Dünya (gazete)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dünya
Tür Günlük ekonomi gazetesi
Format Berliner
Sahibi Hakan Güldağ
Fiyatı 5.75 Lira
Kuruluş tarihi 1 Mart 1952
Dil Türkçe
Genel merkez İstanbul
Resmî site https://www.dunya.com/

Dünya gazetesi, siyasi günlük gazete olarak 1 Mart 1952'de yayın hayatına başladı. Kurucusu ve başyazarı Falih Rıfkı Atay'dı. Başlığı "Dünya-Ekonomi Politika"dır.

Atay, Atatürkçüydü, CHP'liydi, DP muhalifi idi, 1971'de öldü ve gazeteyi Bedii Faik yönetmeye başladı. Altıokçuluktan sağa kaydı. Okur kaybeden gazeteyi İhsan Altınel'e sattı. 1976'da Beyhan Cenkçi yönetiminde yeni biçimiyle çıktı. 1979'da Hürriyet'e devredildi. 1981'de Nezih Demirkent tarafından satın alındı.

Gazete, 2001 yılında Nezih Demirkent'in vefatından sonra kızı Didem Demirkent tarafından yönetildi. 2019 yılına dek Didem Demirkent'in Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Dünya Şirketler Grubu çatısı altında yayımlanan Dünya gazetesi, 1 Eylül 2019 tarihinde yaklaşık 2 yıldır süregelen ekonomik sorunları aşamayarak, fiilen gazete yönetimini Hakan Güldağ'a devretti. Gazetelerin birbiri ardına baskıya son verdiği bir dönemde Dünya'nın yaklaşık 11 yıl Genel Yayın Yönetmenliği koltuğunda oturan Hakan Güldağ, çalışanların tazminatları karşılığında gazeteyi satın aldı. Bu satın alma ile birlikte gazetenin imtiyaz hakkı, Dünya Süper Veb Ofset A. Ş.'nden, Nasıl Bir Ekonomi Medya Haber Basın A. Ş.'ne geçti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]