Habertürk (gazete)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Gazete Habertürk sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Habertürk
Habertürk gazetesi logosu
Habertürk gazete.jpg
1 Mart 2009 tarihinde yayınlanan gazetenin ilk sayfası.
Tür Günlük gazete
Format Berliner
Sahibi Ciner Yayın Holding
İmtiyaz sahibi Turgay Ciner
Genel yayın yönetmeni Gülin Çelikler
Haber müdürü Mesut Toptan
Fiyatı İstanbul, Ankara ve İzmir'de hafta içi fiyatı 50 kuruş, hafta sonu fiyatı 1 TL, diğer illerde ise hafta içi 50 kuruş, hafta sonu 75 kuruştur.
Kuruluş tarihi 1 Mart 2009
Dil Türkçe
Genel merkez Abdülhakhamit Caddesi No:25
PK: 34437 Beyoğlu, İstanbul
Tiraj artış 176.231
(7 Eylül - 13 Eylül 2015)[1]
Slogan "Gücü özgürlüğünde"
Resmî site Habertürk

Habertürk, Ciner Yayın Holding bünyesinde 1 Mart 2009 tarihinde yayın hayatına başlayan günlük gazete. Gazetenin genel yayın yönetmenliğini Gülin Çelikler yapmaktadır.[2]

Önemli Bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Gazete ilk gün tüm Türkiye'de TSİ ile 10:00 civarı tüm bayilerde tükendi[3] ve 360 bin adet sattı. İkinci gün ise 202 bin adet satıldı.[4] Broadsheet formatını uygulayan pek çok gazetenin aksine Gazete Habertürk, Türkiye'de Berliner formatını uygulayan ilk gazete olmuştur. Normal Berliner formatı 315 mm'ye 470 mm iken, Gazete Habertürk'ün boyutları 350 mm'ye 500 mm olarak basılmıştır.

365. sayısı yaklaşık 380.000 satarak gazete kendi rekorunu kırmıştır.[5]

Ekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Hafta içi her gün[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul, Ankara ve İzmir'de HT Spor, HT Magazin+Bulmaca ve HT İstanbul/Ankara/İzmir (bölgeye ve ile göre) olmak üzere 4; diğer illerde ise HT Spor, HT Magazin+Bulmaca olmak üzere 2 ek gazeteyle beraber satılmaktadır. Salı ve cuma günleri tüm Türkiye'de İddaa rehberi eki verilmektedir.

Cumartesi[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul, Ankara ve İzmir'de, HT Spor, HT Magazin+Bulmaca, HT İstanbul/Ankara/İzmir (bölgeye ve ile göre) ve HT Cumartesi olmak üzere 5; diğer illerde ise HT Spor, HT Magazin+Bulmaca ve HT Cumartesi olmak üzere 3 ek gazeteyle beraber satılmaktadır.

Pazar[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul, Ankara ve İzmir'de, HT Spor, HT Pazar+Bulmaca, HT İstanbul/Ankara/İzmir (bölgeye ve ile göre) ve HT Kariyer olmak üzere 5, diğer illerde HT Spor ve HT Pazar+Bulmaca olmak üzere 3 ek gazeteyle beraber satılmaktadır. Ayrıca tüm illerde Murat Bardakçı ile Haberturk Tarih eki de tüm okuyuculara ücretsiz dağıtılmaktadır.

Köşe Yazarları[değiştir | kaynağı değiştir]

Gazete Habertürk'te 22, HT Spor ekinde 19, HT Magazin'de 11, HT Ekonomi'de 12, HT İstanbul'da 1 ve HT Cumartesi - Pazar eklerinde 3 olmak üzere toplam 68 köşe yazarı yazmaktadır.[6]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]