Google Moon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Google Mars
Google Moon logo.png
Geliştirici(ler) Google
İlk yayınlanma 20 Temmuz 2005 (14 yıl önce) (2005-07-20)
Tür Web haritalama uygulaması
Resmî sitesi google.com/moon

Google Moon Ay'ın uydu görüntülerini gösteren Google Earthin benzeri olan bir hizmettir. 20 Temmuz 2005'te Apollo 11in Aya inişinin 40. yıldönümünde tanıtılmıştır. Apollo misyonların her iniş yeri uydu görüntüsü gibi gösterilir, kullanıcıyı her göreve daha fazla bilgi sağlamakla yakınlaştırır.[1]

Google Moonun ilk sürümünde sadece tüm Ay'ın düşük çözünürlüklü uydu görüntüleri dahil, ve çok yakın yakınlaştırıldıklarında, bir İsviçre peyniri deseni görünür.[2] Google Moonun güncel sürümünün üç modu vardır. Apollo, işaretleri, haritalar, resimler, video ve Street View tarzı manzaraları da dahil olmak üzere Apollo misyonların, her biri hakkında bilgi sağlar, tümü NASA tarafından sağlanır. Görünebilir mod Clementine misyonu tarafından sağlanan Moon uydu görüntülerini sağlar. Yükseklikler Ay'ın yüksekliğini uydurma bir renk renderinde gösterir.[3] Bir Grafikler tabakası da mevcuttur. Bu, Ay yüzeyinin belirli alanlarda Apollo döneminin jeolojik ve topografik grafiklerini göstermektedir.

Google Earth 5. sürümünde Apollo 11in Aya inişinin 40. yıldönümünü anmak için 20 Temmuz 2009 tarihinde başlayan ayın ayrı bir küre görüntüsü bulunmaktadır.[4] Haritalar, Google Moon tarayıcı sürümünde bu çok daha yüksek çözünürlüğe sahiptir ve aynı zamanda Ay arazi 3D render içermektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]