İçeriğe atla

Bursa Haber

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bursa Haber
10 Aralık 2010 tarihinde yayınlanan gazete.
TürGünlük gazete
FormatBroadsheet
SahibiDizdar Grup
İmtiyaz sahibiCüneyt Dizdar
Kuruluş tarihi14 Nisan 1947
DilTürkçe
Genel merkezKestel, Bursa
Slogan66 Yıllık Gelenek
Resmî sitebursahaber.com.tr

Bursa Haber, çeşitli adlarla 1946 yılından beri Bursa'da yayınlanan yerel gazete.

Bursa'nın ilk özel gazetesidir, Türkiye'nin ise ilk özel gazetelerinden biridir. Bursa Haber gazetesinin temelleri ilk olarak 1947 yılında Doğru Gazetesi olarak atılıyor. Hakimiyet gazetesinden önce 1947-1950 yılları arasında Demokrat Parti yerel yayın organı olarak yayımlanmış olan Doğru Gazetesi'nin yazarları Mustafa Tayla önderliğinde bir araya gelerek "Doğru Hakimiyet" adı ile siyah-beyaz bir gazete çıkarmaya başladılar.

Bursa'nın ilk yerel gazetesi Doğru Hakimiyet, 1974'te el değiştirmiş ve Bursa Hakimiyet adı ile yayın yaşamını sürdürmeye başlamıştı. Bu gelişme üzerine, aslında 1950'lerde yayınlanmakta olan Hakimiyet gazetesinin eski yazarları olan Mustafa Tayla ve arkadaşları "Doğru Hakimiyet" adıyla yayına devam ettiler..

1983'te iş insanı Mümin Gençoğlu gazeteyi satın aldı ve Mustafa Tayla Baş Yazarlığında ofset tekniği ile ve "Doğru Hakimiyet" adıyla yayınlamaya başladı. Artık şirketin diğer gazetesi Bursa Hakimiyet'e rakip olan yeni gazete 13 Kasım 1983'ten itibaren Engin Özpınar yönetiminde bilgisayar dizgili ve renkli ofset baskı tekniği ile yayımlanmaktaydı. 1994'te "Doğru Hakimiyet" gazetesi Kemal Sulaoğlu önderliğinde yenilendi ve Bursa Haber adını aldı.

Bursa Haber gazetesi günümüzde Cüneyt Dizdar'ın sahibi olduğu Dibay Gazetecilik Yayıncılık A. Ş. tarafından yayınlanmaya devam etmektedir. Lokomotif olarak Bursa Haber gazetesinin göründüğü Dibay Medya Grubu bünyesinde ayrıca; Highlife, Konforum, Gündem16, Bursa Time dergisi ve yerel gazeteler arasında bir ilk olan Salı-Cuma günleri yayınlanan İddaadayız eki ile Bursa Haber FM ve Bursa Haber TV de bulunuyor.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]