Güneş (gazete)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Güneş Gazetesi
Gunes logo.png
Gunesgazetesi.jpg
22 Kasım 2009 tarihinin gazete görüntüsü
Tür Günlük gazete
Format Berliner
Sahibi Sancak Grubu
İmtiyaz sahibi Mehmet Bülent Ergin
Yayımcı Murat Büyükçelebi
Editör Aydın Türkmen
Baş editör Cengiz Kaluç
Yardımcı editör Ercan Kaluç
Haber editörü Kenan Kurtkaya
Kuruluş tarihi 19 Şubat 1982(İlk Açılış)
4 Şubat 1997(Tekrar Açılış)
Siyasi görüşü Sağ
Dil Türkçe
Genel merkez Merkezefendi Mahallesi Davutpaşa Caddesi No:34 Zeytinburnu, İstanbul
Tiraj azalış 105.070
(7 Eylül - 13 Eylül 2015)[1]
Slogan "Halkın cesur sesi"
Resmî site Güneş Gazetesi
29 Ağustos 1982 tarihli Güneş gazetesi (1982).
Güneş gazetesi'nin ilk logosu

Güneş, günlük ulusal Türkçe gazete. Yayın hayatına 1982 yılında başlamıştır. 2013 yılında TMSF'ye devredilen ve ardından Ethem Sancak tarafından satın alınmıştır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Güneş gazetesi, 19 Şubat 1982 günü Ömer Çavuşoğlu tarafından yayınlandı. Yönetim Kurulu Başkanlığını Ahmet Kozanoğlu'nun üstlendiği gazetede murahhas üye ve Genel Yayın Yönetmeni Güneri Cıvaoğlu'dur.

Güneş, sahiplerinin mali darboğaza düşmesinden sonra, 1983 Temmuz ayında işadamı-müteahhit Mehmet Ali Yılmaz tarafından satın alındı. 9 Mayıs 1984'te "uzun ve çalkantılı bir dönem sonunda" Güneri Cıvaoğlu gazeteden ayrıldı. Dönemin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Dünya gazetesi sahibi Nezih Demirkent'in "genel müdür işlevi"ni yürüttüğü gazetede Yayın Konseyi'nde Hakkı Öcal, Nail Güreli, Hasan Tuncay ve Oktay Ekşi görev yaptı. Murahhas aza olarak Oktay Ekşi, bir dönem yayın yönetmenliği görevini üstlendi. "Mehmet Ali Yılmaz'a göre iyi gazete yapılamadığı" gerekçesiyle, Güneri Cıvaoğlu 3 Mart 1985 tarihinde, Yılmaz tarafından yeniden görevine çağrıldı. Cıvaoğlu, 24 Ekim 1986 tarihinde görevinden ayrıldı. Yerine, Kasım 1986'da Genel Yayın Yönetmeni ve başyazar olarak Mehmet Barlas getirildi. Barlas, Nisan 1988'de görevden alındı, yerine Nahit Duru getirildi.

Güneş, 19 Şubat 1989'da Asil Nadir tarafından satın alındı. Metin Münir'in 24 Ekim 1990 tarihinde, Asil Nadir'in isteği üzerine ayrıldığı Genel Yayın Yönetmenliği'ne Ankara Temsilcisi Uluç Gürkan atandı. Mart 1991'de ayrılan Uluç Gürkan'dan sonra, Suavi Kaptan ve ardından Erkan Özmen yayın yönetmenliğini üstlendi. İşten tazminatsız çıkarılan gazetecilerin çadırlı eylemleri sürerken, gazetenin imtiyaz sahipliği, Güçlü Gazetecilik ve Matbaacılık AŞ'den Gün Holding AŞ'ye, sonra da Adalar Gazetecilik Matbaacılık Ltd'ye devredildi.

Genel Yayın Koordinatörlüğü'ne Temmuz ayında Günaydın gazetesinin Ankara Temsilcisi Yavuz Gökmen getirildi. Nahit Duru, Ekim 1991'de yayın yönetmeni oldu. Gazetenin, 6 Mart 1992'de mali kriz nedeniyle ara vermesinden sonra gazete binasında nöbette kalan çalışanlardan Rıza İpek, geçirdiği kalp krizi sonucu öldü. Asil Nadir'in gazetelerin ve dergilerin sahibi olduğu dönemde idari yönetim kadrolarında da önemli değişiklikler yaşandı. Eski Tifdruk Genel Müdürü Mehmet Bayraktaroğlu, eski Emniyet Genel Müdürü Fahri Görgülü, ceza hukuku profesörü Çetin Özek ile Günaydın ve Tan Pazarlama'nın yöneticisi Ömer Erdal Yılmaz, Nadir tarafından yetkili kılındı.

4 yıl ara verilmesi ardından sonra Güneş, 1996 yılında Ilıcak ailesi tarafından satın alarak 4 Şubat 1997'de tekrar yayına başlamıştır. Nisan 1997 yılında Akşam Gazetesi ile beraber Çukurova Holding tarafından satın almıştır. Mayıs 2013'ten sonra bir süre TMSF tarafından el koymuştur.

21 Kasım 2013 tarihinde Çukurova Holding Yönetimi ve Sancak Grubu arasındaki görüşmeler anlaşmayla sonuçlanmış olup Güneş Gazetesi ve bağlı olduğu Turkmedya, Sancak Grubu'na satılmıştır. Sancak Grubu'nun gazeteyi satın almasının ardından 19 yıl boyunca Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yapan Murat Büyükçelebi[2] ile yollar ayrılmış; yerine Murat Kelkitlioğlu göreve getirilmiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantı[değiştir | kaynağı değiştir]