Tan (gazete, 1983)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tan
Gazetenin 27 Kasım 1983 tarihli sayısının ilk sayfası
TürGünlük gazete
FormatOrta boy
SahibiHaldun Simavi (1983-1988)
Asil Nadir (1988-1993)
Bekir Kutmangil (1993-1995)
Mehmet Saruhan (1995-1999)
YayımcıWeb Holding
Yazı işleri müdürüCan Ataklı Yazı İşleri Müdürü[1]
Genel yayın yönetmeniRahmi Turan (kurucu)
Kuruluş tarihi23 Mayıs 1983
DilTürkçe
Son yayım tarihiAğustos 1999
Genel merkezİstanbul
Tiraj1980'lerde 1 milyonu geçtiği olmuştur
Kardeş gazetelerGünaydın
Resmî sitehttps://gazetetan.com

Tan, 1980'li yıllarda Türkiye'de yayımlanmış asparagas haberlere ağırlık veren yüksek tirajlı erotik bulvar gazetesi.

23 Mayıs 1983 yılında Web Ofset Yayın Grubu tarafından yayımlanmaya başlayan ve renkli basılan bu günlük gazetenin kurucuları arasında Rahmi Turan da vardı. Gazetenin Yazı İşleri Müdürü ise Can Ataklı'ydı. Gazete, özellikle 12 Eylül Darbesi sonrasında apolitize olmuş kitleler ve muhafazakâr bir çevrede cinselliği bastırılmış gençler tarafından hemen benimsendi.

Gazetede genel olarak yabancı erotik dergilerden alınmış çıplak kadınların seksi fotoğrafları kullanılıyor ve bu fotoğrafların altına fotoğrafın konusuyla hiç ilgisi olmayan uydurma yazılar ekleniyor ve bunlar başlıkları büyük puntolarla atılmış aspragas haberleri süslemek için kullanılıyordu. Bu haberlerin başlıkları değişmez bir şekilde kinayeli, her anlama çekilebilecek muzip ve çarpıcı cümlelerden oluşturulmaktaydı. Cinsellikle ilgili çağrışımlar yapan büyük puntolu başlığı görenler hayretler içinde ve merakla haberin ayrıntılarını okuduğu zaman asıl haberin başlıkla hiç alakası olmadığını anlıyordu. Bu nedenle gazeteyi bir seks dergisi gibi okuyan (veya sadece resimlerine bakan) bir kitlenin yanı sıra, bir mizah dergisi gibi görüp gülmek eğlenmek için satın alan, daha küçük ve sofistike bir kitle de mevcuttu. Kurucusu Rahmi Turan'a göre Tan, Gırgır’ın gazete versiyonuydu ve başlarda çok ince espriler barındıran gazetenin mizah anlayışı, 1984'te kendisinin gazeteden ayrılmasından sonra değişmiş ve espriler daha amiyane hale gelmişti. Ama söylenenlerin aksine sansür döneminde Tan gazetesi diğer seks dergileri gibi hiçbir zaman poşete girmemişti.[2] Seksenli yılların ortalarında gazetenin tirajının bir milyonu bile geçtiği günler olmuştu.

Zaman zaman erotik olmayan asparagas haberler de basan Tan gazetesinin 4 Ağustos 1987'de yayınlanan uydurma bir haberi, o günlerde çok sansasyon yaratmıştı. "Sakallı Bebek" başlığıyla çıkan haberde; sakallı olarak doğmuş olan bir bebeğin doğar doğmaz konuşmaya başladığı ve çok yakında, bayramın ikinci gününde kıyametin kopacağını söylediği yazıyordu. Gazetede bebeğin fotomontaj tekniğiyle acemice yapılmış bir robot resmi de bulunuyordu. Günümüzde ancak gülünüp geçilecek bu habere o günlerde inananlar çok olmuştu.[3]

Zamanında bir kuşağı etkilemiş olan Tan'ın, Bulvar ve Şok gazeteleri gibi benzerleri de çıktı ve bunlar hemen hemen Tan'la aynı çizgiyi sürdürdüler.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "thegazeteler.com". 3 Ağustos 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Haziran 2012. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 31 Ocak 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mayıs 2010. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 15 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Aralık 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]