İçeriğe atla

Guy Debord

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Guy Debord
Guy Debord'un Kaos Evi'ndeki (Abode of Chaos) boyalı portresi
Doğum28 Aralık 1931(1931-12-28)
Paris, Fransa
Ölüm30 Kasım 1994 (62 yaşında)
Bellevue-la-Montagne, Haute-Loire, Fransa
MeslekFilozof, yazar, sinemacı
İmza
Guy-Ernest Debord

Guy Debord (28 Aralık 1931 Paris, Fransa - 30 Kasım 1994 Champot, Bellevue-la-Montagne, Haute-Loire, Fransa) Fransız Marksist filozof, yazar ve sinemacı. II. Dünya Savaşı sonrasında Fransa'da kurulan Socialisme ou Barbarie (Sosyalizm ya da Barbarlık) isimli Marksist grubun üyesi oldu. Sanat ve sinema alanına yapmış olduğu radikal müdahalelerle ün kazandı. Kapitalizm üzerine teorik eleştirileriyle tanındı.[1]

1931'de Paris'te doğan Debord, babasını küçük yaşta kaybetti. Paris Üniversitesi'ndeki Hukuk eğitimini yarıda bırakarak sanat çalışmalarına ağırlık veren Debord bu dönem birçok şiir ve yazı yayınladı. 1957'de kurucu üyesi olduğu Durumcu Enternasyonal 1968 ayaklanmasını etkiledi. Bu dönem sinema çalışmalarına ağırlık vererek Society of the Spectacle (1973) ve otobiyografik içerikli In Girum Imus Nocte Et Consumimur Igni (1978) filmlerini çekti.

Alkol bağımlılığı hayatında sürekli bir sorun olan Debord, ömrünün sonuna kadar bundan kurtulamadı. Debord, 30 Kasım 1994 tarihinde, kalbine ateşlediği silahla kendini öldürdü.

Gösteri Toplumu

[değiştir | kaynağı değiştir]

En tanınmış eseri Gösteri Toplumu (Fransızca: La Société du spectacle, 1967) adlı kuramsal kitaptır. Bu kitapta kapitalizmle şekillenen tüketim ilişkilerinin ülke ve ideoloji ayırt etmeksizin bir gösteri biçimi yarattığı ve bu durumun kaçınılmaz olarak dünyanın tek bir pazar oluşuyla sonuçlanacağı iddia edilmektedir. Tezini, yoğun gösteri (liberal yönetimlerde) yaygın gösteri (totaliter rejimlerde) olarak ikiye ayıran Debord, yoğun gösterinin toplumun ufak bir kesimini, yaygın gösterinin ise toplumun büyük bölümünü etkisini altına alacağını ileri sürer. 1988 yılında yayımlanan Comments on the Society of the Spectacle adlı eserinde "gösterinin" son derece güçlü bir hale geldiğini ve buna direnişin mümkün olmadığını yazar ve 1994 yılında intihar eder.

Düşüncelerinde Karl Marx ve Georg Lukács'ın etkileri görülür.

  1. ^ "Guy Debord". kaynakca.hacettepe.edu.tr. 2 Aralık 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ağustos 2021. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]