Sağlık Bilimleri Üniversitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sağlık Bilimleri Üniversitesi
Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane
Kuruluş 2015[1]
Tür Devlet üniversitesi
Eski isim(ler)i Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane
Rektör Prof. Dr. Cevdet Erdöl [2]
Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Kemalettin Aydın
Akademik personel 2770
Kayıtlı 20681
Konum İstanbul, Türkiye
Web sitesi sbu.edu.tr

Sağlık Bilimleri Üniversitesi, İstanbul'da kurulan bir devlet üniversitesidir.[3] 15 Nisan 2015 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren kanun gereğince 2015'te kurulmuştur.[4] Üniversite bünyesinde Tıp Fakültesi,Uluslararası Tıp Fakültesi, Ankara Gülhane Eczacılık Fakültesi, Hemşirelik Fakültesi, Yaşam Bilimleri Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü bulunmaktadır.[5] Ayrıca, Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nin; İzmir, Trabzon ve Bursa'da da tıp fakülteleri kuracağı Haziran 2020 yılında yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile duyurulmuştur.[6]


Mekteb-i Tıbbiyye-i Şâhâne’nin ilk kuruluş misyonuna uygun olarak “Geçmiş ile Geleceğe” köprü olmak üzere kurulan Sağlık Bilimleri Üniversitesi;

Üniversitenin, yabancı dilde eğitim veren program açma, yabancı yükseköğretim kurumları ile ortak program yürütme de dâhil olmak üzere yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarıyla her türlü iş birliği yapma yetkisi bulunmaktadır. Ayrıca, yabancı dilde eğitim veren programlara, yurt dışından öğrenci kabul edilebilir. Mütevelli Heyetinin teklifi, Senato onayı ve Yükseköğretim Kurulunun uygun görüşü üzerine Bakanlar Kurulu kararı ile yurt dışında Üniversiteye ait birimler kurulabilir. Bu anlamda; Afganistan, Filistin, Pakistan, Suriye, Filipinler ve Lübnan’da eğitim birimi açma çalışmaları devam etmektedir.

Üniversite, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu'na bağlı eğitim ve araştırma hastaneleriyle 7/5/1987 tarihli ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanununun ek 9 uncu maddesi çerçevesinde birlikte kullanım protokolleri (afiliasyon) yaparak sağlık uygulama ve araştırma faaliyetlerini yürütmektedir. Üniversitemizin, birlikte kullanım protokolü imzaladığı eğitim ve araştırma hastaneleri, aynı zamanda Üniversitenin uygulama ve araştırma merkezi statüsündedir.

Protokol kapsamındaki Eğitim ve Araştırma Hastaneleri 25'i İstanbul'da, 15'i Ankara'da ve 18'i de Ülkemizin diğer illerinde olmak üzere toplam 60 adettir.

Üniversite tarafından, özellikle sağlık yazılımları, sağlık danışmanlık hizmetleri, biyo-medikal mühendislik hizmetleri kapsamında ürün ve materyal geliştirmek üzere; “Sağlık Bilimleri Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Sağlık Teknokenti” kurulması amacıyla Bakanlar Kurulu'nun 19.02.2018 tarihli kararı ile İstanbul ili Pendik ilçesi Esenyalı mahallesinde 55.742,88 metrekare yer tahsisi yapılmış ve kuruluşu tamamlanarak hizmete başlamıştır.

İdari Yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversitenin yönetim organları, Yükseköğretim Kanunu'nda öngörülen organlar ile mütevelli heyetinden oluşacak. Mütevelli heyeti; Sağlık Bakanlığı Müsteşarı, Rektör, Bakanın seçeceği iki üye ile Yükseköğretim Kurulu tarafından seçilen profesör unvanına sahip bir üye olmak üzere, toplam 5 üyeden oluşacaktır.[7]

Kampüs[değiştir | kaynağı değiştir]

Marmara Üniversitesi adına tahsisli olan Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane Haydarpaşa Kampüsü, Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ne tahsis edilmiştir.[8]

Gülhane Askeri Tıp Akademisi kampüsü Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ne tahsis edilmiştir.

Somali Külliyesi, Özbekistan Külliyesi ve Sudan Külliyesinde de eğitim öğretim faaliyeti vermektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "29327 sayılı Resmi Gazete" (PDF). 15 Nisan 2015. 31 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 19 Şubat 2021. 
  2. ^ "Resmi Gazete'de yayımlandı! Erdoğan 11 üniversiteye rektör atadı". CNN Türk. 27 Temmuz 2019. 28 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2019. 
  3. ^ "Tarihi Haydarpaşa Kampüsü 'resmen' bakanlığın". Radikal Gazetesi. 17 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Nisan 2015. 
  4. ^ "Sağlık Bilimleri Üniversitesi - Tarihçemiz". www.sbu.edu.tr. 19 Nisan 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 14 Haziran 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Haziran 2014. 
  6. ^ "Sağlık bilimleri üniversitesi 3 ilde daha tıp fakültesi kuracak". 2 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  7. ^ "Yeni bir devlet üniversitesi kuruluyor". 14 Haziran 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Haziran 2014. 
  8. ^ "Arşivlenmiş kopya". 14 Haziran 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Haziran 2014.