Otonomizm

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaldırılmış yumruk, stensillenmiş Otonom protesto sembolü, Ernst-Kirchweger-Haus, Viyana, Avusturya

Otonomist Marksizm olarak da bilinen Otonomizm sol-kanat politikasının ve toplumsal hareketinin bir grubuyla ilgilidir ve teorileri Sosyalist harekete yakındır. Otonomizm (autonomia) işçilist komünizmden 1960'larda İtalya'da ortaya çıkmıştır. Durumsalcıların, 1970'lerdeki İtalyan devrim dönemindeki hataların, ve içlerinde Potera Operaio otonomist grubu kuruluşuna 1969'da katılmış Antonio Negri, Mario Tronti, Paolo Virno, gibi önemli teoristlerden ortaya çıkan bir toplamının etkilerinden sonra Post-Marksist ve anarşist eğilimler önemli olmuştur. Bu; Alman ve Hollanda Otonomenini, Dünya çapındaki toplumsal merkez hareketi ve bugün İtalya'da, Fransa'da, ABD ve bazı diğer İngilizce konuşan ülkelerde etkilidir. Bunlar işçilist Marksistler'den Post Yapısalcı ve (bazı) Anarşistlere dek kendilerini otonomist olarak tarif etmektedirler.

George Katsiaficas, otonomzim hareketlerin biçimlerini şöyle özetliyor: "Modern kurumların merkezileşmiş kararları ve hiyerarşik otorite yapılarının aksine, otonomist toplumsal hareketler, demokrasiyi genişletmeye ve bireylerin siyasi yapılardan kurtulmalarına yardımcı olmaya çalışarak, insanları doğrudan günlük yaşamlarını etkileyen kararlara dahil eder."

Otonomizm, dünya çapındaki sosyal merkez hareketi olan Alman ve Hollandalı Autonomen / Autonomen'i etkiledi ve bugün İtalya, Fransa ve daha az ölçüde İngilizce konuşulan ülkelerde etkilidir. Kendilerini otonomist olarak tanımlayanlar artık Marksistlerden Anarşistlere kadar çeşitlilik gösteriyor.