Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Türk bilim tarihinin önemli kurumlarından biri olan Kandilli Rasathanesi 1868'de kuruldu. 31 mart olayları (12 Nisan 1909) sırasında tahrip edildi ve Maçka'ya taşındı. Matematikçi hem de din adamı Fatin Hoca (Gökmen) tarafından 1911 yılında halen bulunduğu yer olan Kandilli'ye taşındı.

Rasathane, 1982’de Boğaziçi Üniversitesi’ne devredildi. Daha sonra 28.03.1983 tarih ve 2809 sayılı yasayla kanunlaşan 41 sayılı kararnameyle; üniversite bünyesinde; Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) adını aldı. Enstitü kapsamında; deprem mühendisliği, jeodezi, jeofizik anabilim dalları ile astronomi, jeomanyetizma, meteoroloji laboratuvarları bulunmaktadır.

Ord.Prf.dr Hıfzı Veldet Velidedeoğlu tarafından Prof.Dr.Ahmet Mete Işıkara Kandilli Rasathanesi Genel Müdürü olarak atanmıştır. Köy Enstütülerinde tahsil gördükten sonra;Hıfzısıhha Enstütüsü kurucusu Dr.Refik Saydam ile Behçet hastalığını bulan Dr.Behçet ile Nuri Leflef,dr.Mazhar Osman,Prf dr.Siyami Ersek,İ.T.Ü mezun olmuşlardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]