Bursa Hakimiyet

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bursa Hakimiyet
Tür Günlük yerel gazetesi
Format Berliner
Sahibi Sönmez Holding
Fiyatı 50 kuruş
Kuruluş tarihi 1974
Dil Türkçe
Genel merkez Bursa
Slogan 43 Yıllık Güven
Resmî site Bursa Hakimiyet resmi sitesi

Bursa Hakimiyet, Bursa'da 1974 yılından beri yayınlanmakta olan yerel gazetedir. Sahibi Bursa Gazetecilik ve Yayın A.Ş.'dir. Bursa Gazetecilik ve Yayın AŞ Tesisleri'nde basılır. Güvenilir Gazete sloganı ile yayınını sürdürür. Bursa Hakimiyet Genel müdürü Burak ÖZGÜN'dür.

Bursa Hakimiyet Gazetesi, 1950'de Hakimiyet adı ile yayınlanan yerel gazetenin 1974'te el değiştirmesi ile Bursa Hakimiyet adını almıştır.

1946'dan itibaren Demokrat Parti'nin Bursa'daki basın organı olarak işlev gören ve 1 Ocak 1950'de kapanan Doğu Gazetesi 'nin yerini alan Hakimiyet, 1950 seçimlerini Demokrat Parti'nin kazanması üzerine iktidar partisi yayın organı olmuştu. Partinin Bursa il başkanı Hayri Terzioğlu, gazetenin sahibi idi. Hakimiyet, 1970'ler boyunca Bursa'da yerel basının tek önemli temsilcisi konumundaydı.

1974'te İstanbul'da yayımlanan Günaydın Gazetesi sahibi VEB ofset ile Bursa'da gazeteler başbayiliği yapmakta olan Armağan Gerçeksi Bursa'da modern bir yerel gazete çıkarma düşüncesiyle bir araya gelerek Bursa Gazetecilik ve Yayın A.Ş'yi kurdular. Bursa okuyucu kitlesinin alışkanlıkları ve siyasi eğilimlerini gözönünde bulundurarak Hakimiyet Gazetesi'ni satın almaya karar verdiler; Hayri Terzioğlu'dan gazetenin isim ve yayın hakkını satın aldılar. Hakimiyet'in son sayısı 10 Eylül 1974'te yayımlandı. Bursa'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 52. yıldönümü olan 11 Eylül 1974'te Bursa Hakimiyet yayın yaşamına başladı.

Bursa Hakimiyet, o yıllarda Bursa'da bilgisayarda dizilen; ofset tekniğiyle renkli olarak basılan tek gazeteydi. Bursa yerel haberlerinin yanı sıra ülke ve dünya gündemi ile ilgili haberleri de yayımlamaktaydı. Bursa Hakimiyet'in kuruluşunda 1986 sonuna kadar genel yayın yönetmenliğini Saruhan Ayber yürüttü.

Bursa Hakimiyet 1987'de Sönmez Holding tarafından satın alındı.

Medya Grubu Şirketleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa Hakimiyet

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa Gazeteciler Cemiyeti[ölü/kırık bağlantı]