Jamanak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jamanak gazetesinin logosu

Jamanak (Ermenice: ժամանակը, zhamanaky), İstanbul'da yayımlanmakta olan Ermenice günlük siyasi gazete. Jamanak hala basılan, en eski azınlık gazetesidir. Jamanak, Ermenice "zaman" demektir.[1]

28 Ekim 1908 tarihinde Sarkis ve Misak Koçunyan kardeşler tarafından kurulmuş, ilk dönemde tirajı 15.000'lere kadar ulaşmıştır. 1930'lu yıllarda tirajı 3.600’e kadar inen gazete, günümüzde 2.000 civarında satılmaktadır.

Bir aile şirketi görünümündeki gazetenin sahibi, dedesiyle aynı ismi taşıyan Sarkis Koçunyan, Yazı İşleri Müdürü eşi Nadya Koçunyan, Başyazarı ise oğlu Ara Koçunyan'dır.

Uzun yıllar Karaköy'de, ardından Tünel'deki Narmanlı Han'da ve Beyoğlu İstiklal Caddesi Postacılar Sokak'taki Santa-Maria Hanı'nda hazırlanan gazetenin merkezi, günümüzde Kurtuluş'tadır. Dört sayfa olarak Pazar günleri hariç her gün hazırlanıp basılan gazete, İstanbul'un değişik yerlerindeki bayilere dağıtılmaktadır.

Gazetede özellikle Türkiye Ermenilerine ait cemaat haberleri, yurt dışında çıkmakta olan Ermenice gazetelerden aktarılan haberler ve Türkiye'deki günlük siyasal gelişmeler yer almaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Dünyanın en eski azınlık gazetesi Jamanak 105 yaşında". Cumhuriyet. 29 Aralık 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Aralık 2020.