Yeni Asya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yeni Asya
Gazetenin 11 Eylül 2015 tarihli manşeti
TürGünlük gazete
FormatBerliner
SahibiYeni Asya Gazetecilik Matbaacılık ve Yayıncılık Sanayi ve Ticaret A.Ş.
İmtiyaz sahibiMehmet Kutlular
Kuruluş tarihi21 Şubat 1970
Siyasi görüşüİslamcı ve Muhafazakâr
DilTürkçe
Genel merkezİstanbul
Tirajartış52.130
(16 Mart 2015 - 22 Mart 2015)[1]
Slogan"Asyanın bahtının miftahı, meşveret ve şûrâdır."
ISSN13017748
Resmî siteYeni Asya

Yeni Asya, Türkiye'de yayınlanan ulusal gazete. Nur Cemaati'nin yayın organı olarak bilinmektedir. Amblem altı yazısında, Said Nursî'nin bir sözü olan "Asya'nın bahtının miftahı meşveret ve şuradır" ifadesi bulunmaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yayın hayatına Zülfikar ismiyle, haftalık gazete olarak başladı, daha sonra İhlâs ve İttihad gibi farklı isimlerle yine haftalık olarak çıkmaya devam etti.

21 Şubat 1970 yılında günlük gazete olarak basın hayatına Yeni Asya ismiyle adım attı.

Yayın hayatında birçok kez çeşitli sebeplerden dolayı kapatıldı. Sadece 1980-1984 yılları arasında dört kez kapatıldı ve üç isim değiştirdi; bu süreçte Yeni Nesil, Tasvir, Hür Yurt ve Yeni Asya adlarını alır.

1990’da ise, matbaasına ve Türkiye çapındaki bütün binalarına el konur. Bütün kadroları dağıtılır. Sıfır noktasına gelen gazete, bir hafta içinde yeniden aynı isim olan Yeni Asya ile çıkmaya devam eder.

Siyasi pozisyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Gazete, Demokrat Parti, Adalet Partisi, Doğru Yol Partisi ve bugünkü Demokrat Parti'yi aynı geleneğin halkaları olarak görmekte ve destek vermektedir. Bu tutumu dolayısıyla diğer Nur cemaatleriyle zaman zaman polemikler yaşanmıştır. Bu durum 12 Haziran 2011 Milletvekili seçimlerinde Said Nursî'nin hayattaki talebelerinin bir bildiri yayınlayarak Adalet ve Kalkınma Partisi'ni desteklediklerini duyurmalarıyla had safhaya çıkmıştır. Daha önceleri Anavatan Partisi'ni de eleştiren gazetede partinin Demokrat Parti ile birleşmesinden sonra bu parti ve Turgut Özal hakkında bazı olumlu değerlendirmeler de görülmüştür. Adalet ve Kalkınma Partisi ise Millî Görüş geleneğinin uzantısı olarak kabul edilmekte ve icraatları genellikle eleştirilmektedir. Gazete geçmişte olduğu gibi günümüzde de hürriyet, demokrasi ve insan hakları değerlerini gözeten Avrupa Birliğine sempatisiyle bilinir.[2] Bu bağlamda Türkiye'nin AB üyeliğini desteklemektedir.[3]

Yeni Asya'nın Programı[değiştir | kaynağı değiştir]

Gazetenin yazarlarından Ali Ferşadoğlu, Yeni Asya'nın programını bir yazısında şöyle tarif eder:[4]

« Yeni Asya, gazetesi, dergi grubu, vakıf ve sair birimleriyle bir hizmet kuruluşudur; ticarî müessese değil. Ve onun hizmet stratejisini, hedefini, programını Bediüzzaman şöyle çizer: “Biz bir cemaatiz. Hedefimiz ve programımız, evvelâ kendimizi, sonra milletimizi idam-ı ebedîden ve daimî, berzahî haps-i münferitten kurtarmak ve vatandaşlarımızı anarşilikten ve serserilikten muhafaza etmek ve iki hayatımızı imhâya vesile olan zındıkaya karşı Risale-i Nur’un çelik gibi hakikatleriyle kendimizi muhafazadır." Bunun açılımından şu maddeleri de çıkarabiliriz: Yeni Asya’nın işi, Kur’ân-ı Azimüşşan ve Sünnet-i Seniyye’yi anlatmaktır. Bediüzzaman Said Nursî’nın ilmî ve mânevî şahsiyetini, fikirlerini ve asırları tarayan tefsiri Risale-i Nur’u anlamak, anlatmak, yaymaktır. Muarızlarının gözlemi de bu yöndedir: “Yeni Asya hiç bıkmadan usanmadan her gün Said Nursî ve Risale-i Nur pompalıyor.”[5] »


Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "16-22 Mart 2015 Haftaları Arası Tiraj Tablosu". 28 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mart 2015. 
  2. ^ "Avrupa ikidir". YENİ ASYA - Gerçekten haber verir. 4 Ekim 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ekim 2022. 
  3. ^ "Neden AB: Malûmun ilâmı". YENİ ASYA - Gerçekten haber verir. 4 Ekim 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ekim 2022. 
  4. ^ "İlgili Yazı". 13 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2016. 
  5. ^ Kemalist, M. Arif Demirer, Anayurt gazetesi, 21.10.13.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]