İçeriğe atla

Google Arama

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Google (arama motoru) sayfasından yönlendirildi)
Google Arama
Google Arama Ekran Görüntüsü
SahipGoogle (Alphabet Inc.)
URLwww.google.com
Ticari?Evet
Site türüArama Motoru
Geçerli durumAktif

Google Arama, Google Inc. tarafından hizmete sokulan ve en popüler arama motorudur. Google Arama Motoru günde 20 bin terabyte'lık veri işlemektedir.

Google'ın tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Larry Page ve Sergey Brin başlangıçta tez çalışması olarak BackRub adlı bir arama motoru üzerinde çalışmaya başladılar. Amaçları dev bir bilgi yığını olan İnterneti kategorilemek ve arananları daha kolay bulunabilir bir hale getirmekti. Bunun için yeni bir teknoloji geliştirirler. Bu teknoloji, İnterneti klasik motorlara göre daha farklı bir şekilde inceliyordu. Bu yüzden kısa sürede adları popüler olmaya başladı. Google başlangıçta google.stanford.edu adresinde faaliyete geçti ve depolama için kullanacakları terabytelık diskleri Larry’nin yurt odasına koyuyorlardı. Bu arada da projelerini ticari hayata geçirmek için girişimci aramaya başladılar.

Yahoo’nun kurucusu David Filo ile bir görüşme ayarlanır. David, onlara projelerini geliştirmelerini ve belirli bir noktaya geldikten sonra müşteri aramalarını tavsiye eder. Büyük şirketlerin ilgilerini çekemeyeceklerini anlayan ikili kendi başlarına devam etme kararını alırlar. Ama bu seferde veri merkezi kurarken kullandıkları kredi kartları başlarına dert olmaya başlar.

Bu sırada Sun Microsystems'in kurucularından Andy Bechtolsheim kendileriyle görüşmek ister. Fikri beğenir ve çok acelesi olduğundan Google adlı şirkete 100.000 dolarlık bir çek yazar. Ama böyle bir şirket var olmadığından parayı bir süre tahsil edemezler. Daha sonra yakınlarından topladıkları 1 milyon dolar sermaye ile 7 Eylül 1998'de bir arkadaşlarının garajında Google'ı kurarlar. Aynı yıl PC Magazine adlı derginin Google’ı en iyi 100 site arasında göstermesi ve yılın en iyi arama motoru seçmesi arama motorunun popülaritesini arttırmıştır.

Topic-Sensitive PageRank[değiştir | kaynağı değiştir]

Topic-Sensitive PageRank (TSPR) web aramalarında kullanılan bir algoritmadır. Stanford Üniversitesi üyesi Taher Haveliwala tarafından geliştirilmiştir. Google tarafından indeksleme ve SERP'de (Search Engine Results Page) yayınlanan sonuçların listelenmesi amaçlanarak kullanılmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]