Tercüman (gazete)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Tercüman Gazete
Tercuman logo.jpg
Format Orta boy
Sahibi Çukurova Holding
Kuruluş tarihi 11 Ekim 1961
Siyasi görüşü Türk milliyetçiliği
Muhafazakârlık
Dil Türkçe
Son yayım tarihi 24 Haziran 2010
Slogan "Her sabah dünya yeniden kurulur. Her sabah taze bir başlangıçtır"
Kardeş gazeteler Bulvar
Resmî site Tercüman

Tercüman (Halka ve Olaylara), Çukurova Holding bünyesinde bulunan günlük gazete.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Anadolu Medeniyetleri Müzesi bahçesinde Tercüman gazetesi okuyan bir adam

Gazetenin kurucuları Kemal Ilıcak, Sadettin Çulcu ve Ünal Sakman'dır. İlk dönem yazarları ise Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Yaşar Nabi Nayır, Kadircan Kaflı, Ahmet Kabaklı, Tarık Buğra, Uğur Reyhan, Rauf Tamer, Ergun Göze, Reşat Ekrem Koçu, Murat Sertoğlu, Mukbil Özyörük, Ali Rıza Alp, Güneri Cıvaoğlu, Nazlı Ilıcak, Yavuz Donat, Ertuğrul Yeşiltepe ve Ünal Sakman'dır. Semih Balcıoğlu'nun karikatürleri de gazetede yayımlanmıştır. Spor servisinde Necmi Tanyolaç, Atilla Gökçe, Orhan Ayhan, ve Ali Gümüş de vardı.

Tercüman, ideolojik olarak milliyetçi ve muhafazakar görüşleri benimsedi. "Uydurma dil" olarak adlandırdığı TDK tarafından türetilen yeni kelimelere karşı mücadele, sola muhalefet, sağın birleşmesi gerekliliği gazetenin savunduğu başlıca görüşler arasındadır. Pehlivan tefrikaları, spor sayfası, 1001 Temel Eser kitap yayınları Tercüman gazetesinin tirajını artıran unsurlar oldu.[kaynak belirtilmeli]

1986 yılında Taha Akyol genel yayın müdürü oldu. Gazete bu dönemde kitap ve ek şeklindeki promosyonlara ağırlık vardi.

İlk sahibi Kemal Ilıcak 1993'te vefat ettikten sonra Tercüman mali bir krize girdi ve Haziran 1993'te Sedat Çolak'a satıldı ve kapandı. Buna karşılık, gazete üzerindeki hak iddiasını devam ettiren Ilıcaklar, Dünden Bugüne Tercüman adında bir başka gazete çıkarmaya ve 2003 yılında Halka ve Olaylara Tercüman tekrar yayına hayatına başladı ancak Çukurova Holding'e satıldı. Anlaşmazlığın yargıya intikal etmesi üzerine, 2005 yılında mahkeme kararıyla isim haklarının Çukurova Holding'e geçtiği tescil edildi. Akşam ve Güneş'le birlikte Çukurova Holding bünyesinde yayın yapan Tercüman gazetesi 24 Haziran 2010 tarihinde tekrar kapandı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]