Agos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Agos
Agos gazetesi ilk sayfası.jpg
28 Şubat 2014 tarihli 930. sayısı
Tür Haftalık gazete
Format Berliner
Fiyatı 3 ₺
Kuruluş tarihi 5 Nisan 1996
Dil Türkçe-Ermenice
Genel merkez Pangaltı
Tiraj 5.000[kaynak belirtilmeli]
Resmî site Agos.com.tr

Agos, İstanbul merkezli yayımlanan Türkçe-Ermenice haftalık gazetedir.[1]

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'deki Ermeni toplumunun Türkçe ağırlıklı ilk gazetesi olan Agos, 5 Nisan 1996'da yayın hayatına başladı. Gazetenin temeli Luiz Bakar, Hrant Dink, Harutyun Şeşetyan ve Anna Turay'dan oluşan bir girişimci kurul tarafından atıldı. Ancak Hrant Dink kısa sürede gazetenin Genel Yayın Yönetmeni ve fikir önderi olarak ön plana çıktı.

Hrant Dink'in öldürülmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Hrant Dink 19 Ocak 2007 tarihinde gazete binası önünde bir suikaste kurban gitti. Bu olay dolayısıyla oluşan toplumsal tepkiler, gazetenin daha yaygın bir kesim tarafından tanınmasına ve tirajının artmasına yol açtı. Cinayetin ardından gazetenin Genel Yayın Yönetmenliğini Etyen Mahçupyan üstlendi. 2010 yılında ise görevi Rober Koptaş'a devretti.

Agos gazetesinin Genel Yayın Yönetmenliğini 5 yıl boyunca sürdüren Koptaş, 29 Ocak 2015 tarihinde yayımlanan sayı ile görevinden ayrıldı. Gazetenin yönetimini eski yazarlarından Yetvart Danzikyan üstlendi.

2007 yazı itibarıyla gazetenin haftalık tirajı 5.000 dolayındadır. Gazete, üç veya dört sayfası Ermenice olmak üzere 24 sayfa olarak yayımlanmaktadır.

Agos, Ermenice "tohum atmak veya fidan dikmek için açılan oyuk, evlek" anlamına gelmektedir.

3 Haziran 2015 tarihinde gazetenin 1000. sayısı yayımlandı. Gazete Metin Göktepe Gazetecilik Ödülü sahibidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Hülya, Eraslan (2007). "Agos (1996-2005) Türkiye'de Yayınlanan Türkçe - Ermenice Gazete Üzerine İnceleme (Yüksek Lisans Tezi)" (PDF). Ankara: Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Gazetecilik Anabilim Dalı. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]