Gazi Üniversitesi

Koordinatlar: 39°56′20″K 32°49′20″D / 39.93889°K 32.82222°D / 39.93889; 32.82222
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gazi Üniversitesi
Harita
Slogan"Gazili Olmak Ayrıcalıktır"
Kuruluş1926[1] Modern 1982
TürDevlet
Eğitim dil(ler)iTürkçe, İngilizce
BağlılıkYükseköğretim Kurulu
RektörProf. Dr. Musa Yıldız[2]
Akademik personel4024
Kayıtlıyak. 35.000
KonumAnkara, Türkiye
YerleşkeBeşevler Kampüsü
Maltepe Kampüsü
Emek Kampüsü
Gölbaşı Kampüsü
Çubuk Kampüsü
Okul renkleriLacivert ve Mavi
SporGazi Üniversitesi SK
Web sitesigazi.edu.tr

Gazi Üniversitesi, Ankara'da bulunan köklü bir devlet üniversitesidir. 1926 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatı ile Ankara'da temelleri atılan Gazi Üniversitesi, cumhuriyetin ilk üniversitesi olma ünvanını da elinde bulundurur.[3]

Tıp, Diş Hekimliği, Eğitim, Fen, Mühendislik ve Teknoloji Fakültesi önemli fakülteleridir. Üniversitenin Beşevler, Emek, Maltepe, Gölbaşı ve Çubuk'ta yerleşkeleri bulunmaktadır. Bunların dışında Gazi Üniversitesinin Ankara OSTİM, Çankaya, Kızılay ve Polatlı ilçelerinde de meslek yüksekokulları ve yüksekokulları bulunmaktadır.

URAP 2022-2023 dünya sıralamasında en yüksek puan alan Türk üniversiteleri listesinde 6. konumda bulunmaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1926-1982: Enstitü Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Gazi Üniversitesi Rektörlüğü

Gazi Üniversitesinin kuruluşu, cumhuriyetin ilanından hemen sonra Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının Ankara'da bir enstitü kurulması girişimiyle başlar. Kurulacak bu enstitünün temel amacı yeni Türkiye'nin öğretmen ihtiyacını karşılamaktır.[4] 1926 yılında Orta Muallim Mektebi ve Terbiye Enstitüsü olarak Konya'da açılan okul, 1924 yılında Ankara'da açılan Musiki Muallim Mektebi ve Gazi Erkek İlk Muallim Mektebi birleştirilir ve günümüzde Gazi Üniversitesi Rektörlük binası olarak kullanılan bina Orta Muallim Mektebi ve Gazi Terbiye Enstitüsü adını alır, Musiki Muallim Mektebi de Enstitü’ye bir bölüm olarak eklenir. Daha sonraki yıllarda Okul, bünyesinde açılan pedagoji ve filoloji bölümleriyle kısa sürede öğretmen yetiştirmede ülkenin öncü ve önder bir eğitim kurumu olur. Adı 1929 yılında 'Gazi' adı başa getirilerek Gazi Orta Muallim Mektebi olarak değiştirilir ve 1976 yılına kadar bu adla eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren okul, 1976 yılında ise Gazi Eğitim Enstitüsü adını alır.

Gazi Eğitim Enstitüsüne bağlı olarak Müzik Eğitimi Bölümü 1937 yılında, 1941 yılında Fransızca Eğitimi, 1944 yılında İngilizce Eğitimi bölümü açıldı. 1979 yılında yapılan düzenlemeler sonucu eğitim süresi 4 yıla çıkarıldı ve Gazi Yüksek Öğretmen Okulu olarak değiştirildi.[4]

1968 yılında kurulan Ankara Diş Hekimliği Yüksekokulu olarak kurulan Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, 1978 Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'ne bağlanmış ve adı Diş Hekimliği Fakültesi olarak değiştirilmiş ve Gazi Üniversitesine bağlanmıştır.

Gazi Üniversitesi Türkiye'nin öğretmen yetiştiren ilk eğitim kurumudur.[4][5]

1971 yılında Ankara Eczacılık Özel Yüksek Okulu Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'ne başlanmıştır. 1979 yılına kadar Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Eczacılık Yüksekokulu olarak eğitimini sürdüren okul, 1979 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Eczacılık Fakültesi adını almıştır. 1982 yılında ise Gazi Üniversitesi bünyesine Eczacılık Fakültesi olarak alınmıştır.

1976 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisine bağlı olarak Ankara'da kurulan Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dr. Muhittin Ülker Acil Yardım ve Travmatoloji Hastanesinde eğitim-öğretime başlar. 1984 yılında yapımı başlanan bugünkü Gazi Üniversitesi Hastane binası 30 Haziran 1986'da bitirilir ve Tıp Fakültesi Dr. Muhittin Ülker Acil Yardım ve Travmatoloji Hastanesinden ayrılarak yeni hizmet binasına taşınır.

1982-2006[değiştir | kaynağı değiştir]

1926 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü olarak kurulan Gazi Eğitim Enstitüsü 1982 yılında 2809 sayılı kanunla,[6] Gazi Üniversitesine dönüştürülür. Gazi Üniversitesinin çatısı altında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi, Ankara Yüksek Teknik Öğretmen ve Ankara Kız Teknik Yüksek Öğretmen Okulları yer alır.

1966 yılında Ankara'da öğretime başlayan “Zafer Mühendislik ve Mimarlık Özel Yüksek Okulu” ve 1967 yılında öğretime başlayan “Yükseliş Mühendislik ve Mimarlık Özel Yüksek Okulu” ardından, 1968 yılında “Anadolu Kimya Mühendisliği Özel Yüksek Okulu” açılır. Bu üç yüksek okul, 1971 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nin bünyesine katılıp, “Ankara Mühendislik ve Mimarlık Yüksek okulu” olarak birleştirilmiş ve aynı yıl kurulan “Ankara Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisine” bağlanmıştır. Akademi, daha sonra 1982 yılında kurulan Gazi Üniversitesi bünyesine alınmış ve Mühendislik Mimarlık Fakültesi çatısı altında eğitim ve öğretime devam etmiştir

Ankara'da 1955 yılında eğitime başlayan Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, 1971 yılında yürürlüğe giren 1472 sayılı yasa gereği, kendisine muadil özel yüksekokulların bağlanması ile eğitim-öğretim kapasitesini genişletmiştir. Akademiyi oluşturan Ekonomi, İşletme, Maliye ve Yönetim Bilimleri Fakülteleri, Mali Bilimler ve Muhasebe Yüksekokulu ile Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu, 1982 yılında Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin değiştirilerek kabulüne dair 2809 sayılı kanunla, Gazi Üniversitesi bünyesine alınarak bugünkü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ni oluşturmuştur.

1968 yılında Anadolu Eczacılık Özel Yüksekokulu olarak faaliyete başlayan okul 1982 Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi adıyla üniversiteye bağlanmıştır.

1926 yılında Ankara merkezli olarak kurulan Gazi Üniversitesi, Ankara ili dışında da eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etmiş, bu bölgelere fakülteler, yüksek okullar ve meslek yüksek okulları kurmuştur. Bu okulların büyük bölümü 2006 yılında kurulan yeni üniversitelerin temellerini oluşturmuştur. Kuruluş yıllarında 9 fakülte, 12 yüksek okul ve 4 enstitüyü bünyesinde barındıran Gazi Üniversitesi 2006 yılına gelindiğinde Türkiye'nin çeşitli illerine yayılmış 25'ten fazla fakülte ve 20 den fazla yüksek okul ve meslek yüksekokulu ile eğitim faaliyetlerine devam etmekteydi. Bu okullar 2006 yılında kurulan Ahi Evran Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi, Hitit Üniversitesi, Nevşehir Üniversitesi ve Çankırı Karatekin Üniversitelerinin temellerini oluşturdu.

2006-2018[değiştir | kaynağı değiştir]

2006 yılında Ankara dışı okulların Gazi Üniversitesinden ayrılması ve yeni açılan üniversitelere bağlanması sonucu fakülte sayısı 16'ya yüksek okul sayısı 4'e meslek yüksek okulu sayısı ise 8'e düştü. 2008 yılında Sağlık Bilimleri Fakültesi kuruldu.

2009 yılında Eğitim Fakültelerinde yapılan düzenlemeler sonucu Teknik Eğitim Fakültesi Teknoloji Fakültesi'ne, Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi Turizm Fakültesi'ne, Mesleki Eğitim Fakültesi Sanat Ve Tasarım Fakültesi'ne dönüştürülmüştür. Yine aynı yıl 3 Ekim 2009 tarihinde Gazi Üniversitesi Senatosu tarafından alınan kararla[7] Gazi Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi eski adıyla Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi iki ayrı fakülte haline getirilmiştir.

2014 yılı itibarıyla 21 fakülte, 7 enstitü, 1 Türk Müziği Devlet Konservatuvarı, 4 yüksekokul, 11 meslek yüksekokulu ve 48 araştırma ve uygulama merkezi ile eğitim faaliyetlerine devam etmektedir.

2018-Günümüz[değiştir | kaynağı değiştir]

 • 2018 yılında üniversite bölünerek bazı fakülte, yüksekokul ve enstitüler yeni kurulan Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi bünyesine geçmiştir. Şu an üniversite bünyesinde 11 fakülte, 5 enstitü, 1 yüksekokul, 3 meslek yüksekokulu ve 35 araştırma ve uygulama merkezi ile eğitim faaliyetlerine devam etmektedir. Hukuk Fakültesi ve Türk Müziği Devlet Konservatuvarı ayrılan bölümler arasındadır.

Rektörlük Binası[değiştir | kaynağı değiştir]

Mimar Kemaleddin

Gazi Üniversitesinin merkez yerleşkesinde bulunan Gazi Üniversitesi Rektörlük binasının temeli 8 Ağustos 1927 yılında atılmış ve 1930 yıllarda da bitirilmiştir. Gazi Eğitim Fakültesi binası (şu anki rektörlük binası) birçok önemli eseri bulunan Mimar Kemaleddin'in son eseridir. Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıkları Yüksek Kurulu'nun 1984 yılında aldığı kararla Gazi Üniversitesine devredilen bu bina, bugün üniversitenin Rektörlüğü, Gazi Eğitim Fakültesi Dekanlığı, laboratuvarlar, Resim Heykel Müzesi ve Sanat Galerisi olarak kullanılmaktadır, ayrıca binanın üstünde bir gözlemevi bulunmaktadır; ancak şu an faaliyette değildir. Ankara'nın mimarisi ve tarihini yansıtan bina ve mimarı Mimar Kemaleddin'in portresi 1 Ocak 2009 tarihinde tedavüle giren Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası dokuzuncu emisyon banknotlarından olan 20 Türk lirası banknotunun arka yüzünde kullanılmıştır.

Akademik birimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Gazi Üniversitesi Bilişim Enstitüsü
Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Laboratuvarlar
Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanlığı

Fakülteler[değiştir | kaynağı değiştir]

Rektörlüğe Bağlı Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Enformatik Bölümü
  • Yabancı Diller Bölümü
  • Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü
  • Türk Dili Bölümü
  • Güzel Sanatlar Bölümü

Enstitüler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yüksek Okullar[değiştir | kaynağı değiştir]

Meslek Yüksek Okulları[değiştir | kaynağı değiştir]

Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphane

Araştırma ve Uygulama Merkezleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Arkeolojik Çevre Değerleri Araştırma Merkezi (ARÇED)
 • Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATAUM)
 • Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi (ABAUM)
 • Bilim ve Teknoloji Stratejileri Araştırma ve Geliştirme Merkezi (GAZİBİTEM)
 • Biyomedikal Kalibrasyon ve Araştırma Merkezi (BİOKAM)
 • Çocuk Gelişimi Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Çocuk Koruma Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Deniz ve Su Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Deprem Mühendisliği Araştırma ve Uygulama Merkezi (DEPAR)
 • Enerji-Çevre Sistemleri ve Endüstriyel Rehabilitasyon Araştırma Merkezi (GEÇER)
 • Fotonik Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Gazi Stratejik Araştırma Merkezi (GASAM)
 • Gazi Eklemeli İmalat Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi (EKTAM)
 • Gazi Teknopark
 • Geri Kalmış Bölgelerde Yatırım ve İstihdamı Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (YİGEM)
 • Göç Araştırma ve Uygulama Merkezi (GÖÇAR)
 • Görme ve Öğrenme Yetersizliği Olan Çocukları Araştırma ve Uygulama Merkezi (GÖYÇEM)
 • Hasan Ali Yücel Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • İmmünoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Karayolu Ulaştırması Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Kariyer Planlama Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Kooperatifçilik Araştırma ve Uygulama Merkezi (KOOP-MER)
 • Karadeniz Ülkeleri, Türk Cumhuriyetleri Ekonomik ve Sosyal Araştırma Merkezi
 • Laboratuvar Hayvanları Yetiştirme ve Deneysel Araştırmalar Merkezi
 • Maliye-Vergi Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Moleküler Biyoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Nanotıp ve İleri Teknolojiler Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Non-İyonizan Radyasyondan Korunma, Araştırma ve Uygulama Merkezi (GNRK)
 • Nöropsikiyatri Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Nörobilim ve Nöroteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (NÖROM)
 • Ortadoğu ve Orta Asya Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Proje Koordinasyon Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Sanat ve Tasarım Uygulama ve Araştırma Merkezi (SANTUM)
 • Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi (Hastane)
 • Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (GAZİSEM)
 • Teknoloji Geliştirme Merkezi (TEKMER)
 • Türkiyat Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Türk Halk Bilimi Araştırma ve Uygulama Merkezi (THBMER)
 • Türk Kültürü Açısından Hacı Bektaşi Veli Araştırma Merkezi
 • Türk Müzik Eğitimi Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi
 • TeknoHAB Teknoloji Geliştirme Bölgesi
 • Temiz Enerji Araştırma ve Uygulama Merkezi (TEMENAR)
 • Türkçe Öğrenim Araştırma ve Uygulama Merkezi (TÖMER)
 • Türk El Sanatları Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Yabancı Diller Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Yaşam Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi

Kampüs[değiştir | kaynağı değiştir]

Gazi Üniversitesi Merkez Kampüs
Gazi Üniversitesi 100. Yıl Kültür Merkezi

Müzeler[değiştir | kaynağı değiştir]

1979 yılında kurulmuştur. Resim Heykel Müzesi resim, baskı resim, heykel-seramik eserler sergilenen bir sanat müzesidir. Gazi Üniversitesi Rektörlük Binasına bulunmaktadır.

1974 yılında açılmıştır. Bünyesinde 1000'e yakın sanat eseri barındırmaktadır. Yöresel giysiler, işlemeler, takılar, çoraplar, dokumalar, oyalar sergilenmektedir.

23 Eylül 2005 tarihinde açılmıştır. Objelerin sözlü kültürde yer almış oldukları bağlam ve sözel doku ile sergilendikleri iki salondan oluşmaktadır. Müzede yaklaşık olarak 2000 nesne sergilenmektedir.

 • Gazi Üniversitesi Zooloji Müzesi

1982 yılında kurulmuştur. Müzenin çalışmaları özellikle Türkiye böcek faunası üzerine yoğunlaşmıştır. Müzenin böcek ve diğer karasal eklem bacaklıları içine alan koleksiyonunda yaklaşık 300.000 civarında örnek bulunmaktadır.

Merkez Kütüphane, uzaktan görünüm

Kütüphaneler[değiştir | kaynağı değiştir]

Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphanesi

Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphanesi Üniversitenin eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerini desteklemek amacıyla 1982 yılında kurulmuştur. 1982 yılından 2004 yılına kadar İ.İ. B. F. bahçesinde bulunan 2000 m²'lik binasında hizmetlerini sürdürmüştür. 27 Mayıs 2004 tarihinden itibaren Gazi Üniversitesi Rektörlük Kampüsü içinde bulunan 11.000 m²'lik yeni binasında hizmet verilmeye başlamıştır. Merkez Kütüphanesi 7 gün 24 saat araştırmacılara açık olarak faaliyet göstermektedir. Kütüphane hizmetleri Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından merkezi olarak yürütülmektedir. Merkez Kütüphane 7 gün 24 saat açık olarak faaliyet göstermektedir. Merkez Kütüphane Üniversitenin öğrencileri ile akademik ve idari personele üye olmak koşuluyla kütüphane hizmetlerinden yararlanma olanağı sunmaktadır. Ayrıca, dışarıdan gelen araştırmacılar da kütüphane koleksiyonunda bulunan her türlü bilgi kaynağından kütüphane içinde yararlanabilmektedirler.

Merkez Kütüphane koleksiyonunda 172.678 adet kitap, 66.523 adet ciltli dergi, 12.342 adet yüksek lisans tezi olmak üzere toplam 251.543 cilt yayın bulunmaktadır. Abone olunan süreli yayın sayısı 685'i yabancı, 629'u Türkçe olmak üzere toplam 1.314 adettir. 2006-2007 eğitim yılı itibarıyla yaklaşık 30.000 adet elektronik dergi, 30.000 adet elektronik kitap ve 41 adet veri tabanına erişim sağlanmaktadır. Her yıl koleksiyona 10.000-15.000 cilt yeni yayın eklenmektedir.

Merkez Kütüphane koleksiyonunda bulunan Tıp ve Sağlık Bilimleri ile ilgili kitaplar NLM (National Library of Medicine), diğer konulardaki kitaplar LC (Library of Congress) sınıflama sistemine göre açık raflarda kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır.

Gazi Üniversitesi Beşevler Kampüsü
Gazi Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi

Merkez Kütüphanede okuyucuların, yaklaşık 200 bilgisayar ile çevrimiçi veri tabanlarından yararlanmaları, abone olunan elektronik dergileri kullanmaları, bilimsel amaçlı internet kullanmaları ve OPAC terminaller üzerinden kütüphane kataloğunu taramaları mümkün olabildiği gibi, Merkez Kütüphane web sayfası ile de kütüphaneye gelmeden bulundukları fakültelerden Merkez Kütüphane kataloğunu taramaları, abone olunan elektronik dergileri kullanmaları ve çevrimiçi veri tabanlarından yararlanmaları mümkündür. Merkez Kütüphane koleksiyonunda bulunmayan yayınlar için "Kütüphanelerarası İşbirliği" yoluyla yurt içi ve yurt dışındaki kütüphanelerden ödünç kitap ve makale fotokopileri getirtilerek öğretim üyelerinin ihtiyaç duydukları yayınlara ulaşmaları sağlanmaktadır.

Üniversiteye yeni başlayan öğrencilere kütüphane hizmetlerini ve bilgi kaynaklarını tanıtmak amacıyla her eğitim yılı başında oryantasyon programları düzenlenmektedir.

Uzmanlık Kütüphaneleri

Uzmanlık Kütüphaneleri Merkez Kütüphane dışında koleksiyonunda ilgili branşlar ile ilgili spesifik kitaplara sahip olan kütüphanelerdir. Bu kütüphanelerde yaklaşık 80 bine yakın kitap bulunmaktadır. Bu kütüphaneler;

 • Eğitim Fakültesi Uzmanlık Kütüphanesi: Yaklaşık 25.000 bin kitap koleksiyonu ile Gazi Üniversitesinin en büyük uzmanlık kütüphanesidir. Merkez kampüste hizmet vermektedir.
 • Fen-Edebiyat Fakültesi Uzmanlık Kütüphanesi: Gazi Üniversitesi Rektörlük Kampüsü Fen-Edebiyat Fakültesi bünyesinde hizmet vermektedir. İlgili branşlarda uzmanlık kitaplarına sahiptir. Merkez kampüste hizmet vermektedir.
 • Hukuk Fakültesi Uzmanlık Kütüphanesi: Gazi Üniversitesi Emek Kampüsünde hizmet vermektedir. İletişim, Hukuk ve Diş hekimliği Fakültesi öğrencileri tarafından kullanılmaktadır. İlgili branşlarda uzmanlık kitaplarına sahiptir. Emek kampüsünde hizmet vermektedir.
 • Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Uzmanlık Kütüphanesi: 1400 m² bir alanda Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphanesi ile işbirliği içerisinde hizmetini sürdürmektedir. Kütüphanede 20.000 kitap, 44'ü yabancı olmak üzere 145 süreli yayın ve 1300 yüksek lisans ve doktora tezi bulunmaktadır. Kütüphane Gazi Üniversitesi Maltepe Kampüsünde bulunmaktadır. Kütüphane eğitim dönemi boyunca 8.30-19.00 ve yaz tatili döneminde de 8.30-18.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
 • Teknoloji Fakültesi Uzmanlık Kütüphanesi: Yaklaşık 20 bine yakın kitap koleksiyonuna sahiptir. Merkez kampüste hizmet vermektedir.

Birim Kütüphaneleri

Uzmanlık Kütüphanelerine göre daha sınırlı sayıda kitap koleksiyonuna sahip kütüphanelerdir

 • Turizm Fakültesi Kütüphanesi: Yaklaşık 4 bin kitaplık koleksiyona sahiptir. Gölbaşı kampüsünde hizmet vermektedir.
 • Tapu Kadastro Meslek Yüksek Okulu Kütüphanesi: Tapu Kadastro Meslek Yüksek Okulunda hizmet vermektedir.
 • Beypazarı Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Kütüphanesi: Beypazarı Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulunda hizmet vermektedir.
 • Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Kütüphanesi: Gölbaşı kampüsünde hizmet vermektedir.
Gazi Üniversitesi Beşevler Kampüsü Girişi

Gazi Teknopark[değiştir | kaynağı değiştir]

Gazi Üniversitesi STARLAB logosu

Gazi Teknopark, Gazi Üniversitesi Gölbaşı Yerleşkesi'nde yaklaşık 59.000 m² m²’lik bir alanda 2007 yılında kurulmuştur. Gazi Teknopark yeni kurulmuş ve gelişmekte olan küçük firmaların desteklendiği merkezdir. Teknopark'ta mevcut 140 firma faaliyet göstermektedir. Teknopark bünyesinde otel, spor merkezleri, konferans ve toplantı salonları bulunmaktadır. Kısa bir tarihi olmasına rağmen Gazi Teknopark kısa sürede Türkiye'nin en önemli Teknoparkları arasına girmiştir. Endüstri sekterliğinin Mümin Deligezer yapmaktadır.

STARLAB[değiştir | kaynağı değiştir]

Gazi Üniversitesi STARLAB (Semiconductor Technologies Advanced Research Laboratory) Yarı İletken Teknolojileri Araştırma Laboratuvarı 2001 yılında sivil ve askeri amaçlar için geliştirilecek elektro-optik cihazların temel malzemesi olan yarı iletken malzemelerin üretilmesi ve bu alanda araştırmacıların yetiştirilmesi amacıyla Devlet Planlama Teşkilatı desteğiyle kurulmuştur. Bünyesinde 9 ileri araştırma laboratuvarı bulunan STARLAB "İleri Araştırma ve Eğitim Programları" projesi kapsamında Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümünde kurulan bir laboratuvarlar bütünüdür.

Kültür, Yaşam Merkezleri ve Konferans Salonları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Mimar Kemaleddin Salonu: Gazi Üniversitesi Rektörlük Binası giriş katında bulunan tarihi salon; 2013 yılında geniş kapsamlı bir tadilattan geçerek yenilenmiştir.
 • 100.Yıl Kültür Merkezi: Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) içinde bulunmaktadır. 450 kişilik kapasitesi ile başta Gazi Üniversitesi Tiyatro Kulübü (GÜTİK) olmak üzere tiyatro çalışmaları, sinema gösterileri, konserler; konferans, panel, sempozyum, seminer vb. bilimsel çalışmalara ev sahipliği yapmaktadır.
 • Gazi Kültür Merkezi: Gazi Üniversitesi Rektörlük/Beşevler kampüsü içinde faaliyet gösteren Gazi Kültür Merkezi[8] 700 kişilik kapasitesi ile çeşitli organizasyonlarda kullanılmaktadır. 2013 yılında yenilenmiştir.
 • Gazi Konser Salonu: Gazi Üniversitesi Gazi Konser Salonu 1968 yılında Gazi Üniversitesi Merkez Kampüsünde hizmete girmiştir. 437 kişi kapasiteli salonun biçimi kuyruklu bir piyanoya benzemektedir. Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı derslikleri ile yan yana bulunan salon hizmete girdiği tarihten beri birçok organizasyona ev sahipliği yapmıştır.
 • Gazi Üniversitesi Gençlik Merkezi: Gazi Üniversitesi merkez kampüs sınırları içinde bulanan Gençlik Merkezi üniversite öğrencilerine hizmet vermektedir. Üst katında büyük bir bowling salonu bulunmaktadır.

Spor Merkezleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Spor Tesisleri
  • Gazi Spor Merkezi, Selim Sırrı Tarcan Spor Merkezi. Gölbaşı Spor Merkezi, Mediko Spor Salonu (İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi yerleşkesi)
 • Spor Sahaları
  • Çok Amaçlı Büyük Saha (Merkez Kampüs)
  • Mediko Suni Çim Saha (Merkez Kampüs)
  • Basketbol Sahaları (Merkez Kampüs 7 tane, Gölbaşı Kampüsü 3 tane)
  • Tenis Kortları (Merkez Kampüs 3 tane)
  • Voleybol Sahaları
  • Plaj Voleybolu Sahası (Merkez Kampüs)
  • Kapalı Basketbol Sahası (Selim Sırrı Tarcan Spor Salonu (Merkez Kampüs))
  • Beden Eğitimi ve Meslek Yüksek Okulu Sahaları
 • Gazi Üniversitesi Spor Kulübü[9]

Gazi Üniversitesi Spor Kulübü başta futbol ve basketbol olmak üzere toplam 14 farklı branşta faaliyet gösteren Ankara'nın en büyük spor kulüplerinden biridir. Merkez kampüs ve diğer kampüslerde bulunan 40'a yakın spor tesisleriyle Gazi Üniversitesi Spor Kulübü birçok başarıya imza atmıştır. Kulüp 1985 yılında kurulmuştur ilk adı Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Kulübüdür daha sonra Gazi Üniversitesi Spor Kulübü olarak değiştirilmiştir. Kulübün renkleri; mavi-lacivert, beyazdır. Kulübün merkezi Ankara’dır.[10]

Gazi Vakfı Okulları[değiştir | kaynağı değiştir]

Anaokulu Logosu

1998 yılında Gazi Üniversitesi Vakfı Bünyesinde kurulan özel okullar Gazi Üniversitesi Maltepe Kampüsünde bulunmaktadır.[11] Bu okullar kuruluşundan bugüne Ortaöğretim Geçiş Sınavı'nda, birçok bilimsel yarışmalarda ve spor müsabakalarında önemli dereceler elde etmişlerdir.[12][13][14][15]

 • Özel Okullar
  • Gazi Üniversitesi Vakfı İlköğretim Okulu
  • Gazi Üniversitesi Vakfı Fen Lisesi
  • Gazi Üniversitesi Vakfı Özel Lisesi

1950 yılından beri hizmet veren Gazi Üniversitesi Anaokulları okulöncesi eğitimde farklı modellerin denendiği ve birçok başarılı meslek elemanı yetiştiren öncü kuruluşlardan biridir. Anaokulları Gazi Üniversitesi Rektörlük/Beşevler Kampüsünde bulunmaktadır.

 • Anaokulları
  • Eğitim Fakültesi Anaokulu
  • Mesleki Eğitim Fakültesi Anaokulu

Öğrenci Toplulukları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • ROBOGAZİ Topluluğu
 • Omfacell Kök Hücre Araştırma Topluluğu
 • Uzay Teknolojileri ve Yapay Zeka Topluluğu
 • ACM Bilgisayar Makineleri Birliği Topluluğu
 • Genç Programcılar ve Geliştiriciler Topluluğu
 • GUEST Elektronik Sporlar Topluluğu
 • Makina Topluluğu
 • Dijital Oyun Tasarımı Topluluğu
 • Eşli Dans Sporları Topluluğu
 • Bisiklet Topluluğu
 • Oyun Topluluğu
 • İzci Grubu Topluluğu
 • Yoga Topluluğu
 • Tenis Topluluğu
 • Tiyatro Topluluğu
 • Müzik Topluluğu
 • Havacılık Topluluğu
 • Akıl Yürütme Topluluğu
 • Araştırma, Şekillendirme ve Modelleme Topluluğu
 • Modern Savunma Teknolojileri Topluluğu
 • Motor Sporları Topluluğu
 • Doğa ve Çevre Topluluğu
 • Halk Oyunları ve Dansları Topluluğu
 • Gazi'nin Patileri Topluluğu
 • Fotoğraf Topluluğu (GÜDFOT)
 • Dağcılık Topluluğu
 • Münazara Topluluğu
 • Edebiyat Topluluğu
 • Erasmus Öğrencileri Ağı Topluluğu
 • Türk Sanatı Topluluğu
 • Kitap Bankosu Topluluğu
 • Uluslararası Doktorlar Topluluğu
 • Yabancı Dil ve Kültürler Topluluğu
 • Ahşap Bilimi ve Teknolojisi Topluluğu
 • Akademisyenler Tiyatro Topluluğu
 • Alternatif Enerjili Taşıtlar Topluluğu
 • Altın Kanatlar Topluluğu (Tusaş Kazan M.Y. O.)
 • Atasagun Bilimsel ve Sosyal Öğrenci Topluluğu
 • Astrogazi Topluluğu
 • Avrupa Entegrasyon ve Cerrahi Topluluğu
 • Bilgisayar Mühendisliği Topluluğu
 • Bilimsel Araştırma Topluluğu
 • Biyolojik Takip ve Araştırma Topluluğu
 • Diş Hekimliği Fakültesi GO Topluluğu
 • Doğu Batı Topluluğu
 • Dünya Dili Türkçe Topluluğu
 • Eczacılık Fakültesi Fayda Topluluğu
 • Eğitim Yöneticiliği ve Deneticiliği Topluluğu
 • Elektrik Elektronik İnceleme Tanıtım Araştırma Topluluğu
 • Endüstri Topluluğu
 • Enerji Topluluğu
 • Engelsiz Eğitim Topluluğu
 • Farmaekol Topluluğu
 • Fizik Bilim ve Teknoloji Topluluğu
 • Fizyoterapi Topluluğu
 • Genç Aksa Topluluğu
 • Genç Kalemler Topluluğu
 • Genç Yeryüzü Doktorları Topluluğu
 • Genç Yeşilay Topluluğu
 • Halkbilimi ve Sahne Sanatları Topluluğu
 • Hayal Topluluğu
 • ISACA Topluluğu (Mühendislik Fakültesi)
 • İdealist Mühendisler Topluluğu
 • IEEE Öğrenci Topluluğu
 • İnşaat Topluluğu
 • İstatistik Topluluğu
 • Kan ve Organ Bağışı Topluluğu
 • Kimya Topluluğu
 • Kimya Mühendisliği Topluluğu
 • Kök Hücre Araştırma Topluluğu
 • Merhaba Dünya Topluluğu (Tusaş Kazan M.Y. O.)
 • Matematik Topluluğu
 • Metalurji ve Araştırma Topluluğu
 • Mimarlık ve İllüstrasyon Topluluğu
 • Mimarlık - Planlama Topluluğu
 • Nörobilim, Genetik ve Medikal Topluluğu
 • Oral Hijyen Eğitimi Topluluğu
 • Otomotiv Bilim Ve Teknoloji Topluluğu (OBİTET)
 • Otomotiv Tasarım Topluluğu
 • Otonom Sistemler Topluluğu
 • Pro-G Öğrenci Topluluğu
 • Proje ve İnovasyon Topluluğu
 • Psikiyatri Topluluğu
 • Psikolojik Danışma Topluluğu
 • Pusula Tamamlayıcı Tıp Topluluğu
 • Ruh Sağlığı ve İletişim Topluluğu
 • Sağlıklı Beslenme Ve Hareketli Yaşam Topluluğu
 • Satranç Topluluğu
 • Sınıf Eğitimi Topluluğu (GÜSET)
 • Siber Güvenlik Araştırma ve Geliştirme Topluluğu
 • Sosyal Hizmet Topluluğu
 • Sosyal Sorumluluk Projeleri Topluluğu
 • Sosyal ve Aktif Hekimler Topluluğu (GÜTSAH)
 • STEM Topluluğu
 • Sürdürülebilir Kalkınma Topluluğu
 • Tasarım İmalat ve Teknoloji Topluluğu (TİMTEK)
 • Tasarım Mühendisliği Topluluğu
 • Tasarım ve İnovasyon Topluluğu
 • Teknoloji Analiz ve Değerlendirme Topluluğu (TADER)
 • Tıbbi Etik ve Deontoloji Topluluğu
 • Tıp Fakültesi Fotoğraf Topluluğu
 • Tıp Fakültesi Tiyatro Topluluğu
 • Tıp Öğrencileri Birliği Gelişim Topluluğu
 • Türk Halk Bilimi Topluluğu
 • Türkçe Topluluğu
 • Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu
 • Türk Sanat Musikisi Topluluğu
 • Türk Tarihi Topluluğu
 • WHEELS Motosiklet Topluluğu
 • Yapı Topluluğu (GÜYAP)
 • Eklemeli İmalat ve 3D Yazıcı Topluluğu
Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi

Yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Bilişim Teknolojileri Dergisi
 • Diş Hekimliği Fakültesi Dergisi
 • Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi Dergisi
 • Fen Bilimleri Dergisi
 • Gazi Akademik Bakış Dergisi
 • Gazi Eğitim Fakültesi Dergisi 19 Mayıs 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 • GSF Sanat ve Tasarım Dergisi
 • Gazi Medical Journal
 • Gazi Türkiyat Dergisi
 • Hukuk Fakültesi Dergisi
 • İktisadi ve İdari Bilimler Dergisi
 • İİBF Ekonomik Yaklaşım Dergisi
 • İletişim Fakültesi Dergisi
 • Koop-Mer Dergisi
 • Mesleki Eğitim Fakültesi Dergisi
 • Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dergisi
 • Politeknik Dergisi
 • Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi Dergisi
 • Türk Eğitim Bilimleri Dergisi
 • Türk Kültürü ve Hacı Bektaş Velî Araştırma Dergisi

Önemli Mezunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Resmî site

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Tarihçe". 7 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ekim 2014. 
 2. ^ "Rektör Atamaları Hakkında Karar (Karar: 2020/411)" (PDF). Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı. 14 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 14 Ağustos 2020. 
 3. ^ "Tarihçe 1". 21 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2018. 
 4. ^ a b c Akyüz,Yahya, Türk Eğitim Tarihi, Ekim 2009, Ankara, ISBN 975-8792-39-3
 5. ^ "GAZİ EĞİTİM FAKÜLTESİ HAKKINDA GENEL BİLGİLER". 21 Mayıs 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ağustos 2010. 
 6. ^ "9.Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu (2809)". 16 Ağustos 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ağustos 2010. 
 7. ^ "03 Ekim 2009 gün ve 27365 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 2009/15438 Karar". 8 Şubat 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Temmuz 2010. 
 8. ^ "Gazi Kültür Merkezi". 13 Şubat 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Haziran 2010. 
 9. ^ Gazi Üniversitesi Spor Kulübü[ölü/kırık bağlantı]
 10. ^ Kulüp merkezi[ölü/kırık bağlantı]
 11. ^ "Gazi Üniversitesi Vakfı Özel Okulları". 11 Şubat 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2010. 
 12. ^ "MUTLUYUZ, GURURLUYUZ". 11 Şubat 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2010. 
 13. ^ "MUTLUYUZ, GURURLUYUZ 2". 11 Şubat 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2010. 
 14. ^ "MUTLUYUZ, GURURLUYUZ 3". 11 Şubat 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2010. 
 15. ^ "Gazi Üniversitesi Vakfı Özel Okulları 2". 11 Şubat 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2010.