Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Kulübü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Kulübü, 1914 yılında kurulmuş olması ile Türkiye'nin en eski öğrenci kulübü olma unvanını elinde bulundurmaktadır. İngilizce ismi Bogazici University Engineering Society'dir. İngilizce isminde geçen Engineering Society kelimelerinin ilk iki harfinin alınması ile oluşan "ENSO" şeklinde kısaltılır. Kurulduğu ilk günden buralara gelirken her zaman “Think Big” sloganıyla hareket eden ve amatör ruhla profesyonel işlere imza atan ENSO, düzenlediği ulusal ve uluslararası organizasyonlarla Türkiye’nin öncü öğrenci kulüplerinin başında gelmektedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Boğaziçi Üniversitesi ve Robert Kolej, aynı kültürün ve geleneğin ayrılmaz iki parçasıdır. 1863 yılında, şu anki Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü'nde temelleri atılan bu kültür yıllardan beri varlığını sürdürmeyi başarmıştır.Amerikalı egitimci Dr.Cyrus Hamlin tarafından başlatılan girişime, Christopher Rhinelander Robert adlı bir işadamının verdiği destek sonucu Robert Kolej 16 Eylül 1863 tarihinde Bebek'te eski bir ahşap binada 4 erkek öğrenci ile kapılarını açmıştır. Bağışlar ve yardımlarla finanse edilen Robert Kolej’in ilk binası Hamlin Hall’un inşaatı 1871 yılında tamamlanmıştır. Bugün Güney Kampüs dediğimiz kampüsteki tüm tarihi binalar Birinci Dünya Savaşı'ndan önce inşa edilmiş ve inşalarında kampüste bulunan ocaktan çıkarılan mavi kireçtaşı kullanılmıştır.

Bugün hala Mühendislik Binası olarak kullanılan bina ilk hali ile 1912 yılında inşa edilmiştir. Bu tarihten sonra Robert Kolej'de mühendislik alanında da öğrenciler yetiştirilmeye başlanmıştır. 1914 yılında ise mühendislik öğrencilerinin sosyalleşmesi ve okulda öğretilen teknik bilgiler dışında da kazanımlar elde edebilmeleri için Robert College Engineering Society (RCENSO) kurulmuştur. O dönemde daha çok yabancı öğrencilere ev sahipliği yapan Robert Kolej; ilerleyen dönemde Türk öğrencilerine de kapılarını açmıştır. Robert'te Türk öğrencilerin daha fazla yer almasıyla Türkleşen ve Robert Kolej Mühendis Mektebi Talebe Cemiyeti adı ile anılmaya başlayan ENSO, 1940 ve 1950 yılları arasında dönemin Başbakanları'nın katıldığı iş hayatında başarılı isimlere ödül verilen konferans ve seminerler gibi, Yakup Kadri Karaosmanoğlu gibi isimlerin katıldığı Atatürk ve Atatürkçülük üzerine paneller gibi çok farklı alanlarda etkinliğini sürdüren kulüp 1971 yılına kadar etkisini ve kitlesini arttırarak varlığını sürdürmüştür.

1971 yazında Robert yönetimi ile hükümet arasındaki yazışmalar ve çalışmalar sona ermiş ve Bebek'teki Robert kampüsü sonradan Boğaziçi Üniversitesi ismini alacak bağımsız bir üniversite kurulması şartı ile Türk Hükümeti'ne bırakılmıştır. Robert Kolej'in ilk ve orta öğretim kısmı ise Arnavutköy'deki kampüste eğitim vermeye devam etmiştir.

1971 yılında Robert Kolej'in yüksek öğretim kısmının kapanması ve Boğaziçi Üniversitesinin açılması ile o dönem Robert'te faaliyet gösteren bütün öğrenci kulüpleri kapanmıştır. Robert Kolej Mühendis Mektebi Talebe Cemiyeti de kapanan kulüpler arasındadır. 1989 yılına kadar bu gelenek farklı mühendislik kulüpleri vasıtasıyla ruhunu sürdürmüştür.

1989 yılında ise şu anda BÜMED (Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği) Başkanlığı'nı yürüten Hakan Zihnioğlu ile arkadaşları tarafından yapılan araştırma sonrasında Robert'teki mühendislik kulübü belgelerine ve resimlerine ulaşılmış o dönem İngilizce ismi "Engineering Society" olan yapının tekrar canlandırılmasına karar verilmiştir. Bu şekilde ENSO tekrar kapılarını "sosyal mühendis" olmak isteyen üyelerine açmış, yaptığı organizasyonların çeşitliliği ile de gün geçtikçe bütün okula hitap edebilen Boğaziçi'nin en büyük ve en aktif kulüplerinden biri olmuştur. “Think Big” sloganıyla hareket eden ve amatör ruhla profesyonel işlere imza atan ENSO, düzenlediği ulusal ve uluslararası organizasyonlarla her zaman Türkiye’nin öncü öğrenci kulüplerinin başında gelmektedir.

Sahip olduğu tarihçe ve 1914 yılında kapılarını öğrencilere açan bir öğrenci kulübü olmasıyla Türkiye'nin en eski ve en köklü öğrenci kulübü unvanını elinde tutan Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Kulübü(ENSO), dinamik ve yenilikçi ruhu ile her geçen gün daha büyük ve daha güzel organizasyonlara imza atmaktadır.

Organizasyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Boğaziçi Üniversitesi’ni diğer üniversitelerden ayıran sosyal hayatın temel taşlarından biri olan ENSO’nun sene boyunca düzenlediği organizasyonlar mühendislikle ilgili olanları da barındırmakla beraber, herkese ve her alana dokunan çok geniş çapta işler içermekte.

ICAMES (International Academic Meeting of Engineering Students)[değiştir | kaynağı değiştir]

Boğaziçi’nin en büyük uluslararası organizasyonlarından biri olan ICAMES, bir proje yarışması olmakla birlikte kültürel ve sosyal buluşmanın da zirve yaptığı ENSO’nun ve Boğaziçi Üniversitesi'nin en bilinen organizasyonlarındandır. İlk kez 1994 yılında düzenlenen ICAMES; her sene projeler için ana bir başlık belirlemektedir. Son iki senedir "Sürdürülebilirlik" ana başlığı altında projeleri kabul edecen ICAMES Akademik Kurulu Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi hocalarından oluşmaktadır. Batı ve Doğu Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika, Avustralya, Afrika ve Uzakdoğu ülkelerinden her yıl 100'ü aşkın öğrenciye ev sahipliği yapan ICAMES; katılımcılarından başvuru ya da katılım ücreti almadan organizasyon boyunca yarışmacılarının bütün giderlerini karşılaması ile dünya üzerinde de tektir.

Management Study in Engineering (MSE)[değiştir | kaynağı değiştir]

Geçmiş yıllarda Top Management Days adıyla düzenlenen ve yeni haliyle 28-29-30 Kasım tarihlerinde dördüncüsü gerçekleştirilen Management Study in Engineering kısaca sınıfının en iyi üst düzey yöneticilik konferansı olarak her yıl Kasım- Aralık aylarında Türkiye’nin dört bir yanından gelen katılımcılara üç gün boyunca kariyer odaklı eğitimler verilmesi ve vaka çalışmaları düzenlenmesini içermektedir. Yönetici olmak isteyen herkese hitap eden organizasyonun amacı, katılımcılara geleceklerinde atacakları adımları, daha önce atmış profesyonel yöneticilerden ve tecrübeli eğitimcilerden bilgi alarak daha kolay planlamalarına yardımcı olmaktır. Organizasyonda, ülkemizin farklı bölgelerinden gelen mühendis öğrencilerin hem kendi aralarında fikir alışverişinde bulunmaları hem de organizasyonumuza katılan başarılı is adamlarının bilgi birikimlerinden faydalanarak kendilerini yönetim alanında geliştirmeleri amaçlanmaktadır. Önceki yıllarda Hüsnü Özyeğin, Arzuhan Doğan Yalçındağ, Mehmet Ali Aydınlar, Pınar Abay, Ali Üker, Emine Sabancı, Suzan Sabancı Dinçer ve Ajhmet Nazif Zorlu gibi isimlerin katılmış olduğu MSE birinci günde “Sektörünü Belirle”, ikinci gün “Şirkete Girmek ve Yükselmek”, üçüncü gün ise “Kendi İşini Kurmak” Ana başlıkları altında yapılacak seminerler, case studyler, workshoplar ve oyunlardan oluşmaktadır.

Kişisel Gelişim Seminerleri (KGS)[değiştir | kaynağı değiştir]

Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Kulübü’nün yıllardır düzenlediği Kişisel Gelişim Seminerleri yalnızca sosyal hayatta değil, aynı zamanda iş hayatında da karşınıza çıkabilecek zorluklara hazırlıklı olmayı sağlayacak bilgilerin verildiği sertifikalı bir seminer programıdır.

Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs’ün nefes kesen atmosferinde hem liderlikten girişimciliğe pek çok konu hakkında bilgilendirici seminerlere katılıp hem de alanında uzman olan eğitimcilerle sohbet etme imkânına sahip olunabilecek bu organizasyon 1-2 Kasım 2013 tarihinde 11. kez düzenlenmiştir. Yılda bir kere yapılan ve Boğaziçi Üniversitesi’nin sertifikalı tek kişisel gelişim eğitimi olan KGS, kitlesini arttırarak yenilikçi ve keyifli programı ile her sene yüzlerce öğrenciyi Boğaziçi kampüsünde konuk ediyor.

Consultancy Education Office (CEO)[değiştir | kaynağı değiştir]

Consultancy Education Office (CEO) isimli danışmanlık eğitimi seminerleri; içerisinde vaka analizi, vaka çözme eğitimi, interaktif oyunlar, networking araları ve danışmanlık sektörü üzerine bilgilendirici seminerler içeren yepyeni bir konsepte sahip. Yükselen bir değer olan danışmanlık sektörü üzerine Boğaziçi öğrencilerini bilgilendirmeye ve onların bu sektör hakkında kafalarındaki soru işaretlerini gidermeye yönelik bir şekilde planlanan CEO 12-13 Aralık 2014 tarihlerinde ilk kez düzenlendi.

IAESTE (International Association for the Exchange of Students for Technical Experience)[değiştir | kaynağı değiştir]

Milletlerarası Teknik Stajyer Öğrenci Mübadelesi Birliği adı altında Türkiye'de çalışmalarını sürdüren IAESTE Türkiye; akademik kurumlar, endüstri kuruluşları ve öğrenci çevrelerinin temsil edildiği bir ulusal komite desteğiyle çalışan staj değişim organizasyonudur.

IAESTE Türkiye’ye Türkiye'de, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı genel merkez liderliğinde, 34 üniversite temsilciliğinden oluşan bir yapıdır. Kuruluşundan bugüne kadar 10.000′den fazla Türk öğrencisine dış ülkelerde, ve yine 10.000’e yakın yabancı öğrenciye de Türkiye'de staj imkânı sağlamıştır.

IAESTE öncelikli amaç olarak teknik alanlarda staj değişimini hedefler. Fakat bunun yanında en büyük getirisi, farklı ülkelerin öğrencileri ,yani geleceğin mühendisleri, mimarları, teknik adamları ve yöneticileri arasında sosyal ve kültürel paylaşım ve yakınlaşmadır. IASTE ayrıca, teknik alanda öğrenim görülen konularda farklı bir ülkedeki sistemi tanıma ve bir süreliğine bu sistemin içinde yer alma şansı verirken, kişiye farklı bir vizyon, daha fazla bilgi, ve daha fazla özgüven kazanadıracaktır. Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Kulübü de, IAESTE'nin Boğaziçi'ndeki tek yetkili temsilcidir.

benceBU Uygulaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Boğaziçi Üniversitesi’nin ilk ve tek aktif mobil uygulaması olan benceBU içinde barındırdığı kampüsten ve dünyadan önemli haberleri, hocalara tek tuşla erişme imkânını, yaklaşan etkinlikleri ve yemekhane listesi gibi günlük hayatta ihtiyaç duyulan bilgiler ile Boğaziçi öğrencileri için çok faydalı bir uygulama. İlk etapta sadece AppleStore'dan indirilebilen benceBU, çok yakında yenilenen arayüzü ile hem IOS hem Android işletim sistemine sahip telefonlar için yayında olacak.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. Boğaziçi Üniversitesi Tarihçe
  2. The American school in the vicinity of the Rumeli Hisarı (fortress), Library of Congress
  3. ICAMES (International Cultural and Academic Meeting of Engineering Students) Official Webpage
  4. Bogazici University Engineering Society (ENSO) Resmi Sitesi
  5. "Robert College Of Constantinople, Catalogue1922" sf. 17-19, archieve.org