Sabancı Üniversitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Sabancı Üniversitesi
Sabancı Üniversitesi logosu.jpg
Slogan Birlikte Yaratmak ve Geliştirmek
Kuruluş 1994
Tür Vakıf Üniversitesi[1]
Eğitim dil(ler)i İngilizce
Rektör A. Nihat Berker
Öğretim üyeleri 324[kaynak belirtilmeli]
Kayıtlı 3553[kaynak belirtilmeli]
Konum Tuzla, İstanbul[2], Türkiye
Web sitesi Sabancı Üniversitesi

Sabancı Üniversitesi, 1994 yılında Hacı Ömer Sabancı Vakfı önderliğinde Sabancı topluluğu tarafından kurulma karar alınmış ve Ekim 1999'da ilk öğrencilerini karşılayarak öğretime başlamış bir vakıf üniversitesidir.

Sabancı Üniversitesi, Türkiye'de liberal bilimler tarzı eğitim veren tek yüksek öğretim kurumudur. Bu sistem altında tüm öğrenciler ilk sene bir çekirdek ders grubuna tabi tutulmakta, ikinci sınıfta belirli bir bölüme odaklandıktan sonra, ikinci sınıftaki deneyimlerinin sonucunda ikinci sınıfın sonunda programlarını seçebilmektedirler.

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Sabancı Üniversitesi'nin kurulum süreci, yükseköğretim kurumlarının kurulup işletilmesi hakkının özel vakıflara da tanınmasıyla beraber başladı. Sabancı Topluluğu, Hacı Ömer Sabancı Vakfı önderliğinde, Sabancı Üniversitesi'nin kuruluş kararını 1994 yılında aldı. Ağustos 1995'te, 22 değişik ülkeden, çeşitli üniversite, bilim merkezi ve disiplinlere mensup 50'nin üzerinde bilim adamı, araştırmacı, öğrenci ve işadamı İstanbul'da düzenlenen arama konferansında bir araya geldi. Konferans salonunda, kurulacak üniversitesinin felsefesinin "Birlikte yaratmak ve geliştirmek" olması kararlaştırıldı. Bu konferansı, öğrenci eğilimleri araştırmaları ile desteklenen tasarım komitelerinin çalışmaları ve oluşan akademik programlar izledi. Sabancı Üniversitesi'nin kuruluşuna izin veren kanun, 5 Haziran 1996 tarihinde yasalaştıktan sonra, 31 Temmuz 1997'de Üniversite kampusunun temeli atıldı. Üniversite, Ekim 1999'da ilk öğrencilerini karşılayarak öğretime başladı.

Sabancı Üniversitesi tasarımı bakımından diğer üniversitelerle tamamen farklılık gösterir. Kuruluş ilkeleri doğrultusunda öğrencilerinin disiplinlerarası bir eğitim görmeleri amaçlanmış, okulun akademik yapısı da buna göre tasarlanmıştır. Sabancı Üniversitesi 3 fakülte ve 1 dil okulundan oluşmaktadır. Bunlar;

Öğrenim Sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yurtlar bölgesinden görünüş.

Sabancı Üniversitesi'ni farklı kılan özelliklerin başında özgün öğrenim sistemi gelmektedir. Üniversite, "Türkiye’nin ilk bölümsüz üniversitesidir. "Alışılmış "bölüm" sisteminin disiplinlerarası etkileşimi engelleyebildiği, öğrenimde erken ve kısıtlı uzmanlaşmaya neden olduğu gerekçesiyle üniversitede akademik bölüm bulunmamaktadır. Üniversitede öğrenim görmek isteyen olan öğrenciler, üniversite giriş sınavı sonucuna göre tercihini yaparken "bölüm" değil, fakülte ve fakülte gruplarından seçim yaparlar.

Üniversitede okumaya hak kazanan öğrencilerin iki yıllık Temel Geliştirme Programı'na başlayabilmeleri için üniversitenin İngilizce yeterlik sınavına girerek yeterlilik almaları ya da TOEFL, IELTS, CAE, CPE, FCE, KPDS veya ÜDS sınav başarısını ibraz etmesi gerekmektedir.Diğerleri ise, İngilizce hazırlık sınıfını başarıyla tamamladıktan sonra Temel Geliştirme Programı’na devam etmeye hak kazanmaktadır.

Öğrenim sisteminin altyapısını oluşturan TEMEL GELİŞTİRME PROGRAMI süresince öğrenciler, farklı disiplinlerden dersler alarak tüm lisans programlarını detaylı biçimde tanıma fırsatı elde etmektedir.

Temel Geliştirme Programı iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada, tüm öğrenciler, fen bilimleri, sosyal bilimler ve bu alanlarla ilgili diğer disiplinlerin bütünlük içinde ele alındığı "Üniversite Derslerini" almaktadırlar. Temel Geliştirme Programı'nın ikinci aşamasındaysa, öğrenciler, öğrenim görmek istedikleri programın giriş derslerini almaktadırlar.

Öğrenciler, fazladan herhangi bir sınava tâbi tutulmaksızın 13 program arasından kendi diploma alanını belirlemektedir. Sabancı Üniversitesine giriş yapılmış fakültenin içerisinde, birinci sınıfı tamamlayan öğrenciler; lisans diploma programı bildirimi yapabilirler. Giriş yapmış oldukları fakülteden başka bir fakültedeki programı seçmek isterlerse, merkezi yerleştirme puanının, yurt içindeki bütün diğer üniversitelerin tercih edilmek istenen diploma programına eşdeğer bölümleri arasında en düşük taban puanından az olmaması gerekir.

Öğrenciler Mühendislik ve Doğa Bilimleri Programları, Endüstri Mühendisliği Program Grubu, Sanat ve Sosyal Bilimler Programları, Yönetim Bilimleri Programları arasında geçiş özgürlüğüne sahiptirler.

Temel Geliştirme Programı[değiştir | kaynağı değiştir]

Temel Geliştirme Programı Temel Geliştirme Yılı (TGY) ve Üniversite Dersleri'nden oluşmaktadır. Sabancı Üniversitesi'ne ÖSS üzerinden giriş yapan tüm öğrenciler İngilizce Dil Ölçme Sınavı (ELAE)'na girerler. Bu sınavda yeterli başarıyı sağlayamayan öğrenciler yoğun İngilizce ve Türkçe derslerinden oluşan Temel Geliştirme Yılına devam ederler. İngilizce Dil Ölçme Sınavı'nda başarılı olan öğrenciler ise birinci sınıfa başlarlar. Birinci sınıfta tüm öğrenciler çekirdek programa tabi tutulurlar. Bu doğrultuda girdiği fakülte'den bağımsız olarak bütün öğrenciler, lisans programının birinci sınıfında, iki dönem boyunca,

 • İnsan ve Toplum
 • Devrim Tarihi
 • Türk Dili ve Edebiyatı
 • Doğa ve Bilim
 • Matematik
 • İngilizce

derslerini alır.

Diploma Programı Seçimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversitenin ikinci senesinde öğrenciler okumayı planladıkları bölüme giriş derslerini alırlar. Örneğin Endüstri Mühendisliği okumayı planlayan, fakat Ekonomi ve/veya Bilgisayar Mühendisliğinde aklı kalan bir öğrencinin ikinci sınıf ilk dönemde alacağı dersler şöyle sıralanabilir;

 • Endüstri Mühendisliğine giriş
 • Lineer Cebir
 • İstatistiğe giriş
 • Mikroekonomiye giriş
 • Oyun Teorisine giriş
 • Bilgisayar Mühendisliğine giriş

Böylece ikinci senenin ilk döneminin sonunda öğrenci okumayı planladığı üç bölümede giriş yapmış olacak, bu derslerdeki deneyimleri doğrultusunda çok daha doğru bir karar verecektir. Bilgisayar Mühendisliğine karar vermesi durumunda, ileri derece Bilgisayar Mühendisliği dersleri, Ekonomiye karar vermesi durumunda ise ileri Ekonomi dersleri almaya karar verecektir.

Öğrenci ikinci sınıfın sonunda bir diploma programı bildirmek zorundadır. Fakat bu diploma programı mezuniyetten önce tekrar değiştirilebilir. Ayrıca tam olarak bir programa karar verememiş öğrenci diploma programı gerekliliklerini yerine getirdikten sonra istediği şekilde diğer branşlardan da ders alabilmektedir. Örneğin yukarıda bahsettiğimiz öğrenci, diploma programını Endüstri Mühendisliği olarak seçtikten sonra tüm seçmeli derslerini Bilgisayar Mühendisliği ders grubundan alabilmektedir. Böylece hem öğrencinin verebileceği en sağlıklı kararı verebilmesi sağlandığı gibi, ayrıca interdisipliner anlayış doğrultusunda farklı alanlar seçen öğrenciler bu alana katkıda bulunacak şekilde diğer alanlardan da faydalanmaktadırlar.

Diploma Programları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kampüs[değiştir | kaynağı değiştir]

Sabancı Üniversitesi'nin ana kampüsü, İstanbul'un 15 km doğusunda, Tuzla'da yer almaktadır. Cannon grup tarafından tasarlanan kampüsün yapımına 1998 yılında Koray Holding'e bağlı Koray İnşaat tarafından başlanmış, [kaynak belirtilmeli] 1999 da inşaatı tamamlanmıştır. 2007 yılında tamamlanan yurtlarla öğrencilerin %90'ından fazlasının yurtlarda kalması planlanmış, İstanbul sınırları içinde kendi komünitesi olan bir yerleşke üniversitesi tasarlanmıştır.1,353,000 m² alanı kaplayan kampüs üç bölümden oluşmaktadır. Kampüsün en üst tarafında yurtlar, sağlık merkezi, iletişim merkezi ve fakülte üyelerinin lojmanları bulunmaktadır. Kampüsün ortasında ters bir U şeklinde fakülteler, rektörlük ve üniversite merkezi konuşlandırılmıştır. Kampüsün sol altında ise spor salonu, gösteri merkezi, futbol sahasi, göl ve koşu pisti yer almaktadır.

Sabancı Üniversitesi yemekhanesinin panoramik fotoğrafı.

Bilgi Merkezi[değiştir | kaynağı değiştir]

SGM[değiştir | kaynağı değiştir]

Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi (SGM), İstanbul Anadolu Yakası'nın en büyük konferans ve sanat merkezi olarak sanatseverlere yıl boyunca birbirinden seçkin sanatçı ve topluluklardan konser ve gösterilerle dopdolu bir program sunmaktadır.

912 kişilik seyirci kapasitesine sahip olan Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi (SGM), Sabancı Üniversitesi öğrenci ve çalışanlarının yanı sıra üniversitenin çevre bölgesindeki tüm sanatseverlere ulaşmayı ve kültür - sanat hizmeti sunmayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, her yaştan ve her kesimden seyircinin sanata zaman ayırmasını, sanatla buluşmasını hedefleyen etkinliklere öncelik veren Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi, ulusal ve uluslararası düzeyde tanınmış sanatçı ve grupları seyircilerle buluşturarak sanatta çıtayı her zaman yüksek tutmayı hedeflemektedir.

Sakıp Sabancı Müzesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sakıp Sabancı Müzesi, Emirgan Atlı Köşk'te konuşlanmış, Sabancı Üniversitesi'nin bünyesinde yer alan bir müze/eğitim kurumudur. Bu çerçevede müze'de çeşitli düzeyde eğitim programları yapılmakta, ayrıca hafta sonları müzik etkinliklerine de yer verilmekte, sürekli ve geçici sergiler yapılmaktadır.

Sakıp Sabancı müzesi ev sahipliği yaptığı Dali, Picasso, Rodin, Anish Kapoor, Jean Miro sergileri ile basında yer almıştır.

Öğrenciler ve Yaşam[değiştir | kaynağı değiştir]

Öğrenci Profili[değiştir | kaynağı değiştir]

Sabancı Üniversitesi'nin 2014-2015 akademik dönemi için yıllık kontenjanı yaklaşık 750 lisans öğrencisidir. 2010-2011 eğitim yılının verilerine göre öğrencilerin %1.4 si ilk 100'den, %7.9'u ilk 1000'den ve %12.6'sı ilk 3000'den gelmektedir. Başka bir deyişle ÖSS'de ilk 100'e giren öğrencilerden 8'i Sabancı Üniversitesi'ni seçmektedir. Sabancı Üniversitesi öğrencileri Türkiye'nin 67 farklı şehrinden öğrenci bulunmaktadır.

Öğrenci Kulüp ve Etkinlikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Öğrenci Kulüpleri:

"Birlikte yaratmak ve geliştirmek" felsefesi doğrultusunda sosyal ve kültürel yaşam öğrenci ve çalışanlarımız tarafından şekilendiriliyor. Bu amaçla öğrenci ve çalışanlarımız tarafından büyük kısmı aktif olmayan 46 adet kulüp oluşturulmuştur. Kulüplerin sayısı ve ilgi alanları yeni öğrencilerimizin katılımı ve yaratıcılığıyla artacaktır.

Bu güne kadar öğrencilerimiz tarafından aşağıdaki kulüpler oluşturulmuştur:

 • AB Kulübü
 • AJANS - Reklamcılık Kulübü
 • Amatör Astronomi Topluluğu
 • Atatürkçü Aydınlanma Topluluğu
 • Bilgisayar Kulübü
 • Binicilik Kulübü - Binicilik Kulübü Web Sayfası
 • Briç Kulübü
 • Buz Sporları Kulübü
 • Ceolarla Çay Sohbetleri Kulübü
 • Dans Kulübü
 • Doğa Sporları Kulübü
 • Dünyayı Kurtaran Kulüp (DKK)
 • Ekonomi ve İşletme Kulübü
 • Folklor Kulübü
 • Fotoğraf Kulübü
 • FRP Kulübü
 • Genç Girişimciler Kulübü
 • Genus - Biyoloji Bilimleri Kulübü
 • Golf Kulübü
 • Havacılık ve Uzay Kulübü
 • IEEE Öğrenci Kolu
 • İstanbul Kulübü
 • International Students Kulübü
 • Kültür ve Edebiyat Kulübü
 • Küresel Etkileşim Kulübü
 • LeYLek Gezi Kulübü
 • Matematik Kulübü
 • MBA Kulübü
 • Model Birleşmiş Milletler Kulübü
 • Motor Sporları Kulübü
 • Müzik Kulübü (Müzikus) - Müzikus Web Sayfası
 • Nota Bene Sanat ve Sosyal Bilimler Dergisi Yayıncılık Kulübü
 • Okyanus Yayın Kulübü
 • Oyun Kulübü
 • PıraSA Mizah Kulübü
 • Politika Kulübü
 • Radyo Kulübü - RadyoSU
 • Robot Kulübü - Robot Kulübü Web Sayfası
 • Satranç Kulübü
 • Seramik Kulübü
 • Sinema Kulübü
 • Sosyal Bilimler Kulübü
 • Sualtı Sporları Kulübü
 • Tiyatro Kulübü
 • Toplumsal Cinsiyet Kulübü
 • Türk - Japon Kültürel Etkileşim Kulübü
 • Üretim Sistemleri Mühendisliği Topluluğu
 • Yelken Kulübü - Su-Sail Web Sayfası

SUŞenlik[değiştir | kaynağı değiştir]

SUŞenlik, her sene Mayıs ayında düzenlenen Sabancı Üniversitesi bahar şenliğidir. Bu sene on birincisi gerçekleştirilen SUŞenlik 14 Mayıs 2011 tarihinde yapılmış olup, maNga ve Atiye sahne almıştır.

CEO'larla Çay Sohbetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Tea Talks with CEOs Kulübü, 2007 senesinden beri gerek Türkiye'deki gerek yurtdışındaki önemli CEO ve liderlerle birçok görüşme yapmıştır. 7 yıllık zaman zarfında ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, Singapur, Avusturya, Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya, İtalya ve Kanada'ya geziler düzenlemiş ve 200'den fazla finans lideriyle görüşmeler gerçekleştirmiştir.

Spor[değiştir | kaynağı değiştir]

Sabancı Üniversitesi çok az mevcuda rağmen en çok alanda spor faaliyetlerine katılma başarısı gösteren, amatör ruhla mücadele veren ve ancak başarılara imza atabilen spor takımlarına sahiptir. Spor takımları, kendi içinde ya da üniversiteler arası değil liselerle de projeler dahilinde müsabakalara girer, bu öğrencilerin üniversite ortamını solumasına katkıda bulunurlar.

Kampüs içerisinde öğrencilerin ücretsiz olarak yararlanabileceği pek çok spor tesisi bulunmakta ve günlük kullanım için bu tesislerin rezervasyonu Sabanci Üniversitesi Online Bilgi Sistemi üzerinden yapılmaktadır. Üniversite mensupları ayrıca kiralamak istedikleri ekipmanları kimliklerini bırakarak ücretsiz olarak kiralayabilmektedirler. Kampüsteki spor tesisleri;

Mezunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sabancı Üniversitesi, 2000 yılından bugüne kadar (10 Şubat 2009), 1751'i lisans olmak üzere toplam 2711 mezun vermiştir. Üniversitenin bugüne kadar verdiği 1751 lisans mezununun %46'sı profesyonel iş hayatına geçmişken, %30'u ise eğitimlerini lisansüstü düzeyde sürdürmeyi tercih etmiştir.

Lisansüstü eğitim yapan öğrenciler Berkeley, Brown, Caltech, Carnegie Mellon, Cambridge, Chicago, Columbia, Dartmouth, Harvard, Heidelberg, Kellogg, LSE, MIT, Oxford, Princeton, Yale gibi okullarda eğitimlerine devam etmektedirler. Sabancı Üniversitesi mezunlarından bir bölümü ise girişimci olmayı hedefleyerek, yurtiçinde ve yurtdışında Bilgi Teknolojileri, Yazılım, Proje, Gelişmiş Malzemeler ve Danışmanlık gibi alanlarda kendi işlerini kurmuşlardır. Mezunların çalışmakta olduğu kuruluşlar arasında; Alcatel, Beko, Beymen, Bosch, Coca Cola, Eczacıbaşı Holding, Zorlu Holding, Sabancı Holding ve bünyesindeki çeşitli firmalar ile Google, Microsoft, Ernst&Young, L’Oreal, Mercedes Türk, John Deere, PricewaterhouseCoopers, Pepsi, Procter&Gamble, Schwarzkopf & Henkel, Siemens, Turkcell, Unilever gibi uluslararası şirketler bulunmaktadır.

Harvard Yaz Okulu[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekim 2008'de Sabancı Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi, İstanbul'da yer alacak olan Sabancı-Harvard Yaz Okulu projesinde anlaşmaya vardılar. 2009 yazından itibaren her yıl yapılması planlanan proje Sabancı ve Harvard Üniversiteleri arasında tamamen eşit paylaşımlı bir akademik ortaklığı içermektedir. Daha detaylı bilgi için:

EFQM Üyeliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Sabancı Üniversitesi, Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı'na (EFQM) üye olan ilk Türk üniversitesi oldu. Ana felsefesi 'birlikte yaratmak ve geliştirmek' olan Sabancı Üniversitesi'ni başvurusundan bir hafta sonra üyeliğe kabul eden EFQM'nin, aralarında uluslararası kuruluşlar ve üniversitelerin de olduğu 600 üyesi bulunuyor. 1988 yılında 14 Avrupalı şirket yöneticisi tarafından kurulup Avrupa Komisyonu'nca da onaylanan EFQM, üye kuruluşların gelişmelerine destek veriyor. Başarıya ulaşmak için 'kalite'nin önemine öncelik veren 'EFQM', toplam kalite yönetimi programları ile etkinliğin artırılması, daha başarılı iş üretimi ve daha iyi iş sonuçları almayı amaçlıyor.

Ünlü akademisyenler[değiştir | kaynağı değiştir]

Fotoğraf Galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]