Celestia

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Celestia
Celestia.png
Celestia Europe Io Jupiter.jpg
Celestia üzerinde Jupiter ve uyduları
Geliştirici(ler) Chris Laurel ve Celestia ekibi
İşletim sistemi GNU/Linux, Windows, Mac OS X
Tür Astronomi ve Eğitim
Lisans GNU Genel Kamu Lisansı
Resmî sitesi www.shatters.net/celestia/
Kod deposu Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Celestia ücretsiz bir üç boyutlu astronomi yazılımıdır. GNU Genel Kamu Lisansı ile lisanslanmış olup GNU/Linux, Mac OS X ve Windows işletim sistemlerinde kullanılabilmektedir. Chris Laurel tarafından 2001 yılında geliştirilmeye başlanmıştır.

Celestia yardımıyla gezegenleri, galaksileri, uyduları, meteorları ve diğer gök cisimlerini yüksek yakınlaştırma olanağıyla sadece birkaç metreden inceleyebilmek mümkündür.

NASA ve ESA tarafından eğitim ve sosyal amaçlı olarak kullanılmaktadır.[1][2][3]

Kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Celestia'nın arama bölümünde herhangi bir gök cisminin adı yazılarak arama yapılabilir, ayrıca herhangi bir gökcisminin üzerne fare ile sağ tıklayarak "git" seçeneği de kullanılabilir.

Celestia, beraberinde 100.000'den fazla yıldız, gezegen, uydu, meteor, uzay gemisi ve galaksiyi içeren kataloglarla birlikte gelir. İstenirse bunların yanı sıra yüz binlerce gökcismini içeren daha büyük katalogları sitesinden indirerek, Celestia'ya eklenebilir.[4]

Celestia ile istediğiniz an fotoğraf çekebilir ve video kaydedebilirsiniz. Zamanı öne veya geriye alarak gök cisimlerinin hareketlerini de takip edebilirsiniz.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Celestia Exploration Activity". NASA Learning Technologies. National Aeronautics and Space Administration. 2005. 23 Temmuz 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ekim 2007. 
  2. ^ "Mars Express orbit lowered". Closing in on the Red Planet. European Space Agency. 2003. 21 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ekim 2007. Upcoming Mars Express flight orbits until 7 January, getting closer to the Red Planet. Generated with Celestia software. 
  3. ^ Schouten, G. "Space Trajectory Analysis (STA)" (PDF). Delft University of Technology. 31 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Aralık 2013. 
  4. ^ "PardusWiki'de Celestia maddesi". 17 Kasım 2011 tarihinde |arşiv-url= kullanmak için |url= gerekiyor (yardım) arşivlendi.