Politika (gazete)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Politika, İsmail Cem, Ercan Arıklı, Kadri Kayabal ortaklığında 15 Eylül 1975'te yayına başlayan günlük ulusal gazete.

Politika'nın başlı kaltında 'savaşsız sömürüsüz bir dünya için', sağ tarafta ise, 'bir ekmek bir politika' yazıyordu. Daha önce "Ekonomi Politika" adıyla yayımlanan gazetenin el değiştirmesiyle "Politika" adını alan gazetenin sahibi Ercan Arıklı, Başyazarı İsmail Cem'dir. Aynı zamanda Ahmet Kahraman da önemli yazılar yazmıştır. 1976 sonlarında Vedat Dalokay'ın uhdesine geçen gazete, 1977 yılında DİSK'in yayın organı olmuştur. Daha sonra tekrar el değiştirmiş ve politik çizgisini belirginleştirmiştir. Yazarları, Türk Ceza Kanunu'nun 141 ve 142. maddelerinden yargılanmışlar, 1978 yılında gazetenin Yazı İşleri Sorumlusu Ali İhsan Özgür kaçırılarak öldürülmüştür. Gazete, temelde sol yayın politikası izlemiştir.

Yazı kadrosunda bulunanlar: Haluk Şahin, Hilmi Yavuz, Çetin Altan, Ahmet Kahraman, Hıfzı Topuz, Tan Oral, Vedat Dalokay, Oya Baydar, Şükran Kurdakul'dur. Ayrıca Ferruh Doğan ve Tan Oral'ın karikatürleri bu gazetede yayımlanmıştır.

Mustafa Suphi Vakfı tarafından halen aylık olarak yayınlanmaktadır. İlk Sorumlu Yazı İşleri Tayfun Benol, Ankara Garı Katliamı'nda katledilenler arasındadır. Ayrıca bir de haber sitesi bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]