Bursa Hakimiyet

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bursa Hakimiyet
TürGünlük yerel gazete
FormatBerliner
SahibiSönmez Holding
Kuruluş tarihi11 Eylül 1974
DilTürkçe
Genel merkezBursa
Slogan47 Yıllık Güven
Resmî siteBursa Hakimiyet resmi sitesi

Bursa Hakimiyet, Bursa'da 1974 yılından beri yayınlanmakta olan yerel gazetedir. Sahibi Bursa Gazetecilik ve Yayın A.Ş.'dir. Turkuvaz Dağıtım Pazarlama A.Ş. Tesisleri'nde basılır. Bursa Hakimiyet Genel Müdürü Burak Özgün'dür.

Bursa Hakimiyet Gazetesi, 1950'de Hakimiyet adı ile yayınlanan yerel gazetenin, 1974'te el değiştirmesi ile Bursa Hakimiyet adını almıştır.

1946'dan itibaren Demokrat Parti'nin Bursa'daki basın organı olarak işlev gören ve 1 Ocak 1950'de kapanan Doğru Gazetesi'nin yerini alan Hakimiyet, 1950 seçimlerini Demokrat Parti'nin kazanması üzerine iktidar partisinin yayın organı olmuştu. Partinin Bursa İl Başkanı Hayri Terzioğlu, gazetenin sahibi idi. Hakimiyet, 1970'ler boyunca Bursa'da yerel basının tek önemli temsilcisi konumundaydı.

1974'te İstanbul'da yayımlanan Günaydın gazetesi sahibi WEB ofset ile Bursa'da gazeteler başbayiliği yapmakta olan Armağan Gerçeksi, Bursa'da modern bir yerel gazete çıkarma düşüncesiyle bir araya gelerek Bursa Gazetecilik ve Yayın A. Ş'ni kurdular. Bursa okuyucu kitlesinin alışkanlıkları ve siyasi eğilimlerini göz önünde bulundurarak Hakimiyet gazetesini satın almaya karar verdiler; Hayri Terzioğlu'dan gazetenin isim ve yayın hakkını satın aldılar. Hakimiyet'in son sayısı 10 Eylül 1974'te yayımlandı. Bursa'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 52. yıl dönümü olan 11 Eylül 1974'te Bursa Hakimiyet yayın yaşamına başladı.

Bursa Hakimiyet, o yıllarda Bursa'da bilgisayarda dizilen ve ofset tekniğiyle renkli olarak basılan tek gazeteydi. Bursa yerel haberlerinin yanı sıra ülke ve dünya gündemi ile ilgili haberleri de yayımlamaktaydı. Bursa Hakimiyet'in kuruluşunda 1986 sonuna kadar Genel Yayın Yönetmenliğini Saruhan Ayber yürüttü.

Bursa Hakimiyet, 1987'de Sönmez Holding tarafından satın alındı.

Medya Grubu Şirketleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa Hakimiyet19 Şubat 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa Gazeteciler Cemiyeti[ölü/kırık bağlantı]