Yandex

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Yandex
Яндекс
Yandex logo en.svg
İşlem kodu NASDAQ: YNDX
Tip Halka açık
Slogan Ben ne bileyim Yandex miyim?
Kuruluş 1997 — CompTek'in Yandex search'ü çıkarması
2000 — Yandex şirketinin kuruluşu
Kurucu Arkady Volozh
Arkady Borkovsky
Ilya Segalovich
Konum 119021 Lev Tolstoy st. 16, Moskova, Rusya

Büyükdere Cad. No:191 Apa Giz Plaza K:21, Levent, Beşiktaş, İstanbul, İstanbul, Türkiye
Önemli kişiler Arkady Volozh, CEO
Ilya Segalovic, CTO
Mehmet Ali Yalçındağ, Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı
Ürün Yandex Arama
Yandex Direct
Hizmetleri İnternet
Gelir artış 20.03 Milyar ruble. (2011)
Net gelir artış 05,77 Milyar ruble (2011)
Yönetilen varlıklar artış 07,03 Milyar ruble (2011)
Toplam varlıklar artış 34,07 Milyar ruble (2011)
Özkaynak artış 28,95 Milyar ruble (2011)
Çalışan sayısı 5.514[1]
Ana sayfa yandex.ru yandex.com.tr

Yandex (Rusça: Яндекс) Rusya'nın en büyük arama motorunun sahibi (%64 pazar payı,[2] tüm dünyada beşinci[3]) ve birçok internet tabanlı ürün ve servis geliştiricisi Rus BT şirketi. Şirketin amacı kullanıcıların sorularına, doğrudan veya dolaylı, cevap verebilmektir.[4]

Yandex kullanıcı sayısını arttırmak için yasal ve sorunsuz olarak Yandex'in ek programları anlaştığı 3.parti yazılımlar ile yüklenmektedir. Yandex'in programını kurmak istemiyorsanız program kurulumunda Yandex kutucuğunu işaretini kaldırmalısınız, eğer programı yanlışlıkla seçip kurulum yaptıysanız, "Denetim Masası / Program ve Özellikler" kısmında Yandex programını çok kolay bir şekilde sorunsuz biçimde kaldırabilirsiniz. Yandex prensipleri gereği bilgisayara kalıcı olarak kurulum yapmaz. Yandex adı altında kodları değiştirilmiş zararlı yazılım içeren yazılımlarla karşılaşmamak için programlar her zaman resmi sitesinden indirilmelidir.

Yandex.ru ana sayfası Rusya’da en çok ziyaret edilen internet sitesi olmuştur.[5] Yandex, tüm dünyada 56 milyondan fazla kullanıcıya ulaşmaktadır.[6] Rusya’nın yanı sıra Beyaz Rusya, Kazakistan, Ukrayna ve Türkiye’de de hizmet vermektedir.[7]. Tamamen Yandex’e ait olan alt birim şirketi, Yandex Labs ise San Francisco Körfez Bölgesi'ndedir ve bir ar-ge laboratuvarı görevi görmektedir.

Yandex isminin kökeni[değiştir | kaynağı değiştir]

«Yandex» ismini, 1996 yılında, şirketin kurucuları İlya Segalovich ve Arkady Volozh koymuştur. İngilizce «dizin oluşturmak» anlamına gelen «to index» fiilinden yola çıkarak «yet another indexer» (bir dizin oluşturucu daha) ifadesinin kısaltılmış hali olan "Yandex"te karar kılmışlardır. Yandex, Rusçada «Яндекс» şeklinde yazılır. «Я» harfi («Ya» diye okunur) Kiril alfabesine özgü bir harftir ve İngilizcede birinci tekil şahıs «ben» zamirini ifade eden «I» harfine karşılık gelir.[8]

İş modeli[değiştir | kaynağı değiştir]

Yandex gelirinin büyük bir ksımını «Yandex.Direct» adlı içeriğe dayalı reklamcılık sisteminden elde eder. Bu sistemde, reklamlar kullanıcıların arama motorunda yaptığı sorgularla eşleştirilir ve böylece istenilen kitlenin hedeflenmesi sağlanır. Reklamlar ayrıca Yandex’in çözüm ortağı olan web sitelerinde de gösterilir. Yandex.Direct Rusya’da lider konumdadır.

Mayıs 2011’de NASDAQ’da halka arz edilmiş olan Yandex’in gelirinin küçük bir bölümü de medya bazlı reklamcılık kaynaklıdır. Toplam gelirin %95’i Rusya piyasasından elde edilmektedir.[9]

Yandex Türkiye[değiştir | kaynağı değiştir]

Yandex, Eylül 2011’de İstanbul’da açtığı ofisle Türkiye pazarına açılmıştır.[10] «Türkiye’deki kullanıcılar ve Türkiye hakkında bilgi arayan herkes için geliştirilmiş»[11] olan yandex.com.tr' nin kullanıcılarına sunduğu ana hizmet İnternet’te aramadır.

Bunun yanı sıra canlı trafik bilgisi ve panoramik fotoğraflar içeren Yandex.Haritalar, haberler ve e-posta gibi birçok farklı servisi de sunmaktadır. Yandex.Haritalar’ın Panorama adlı hizmeti kullanıcılara yüksek çözünürlüklü (HD), 360 derecelik açıya sahip görüntüler sunarak İstanbul, Ankara veya İzmir’deki caddeleri ve bu şehirlerin tarihi mekanlarını, sokaklarını ve caddelerini sanal ortamda izleyebilme imkanı sunuyor.[12]

Yandex Müzik Servisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yandex, ilgili arama sonuçlarına göre kullanıcılarına müzik keyfi sunmaktadır. Yaklaşık olarak Yandex Müzik servisinde 2.5 milyon şarkı bulunmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Яндекс.". Yandex Haziran 2013. http://ir.yandex.com/faq.cfm. 
 2. ^ "статистика сайта "Сайты Рунета"". Liveinternet.ru. http://www.liveinternet.ru/stat/ru/searches.html?slice=ru. Erişim tarihi: 5 Mayıs 2011. 
 3. ^ "Research: Yandex ranked world’s 5th largest search engine in Sep". Comscore.com. 27 Ekim 2011. http://www.prime-tass.com/news/_Research_Yandex_ranked_worlds_5th_largest_search_engine_in_Sep/0/%7B19546C35-AD66-43C6-BBD3-58A4890DBDF1%7D.uif. Erişim tarihi: 27 Ekim 2011. 
 4. ^ "Yandex Today". Company.yandex.com. http://company.yandex.com/general_info/yandex_today.xml. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2011. 
 5. ^ "Top Sites in Russia". Alexa. http://www.alexa.com/topsites/countries/RU. Erişim tarihi: 5 Mayıs 2011. 
 6. ^ comScore, Aralık 2010
 7. ^ http://company.yandex.com/press_center/press_releases/2011/2011-09-20.xml
 8. ^ ""Yandex" İsminin Kökeni". company.yandex.com.tr. http://company.yandex.com.tr/general_info/yandex_name.xml. Erişim tarihi: 9 Aralık 2012. 
 9. ^ "Yandex Nedir". company.yandex.com.tr. http://company.yandex.com.tr/general_info/about_yandex.xml. Erişim tarihi: 9 Aralık 2012. 
 10. ^ "Yandex Türkiye Pazarında". BTnet. http://www.btnet.com.tr/39009-alisher-hasanov.html. Erişim tarihi: 19 Eylül 2014. 
 11. ^ "Yandex Nedir?". company.yandex.com.tr. http://company.yandex.com.tr/general_info/about_yandex.xml. Erişim tarihi: 9 Aralık 2012. 
 12. ^ "Yandex Haritalar Basın Bülteni". Şirket Haberleri. http://www.sirkethaberleri.com/basin-bultenleri/yandexharitalar-ile-guncel-trafik-bilgisi-ve-panoramik-caddeler-62152. Erişim tarihi: 20 Eylül 2012.