 Eylül 2017'de Yeni Zelanda'da Avatar 3 ile eşzamanlı ana çekimler yapıldı; çekimler, COVID-19 pandemisi nedeniyle prodüksiyona ara verilmesine rağmen, üç yıldan fazla süren çekimlerin ardından Eylül 2020'nin sonlarında sona erdi.

Filmin sinemalarda gösterimi sekiz defa gecikmeye maruz kalmış ve en sonuncu gecikme 23 Temmuz 2020'de gerçekleşmişti;[13] en son 16 Aralık 2022'de vizyona girdi. Sıradaki üç devam filmi sırasıyla; 20 Aralık 2024, 18 Aralık 2026 ve 22 Aralık 2028'de yayınlanacaktır.[14][15]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Na'vi'lerin Pandora'daki[a] RDA işgâlini püskürtmesinden on altı yıl sonra Jake Sully, Omaticaya klanının şefi olarak yaşamaktadır ve oğulları Neteyam ve Lo'ak, kızı Tuk ve evlatlık çocukları Kiri (Grace Augustine'in hareketsiz avatarından doğmuş) ve ölen Albay Miles Quaritch'in Pandora doğumlu insan oğlu Spider ile birlikte Neytiri ile bir aile kurmuştur. Na'vi'yi dehşete düşüren, yeni liderleri General Frances Ardmore liderliğindeki RDA, Dünya ölürken Pandora'yı kolonileştirmek için geri döner. Yeni gelenler arasında ölen insan askerlerin anılarının zihinlerine yerleştirildiği Rekombinantlar olarak adlandırılan Na'vi avatarları da vardır. Quaritch'in rekombinantı askerlere liderlik etmektedir.

Bir yıl sonra Jake, RDA'ya karşı bir gerilla savaşı yürütmektedir. Bir kontrgerilla görevi sırasında Quaritch ve astları, Jake'in çocuklarını yakalar. Jake ve Neytiri gelir ve onları serbest bırakarak Quaritch'in birkaç askerini öldürür, ancak Spider, onu oğlu olarak tanıyan Quaritch tarafından esir alınmaya devam eder. RDA'nın Spider'dan bilgi alamaması üzerine Quaritch, onu kendi tarafına çekmek için oğluyla zaman geçirmeye karar verir. Buna karşılık Spider, Quaritch'e Na'vi kültürü ve dili hakkında rehberlik eder.

Spider'ın nerede olduğuna dair bilgisinin yarattığı tehlikenin farkında olan Jake ve ailesi, kendilerini Omatikaya'dan sürgün eder ve Pandora'nın doğu kıyısına çekilir ve burada Metkayina klanına sığınırlar. Orada aile, resif insanlarının yollarını öğrenir, Kiri, denizle ruhani bir bağ kurar ve Lo'ak, şef Tonowari'nin kızı Tsireya ve karısı Ronal ile arkadaş olur.

Kiri'yi kavgaya dönüşen bir tartışmada Tonowari'nin oğlu Aonung'a karşı savunan Lo'ak, Jake'in ısrarı üzerine özür diler. Aonung ve arkadaşları daha sonra Lo'ak'ı bir deniz avcısının bölgesine gitmeye ikna eder ve onu orada yalnız bırakır. Lo'ak, köpek balığı benzeri bir tür olan bir avcı yaratığın saldırısından kurtulur ve Metkayina'nın ruhani kardeşleri olarak gördüğü zeki ve pasifist balina benzeri bir tür olan Payakan adlı bir Tulkun ile arkadaş olur. Döndükten sonra Lo'ak, gezinin suçunu üstlenerek Aonung'un arkadaşlığını kazanır, ancak Payakan'ın Tulkunlar arasında dışlanmış olduğunu öğrenir.

Daha sonra Kiri, Metkayina'nın sualtı Ruhlar Ağacına bağlanır ve bilinci Pandora'da yaşayan biyolojik annesi Grace ile ruhsal olarak "buluşur". Bağlantıya bağlı trans sırasında Kiri bir nöbet geçirir ve bilincini kaybederek neredeyse boğulma tehlikesi yaşar.

Jake, tıbbi ekipmanlarını kullanma konusunda yardım için Norm Spellman ve Max Patel'i çağırır, burada Kiri'ye epilepsi teşhisi koyarlar ve onu öldürebileceği için Ruhlar Ağacına tekrar bağlanamayacağı konusunda uyarırlar. Ronal, Kiri'yi kurtarsa da Quaritch, Norm ve Max'in hava aracının Metkayina'nın yaşadığı takımadalara kadar izini sürer. Yanında Spider'ı da getiren Quaritch, RDA'nın Kaptan Mick Scoresby liderliğindeki deniz operasyonlarıyla güçlerini birleştirir ve amrita[b] adlı yaşlanma karşıtı bir serum çıkarmak için Tulkunları avlayan bir balina avlama gemisine komuta eder.

Quaritch'in ekibi, takımadalara baskın düzenleyerek kabileleri Jake'in yeri hakkında sorguya çeker, ancak kendileri tarafından boşuna bir uğraş olarak görülmektedir. Quaritch daha sonra balina avcılarına Jake'i dışarı çıkarmak için köylerin yakınındaki Tulkun'ları öldürmelerini emreder. Lo'ak, zihinsel olarak Payakan ile bağlantı kurar ve türünün pasifist yollarına karşı çıktığı ve annesini öldüren balina avcılarına saldırarak birçok ölüme neden olduğu için kovulduğunu öğrenir.

Metkayina, Tulkun cinayetlerini öğrendiğinde Lo'ak, Payakan'ı uyarmak için aceleyle uzaklaşır, ardından kardeşleri ve arkadaşları gelir. Payakan'ı avlanırken bulurlar ve Quaritch, Lo'ak, Tsireya ve Tuk'u tekrar yakalar. Jake, Neytiri ve Metkayina, insanlarla yüzleşmek ve çocukları kurtarmak için yola çıkarlar. Quaritch, Jake'i teslim olmaya zorlar, ancak Payakan balina avcılarına saldırarak Metkayina ile insanlar arasında bir çatışmayı tetikler. Spider, geminin gaz kolunu bozar ve Neteyam, Lo'ak, Tsireya ve Spider'ı kurtarır, ancak Quaritch'in adamlarından biri tarafından ölümcül bir şekilde vurulur. Yıkılan Jake ve Neytiri, geri alınan kalan çocuklarını kurtarmak için geri döner. Jake, Kiri'yi rehin olarak kullanan Quaritch ile yüzleşir. Neytiri de Spider ile aynı şeyi yaptığında, Quaritch ilk başta bağlılıklarını reddeder, ancak Neytiri Spider'ı göğsünden kestiğinde vazgeçer.

Jake, Quaritch, Neytiri ve Tuk batan geminin içinde mahsur kalır. Gergin bir çatışmadan sonra Jake, Quaritch'i bilinçsizce boğar ve Lo'ak ve Payakan tarafından kurtarılırken, Kiri ise Neytiri ve Tuk'u kurtarır. Spider, Quaritch'i kurtarır, ancak onunla gitmeyi reddeder ve onu gerçek bir oğul olarak karşılayan Jake'in ailesine yeniden katılır.

Neteyam'ın cenazesinden sonra Jake, Tonowari'ye Metkayina'dan ayrılma kararını bildirir. Yine de Metkayina lideri olarak Tonowari, Jake ve ailesini saygıyla klanın bir parçası olarak tanımlar ve onun ve ailesinin kalmasını memnuniyetle karşıladıklarını bildirir. RDA'ya karşı savaşlarına devam edeceklerine yemin etmeden önce Jake ve ailesi resif klanındaki yeni hayatlarını kabul eder ve devam etmeye karar verirler.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Na'vi[değiştir | kaynağı değiştir]

İnsanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Parker Selfridge rolünde oyuncu Giovanni Ribisi, ilk filmde RDA madencilik operasyonunun kurumsal yöneticisi.[34]
 • Dr. Norm Spellman rolünde oyuncu Joel David Moore, ilk filmde Na'vi'lerin tarafını seçen Avatar Programının eski bir bilim insanı üyesi.[35]
 • Dr. Max Patel rolünde oyuncu Dileep Rao, Avatar Programında çalışan ve ilk filmde Jake'in RDA'ya karşı isyanını desteklemeye gelen bir bilim adamı.[36]
 • Onbaşı Lyle Wainfleet rolünde oyuncu Matt Gerald, ilk filmde Na'vi'ye karşı RDA için savaşan bir paralı asker. Bir önceki bölümde karakterinin ölümüne rağmen, Gerald'ın Ağustos 2017'de rolünü yeniden üstleneceği açıklandı.[22]
 • Javier "Örümcek" Socorro rolünde oyuncu Jack Champion, Cehennem Kapısı'nda (ilk filmde Pandora'daki insanların üssü) doğmuş ama Jake ve Neytiri tarafından kurtarılıp evlat edinilen ve "Pandora'nın yağmur ormanlarında zamanını geçirmeyi tercih eden" bir genç.[23][24][37]
 • General Ardmore rolünde oyuncu Edie Falco, RDA'nın çıkarlarından sorumlu komutan.[38]
 • Kaptan Mick Scoresby rolünde oyuncu Brendan Cowell, Pandora gezegenindeki özel sektör deniz av gemisinin başkanı.[39]
 • Dr. Karina Mogue rolünde oyuncu Michelle Yeoh.[40]
 • Dr. Ian Garvin rolünde oyuncu Jemaine Clement, bir deniz biyoloğu.[41]

Bilinmeyen[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Sigourney Weaver: Weaver aslen önceki filmde Na'vi'lerin tarafını tutan ve çatışma sırasında ölen Avatar Programı'nın başı, bir bilim insanı olan Dr. Grace Augustine olarak göründü. Hem Weaver hem de Cameron, devam filmlerinde geri döneceğini doğrulasa da, 2014'te aynı karakteri canlandırmayacağını belirttiler.[9][42][43] Oyuncuların çoğu gibi, film için serbest dalış yapmayı öğrendi ve su altında sahneler çekti.[33]
 • Stephen Lang: Pandora'yı sömürgeleştiren insan örgütü RDA'nın güçlerine, önceki filmde Na'vi ile olan çatışmalarında liderlik eden Albay Miles Quaritch rolünde göründü. Karakter Avatar'ın sonunda ölmüş olsa da, Cameron 2010'da Lang'in ilk üç devam filminde geri döneceğini doğruladı, "Onu tam olarak nasıl geri getireceğimizi söylemeyeceğim ama sonuçta bu bir bilimkurgu hikâyesi. Onun karakteri, yeni üç filmlik destanımız boyunca gerçekten beklenmedik yerlere dönüşecek." diye açıkladı.[8][44] Daha sonra Quaritch'in dört devam filminde bir kez daha ana düşman olarak hareket edeceğini belirtmiştir.[45] Söylendiğine göre Lang'in rolü hareket yakalamayı içerecektir.[46]
 • Varang rolünde hareket yakalama oyuncusu Oona Chaplin, "devam filmlerinin tüm destanını kapsayan güçlü ve canlı bir merkezi karakter".[22][47][48]

Vin Diesel[49][50][51] ve CJ Jones,[52] açıklanmayan rollerde yer aldı.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Avatar'da (2009) tasvir edildiği gibi
 2. ^ Adı, Hindu mitolojisinde bahsedilen bir ölümsüzlük iksiri olan Amrita'dan türetilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ D'Alessandro, Anthony (18 Aralık 2022). ""Avatar: The Way Of Water" Opens To $134M; Why Pic's Box Office Fate Will Be Determined Through The Holidays - Sunday AM Update". Deadline Hollywood. 18 Aralık 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Aralık 2022. 
 2. ^ "Avatar: The Way of Water". Box Office Mojo. IMDb. Erişim tarihi: 18 Mart 2023. Bunu Vikiveri'de düzenleyin
 3. ^ Vary, Adam B. (17 Ocak 2020). "Disney Drops Fox Name, Will Rebrand as 20th Century Studios, Searchlight Pictures" [Disney Fox Adını Bıraktı, 20th Century Studios ve Searchlight Pictures Olarak Yeniden Markalaşacak]. variety.com (İngilizce). Variety. 19 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ocak 2020. 
 4. ^ Mahajan, Viraj (24 Eylül 2019). "Too much pressure on James Cameron for Avatar 2 after Avengers: Endgame?" [Avengers: Endgame'den sonra Avatar 2 için James Cameron üzerinde çok fazla baskı mı var?] (İngilizce). International Business Times. 27 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ocak 2020. 
 5. ^ Fleming, Mike Jr. (1 Ağustos 2013). "'Avatar' Sequels Upped To Three; Fox, James Cameron Set Trio of Writers to Spearhead" ['Avatar' Devam Filmleri Üçe Yükseldi; Fox, James Cameron'ı, Yazarlar Üçlüsü'ne Öncü Olarak Ayarladı]. deadline.com (İngilizce). Deadline Hollywood. 22 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Eylül 2017. 
 6. ^ Vijay, Amar (26 Kasım 2014). "James Cameron Talks Avatar Sequels" [James Cameron, Avatar Devam Filmlerini Konuşuyor]. empireonline.com (İngilizce). Empire. 5 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Eylül 2017. 
 7. ^ Medina, Joseph (28 Kasım 2014). "James Cameron Opens Up About 'Avatar' Sequels" [James Cameron 'Avatar' Devam Filmleri Hakkında Açıkladı]. inquisitr.com (İngilizce). Inquisitr. 22 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Eylül 2017. 
 8. ^ a b Fleming, Mike Jr. (22 Ekim 2013). "James Cameron Has Found Avatar's Darth Vader: It's Stephen Lang" [James Cameron, Avatar'ın Darth Vader'ını Buldu: Bu Stephen Lang]. deadline.com (İngilizce). Deadline Hollywood. 26 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Kasım 2013. 
 9. ^ a b Briers, Michael (2 Mart 2015). "Avatar 2 Will See Sigourney Weaver Play a Brand New Character" [Avatar 2, Sigourney Weaver'ın Yepyeni Bir Karakteri Oynadığını Görecek]. wegotthiscovered.com (İngilizce). WeGotThisCovered. 7 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Şubat 2020. 
 10. ^ Carroll, Larry (29 Haziran 2006). "'Titanic' Mastermind James Cameron's King-Size Comeback: Two Sci-Fi Trilogies" ['Titanik' Ustası James Cameron'ın Kral Boyu Geri Dönüşü: İki Bilimkurgu Üçlemesi]. mtv.com (İngilizce). MTV. 5 Temmuz 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ekim 2006. 
 11. ^ Rosenberg, Adam (8 Ocak 2010). "'Avatar' Sequel Confirmed By James Cameron... And Here's What We'd Like To See" ['Avatar' Devam Filmi James Cameron Tarafından Onaylandı... Ve İşte Görmek İstediklerimiz]. moviesblog.mtv.com (İngilizce). MTV. 16 Ocak 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ocak 2010. 
 12. ^ McClintock, Pamela (27 Ekim 2010). "James Cameron's 5-year plan" [James Cameron'ın 5 yıllık planı] (İngilizce). Variety. 12 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ekim 2010. 
 13. ^ White, Adam (23 Temmuz 2020). "Avatar 2 delayed indefinitely due to coronavirus, confirms James Cameron" [Avatar 2, koronavirüs nedeniyle süresiz olarak ertelendi; James Cameron doğruladı]. independent.co.uk (İngilizce). The Independent. 28 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mart 2021. 
 14. ^ Mendelson, Scott (25 Temmuz 2020). "Box Office: 'Avatar 2' Delay Means Universal's 'F9' And 'Jurassic World: Dominion' Could Rule 2021" [Gişe: 'Avatar 2' Gecikmesi, Universal'ın 'F9' ve 'Jurassic World: Dominion'ın 2021'e Hükmedebileceği Anlamına Geliyor]. forbes.com (İngilizce). Forbes. 25 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2020. 
 15. ^ Reimann, Tom (23 Temmuz 2020). "The 'Avatar' Sequels Have Been Delayed Again, So I Guess Things Are Returning to Normal" ['Avatar' Devam Filmleri Yine Ertelendi, Sanırım İşler Normale Dönüyor]. collider.com (İngilizce). Collider. 24 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Temmuz 2020. 
 16. ^ a b Robertson, Lindsay (14 Ocak 2010). "James Cameron Planning 'Avatar' Trilogy" [James Cameron 'Avatar' Üçlemesini Planlıyor]. movies.yahoo.com (İngilizce). Yahoo! Movies. 18 Ocak 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ocak 2010. 
 17. ^ a b Ditzian, Eric (21 Aralık 2009). "James Cameron Talks 'Avatar' Sequel Plans" [James Cameron 'Avatar' Devam Filmi Planlarını Konuşuyor] (İngilizce). MTV. 14 Ocak 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2010. 
 18. ^ McNary, Dave (24 Temmuz 2017). "CCH Pounder to Return for 'Avatar' Sequels" [CCH Pounder, 'Avatar' Devam Filmleriyle Geri Dönecek]. Variety (İngilizce). 25 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Eylül 2017. 
 19. ^ Hipes, Patrick (24 Temmuz 2017). "CCH Pounder Rejoins 'Avatar' Team For Sequels" [CCH Pounder Devam Filmleri İçin 'Avatar' Ekibine Yeniden Katılıyor]. deadline.com (İngilizce). Deadline Hollywood. 30 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Eylül 2017. 
 20. ^ Chitwood, Adam (9 Mayıs 2017). "'Avatar' Sequels Add 'Fear the Walking Dead' Star Cliff Curtis in Lead Role" ['Avatar' Devam Filmleri Başrolde 'Fear the Walking Dead' Yıldızı Cliff Curtis'i Ekliyor]. Collider (İngilizce). 26 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Eylül 2017. 
 21. ^ D'Alessandro, Anthony (9 Mayıs 2017). "'Avatar' Sequels Update: 'Fear The Walking Dead's Cliff Curtis Signs On For Lead Role" ['Avatar' Devam Filmleri Güncellemesi: 'Fear The Walking Dead'in Cliff'i Curtis Başrol İçin İmza Atıyor]. deadline.com (İngilizce). Deadline Hollywood. 25 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Eylül 2017. 
 22. ^ a b c D'Alessandro, Anthony (7 Ağustos 2017). "Matt Gerald Returning To James Cameron's 'Avatar' World; Boards Crackle's 'The Oath'" [Matt Gerald, James Cameron'ın 'Avatar' Dünyasına Dönüyor; Crackle'ın 'The Oath' Sahneleri]. deadline.com (İngilizce). Deadline Hollywood. 11 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Eylül 2017. 
 23. ^ a b c d e f g Goldberg, Matt (27 Eylül 2017). "'Avatar' Sequels Reveal First Look at the Young Cast" ['Avatar' Devam Filmleri Genç Oyuncu Kadrosuna İlk Bakışını Ortaya Koyuyor]. collider.com (İngilizce). Collider. 28 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Eylül 2017. 
 24. ^ a b c d e f g Hibberd, James (27 Eylül 2017). "Avatar 2: First look at sequel's next generation cast" [Avatar 2: Devam filminin yeni nesil oyuncu kadrosuna ilk bakış]. ew.com (İngilizce). Entertainment Weekly. 27 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Eylül 2017. 
 25. ^ Hutchinson, Emily (19 Şubat 2019). "Avatar 2 time jump revealed by James Cameron" [James Cameron tarafından ortaya çıkan Avatar 2 zaman atlaması]. digitalspy.com (İngilizce). Digital Spy. 19 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mart 2019. 
 26. ^ Fleming, Mike Jr. (3 Ekim 2017). "Kate Winslet Joins 'Avatar' Universe For 'Titanic' Reunion With James Cameron" [Kate Winslet, James Cameron ile 'Titanik' Buluşması İçin 'Avatar' Evrenine Katıldı]. deadline.com (İngilizce). Deadline Hollywood. 4 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ekim 2017. 
 27. ^ Reilly, Kaitlin (4 Ekim 2017). "Kate Winslet Is Joining Avatar 2 & Hopefully It Will Have A Happier Ending Than Her Last James Cameron Movie" [Kate Winslet Avatar 2'ye Katılıyor ve Umarım Son James Cameron Filminden Daha Mutlu Bir Sonu Olur]. refinery29.com (İngilizce). Refinery29. 6 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ekim 2017. 
 28. ^ Couch, Aaron; Galuppo, Mia (3 Ekim 2017). "Kate Winslet Joins James Cameron's 'Avatar' Universe" [Kate Winslet, James Cameron'ın 'Avatar' Evrenine Katıldı]. hollywoodreporter.com (İngilizce). The Hollywood Reporter. 4 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ekim 2017. 
 29. ^ a b Keegan, Rebecca (26 Kasım 2017). "James Cameron on Titanic's Legacy and the Impact of a Fox Studio Sale" [James Cameron, Titanic'in Mirası ve Fox Stüdyosunun Satılışının Etkisi Üzerine]. Vanity Fair (İngilizce). 27 Kasım 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Kasım 2017. 
 30. ^ a b Setoodeh, Ramin (24 Ekim 2017). "Kate Winslet on Woody Allen, 'Wonder Wheel' and the 20th Anniversary of 'Titanic'" [Woody Allen'da Kate Winslet, 'Wonder Wheel' ve 'Titanic'in 20. Yıldönümü]. variety.com (İngilizce). Variety. 24 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ekim 2017. 
 31. ^ Mitchell, Bea (13 Haziran 2018). "Zoe Saldana has already finished shooting Avatar 2 and 3" [Zoe Saldana, Avatar 2 ve 3'ün çekimlerini çoktan bitirdi]. digitalspy.com (İngilizce). Digital Spy. 26 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Haziran 2018. 
 32. ^ Rawden, Jessica (13 Haziran 2018). "Zoe Saldana Has Wrapped Filming, And Other Details About Avatar 2 And 3" [Zoe Saldana Çekimleri ve Avatar 2 Ve 3 İle İlgili Diğer Detayları Tamamladı]. cinemablend.com (İngilizce). Cinema Blend. 26 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Haziran 2018. 
 33. ^ a b Rawden, Jessica (1 Kasım 2020). "Kate Winslet Beats Tom Cruise's Underwater Record In Avatar 2" [Kate Winslet, Avatar 2'de Tom Cruise'un Sualtı Rekorunu Geçti]. screenrant.com (İngilizce). Screen Rant. 1 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2022. 
 34. ^ N'Duka, Amanda (13 Ekim 2017). "'Avatar': Giovanni Ribisi Returning For All Four Sequels" ['Avatar': Giovanni Ribisi Dört Devam Filmiyle Geri Dönüyor]. deadline.com (İngilizce). Deadline Hollywood. 13 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ekim 2017. 
 35. ^ N'Duka, Amanda (31 Mayıs 2017). "Joel David Moore Returning For 'Avatar' Sequels" [Joel David Moore 'Avatar' Devam Filmleriyle Geri Dönüyor]. deadline.com (İngilizce). Deadline Hollywood. 9 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Eylül 2017. 
 36. ^ N'Duka, Amanda (25 Ocak 2018). "Dileep Rao To Reprise His Role In James Cameron's 'Avatar' Films" [Dileep Rao, James Cameron'ın 'Avatar' Filmlerindeki Rolünü Tekrarlayacak]. deadline.com (İngilizce). Deadline Hollywood. 26 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ocak 2018. 
 37. ^ "New 'Avatar 2' Photo Introduces Spider, a Human Adopted by Jake and Neytiri" [Yeni 'Avatar 2' Fotoğrafı, Jake ve Neytiri tarafından Benimsenen bir İnsan Olan Örümcek'i Tanıtıyor]. collider.com (İngilizce). Collider. 20 Aralık 2021. 20 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 38. ^ D'Alessandro, Anthony (6 Şubat 2019). "Edie Falco Joins James Cameron's 'Avatar' Franchise" [Edie Falco, James Cameron'ın 'Avatar' Serisine Katıldı]. deadline.com (İngilizce). Deadline Hollywood. 25 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Şubat 2019. 
 39. ^ Couch, Aaron (28 Mart 2019). "'Avatar' Sequels Cast 'Game of Thrones' Actor Brendan Cowell" ['Avatar' Dizisi Oyuncularından 'Game of Thrones' Oyuncusu Brendan Cowell]. hollywoodreporter.com (İngilizce). The Hollywood Reporter. 28 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mart 2019. 
 40. ^ N'Duka, Amanda (15 Nisan 2019). "Michelle Yeoh Boards 'Avatar' Sequels" [Michelle Yeoh'un 'Avatar' Devam Filmleri Sahneleri]. deadline.com (İngilizce). Deadline Hollywood. 17 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Nisan 2019. 
 41. ^ McNary, Dave (15 Mayıs 2019). "James Cameron's 'Avatar' Sequels Casts Jemaine Clement" [James Cameron'un 'Avatar' Devam Filmi Jemaine Clement'i Oynatıyor]. variety.com (İngilizce). Variety. 17 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Mayıs 2019. 
 42. ^ "Sigourney Weaver Avatar 2 role confirmed" [Sigourney Weaver'ın Avatar 2 rolü teyit edildi]. bbc.co.uk (İngilizce). BBC News. 18 Eylül 2011. 18 Eylül 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Eylül 2011. 
 43. ^ Valdez, Rubi (14 Eylül 2014). "Avatar 2 Movie Spoilers, Release Date: Sigourney Weaver Alive, Will Play Crucial Role in New Trilogy" [Avatar 2 Filminden Spoiler, Çıkış Tarihi: Sigourney Weaver Yaşıyor, Yeni Üçlemede Çok Önemli Bir Rol Oynayacak]. breathecast.com (İngilizce). BREATHEcast. 25 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Eylül 2017. 
 44. ^ "Avatar 2 Filming Starts This Week!" [Avatar 2 Çekimleri Bu Hafta Başlıyor!]. superherohype.com (İngilizce). SuperHeroHype. 25 Eylül 2017. 13 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Eylül 2017. 
 45. ^ Evry, Max (8 Ağustos 2017). "Colonel Quaritch Will be the Main Villain in the Avatar Sequels" [Albay Quaritch, Avatar Devam Filmlerinde Baş Kötü Adam Olacak]. comingsoon.net (İngilizce). ComingSoon. 24 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Eylül 2017. 
 46. ^ Boucher, Geoff (14 Kasım 2018). "James Cameron: The 'Avatar' Sequels Have Wrapped Production" [James Cameron: 'Avatar' Devam Filmlerinin Yapımı Tamamlandı]. deadline.com (İngilizce). Deadline Hollywood. 14 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Kasım 2018. 
 47. ^ McNary, Dave (20 Haziran 2017). "'Games of Thrones' Star Oona Chaplin Joins James Cameron's 'Avatar' Sequels". Variety. 25 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Eylül 2017. 
 48. ^ Ford, Rebecca (20 Haziran 2017). "'Avatar' Sequels Add 'Game of Thrones' Actress Oona Chaplin" ['Avatar' Devam Filmleri 'Game of Thrones' Aktrisi Oona Chaplin'i Ekliyor]. hollywoodreporter.com (İngilizce). The Hollywood Reporter. 25 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Eylül 2017. 
 49. ^ Stolworthy, Jacob (5 Nisan 2019). "Avatar 2 and 3: Vin Diesel joins cast of James Cameron's long awaited sequels" [Avatar 2 ve 3: Vin Diesel, James Cameron'ın uzun zamandır beklenen devam filmlerinin kadrosuna katıldı]. independent.co.uk (İngilizce). The Independent. 9 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2019. 
 50. ^ Butler, Mary Anne (4 Nisan 2019). "Vin Diesel Joins James Cameron in 'Avatar 2', Possibly 3-5" [Vin Diesel, 'Avatar 2', ve Muhtemelen 3-5'te James Cameron'a Katılıyor]. bleedingcool.com (İngilizce). Bleeding Cool. 5 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2019. 
 51. ^ Harp, Justin (25 Nisan 2019). "Avengers: Endgame's Vin Diesel confirms he's joined Avatar sequel — and reveals why he's doing it" [Avengers: Endgame'den Vin Diesel, Avatar'ın devam filmine katıldığını doğruladı ve bunu neden yaptığını açıkladı]. digitalspy.com (İngilizce). Digital Spy. 7 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Haziran 2020. 
 52. ^ Ramos, Dino-Ray (25 Haziran 2019). "'Baby Driver' And 'Avatar 2' Actor CJ Jones Tells Hollywood That Disabled Are Able To Tell Their Own Stories – CAA Amplify" ['Bebek Sürücü' ve 'Avatar 2' Aktörü CJ Jones, Hollywood'a Engellilerin Kendi Hikâyelerini Anlatabildiklerini Söyledi - CAA Amplify]. deadline.com (İngilizce). Deadline Hollywood. 20 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Temmuz 2019.