Yaşar Üniversitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Yaşar Üniversitesi
Yaşar Üniversitesi Logo
Slogan Bilim Birlik Başarı
Kuruluş 2001
Tür Vakıf
Eğitim dil(ler)i İngilizce
Rektör Prof. Dr. M. Cemali Dinçer
Öğretim üyeleri 422
Kayıtlı 7000
Konum İzmir, Türkiye
Web sitesi yasar.edu.tr

Yaşar Üniversitesi, İzmir ili ve çevresinde yerleşik üniversite.

Üniversitenin Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuruluş Kararı  : Selçuk Yaşar Spor ve Eğitim Vakfı 1999 yılında Yaşar Üniversitesi adıyla bir üniversite kurma kararı aldı. Endüstriye olan katkısı ve öncülüğü ile bilinen Yaşar Topluluğu yine öncü niteliği taşımayı amaçlayan bir üniversite yaratmak için yola çıktı.

Kuruluş Kanunu ve Kampus : Yaşar Üniversitesi, 29 Mart 2001 tarihinde TBMM'ce onaylanan 4633 sayılı kanun ile yasalaştı ve 2002-2003 akademik yılında kent içindeki Alsancak Kampusü'nde eğitime başladı. 2007 yılından itibaren Selçuk Yaşar (Bornova/ Ağaçlıyol) kampüsünde hazırlık, lisans ve ön lisans eğitimleri verilmektedir. 2013-2014 eğitim yılında ise Bornova Selçuk Yaşar kampüsü ek binası hizmete açılıp Alsancak Kampüsü kapatılmıştır.[1]

Stratejik Oryantasyon : Vizyon ve misyon tanımlamaları Yaşar Üniversitesi'nin, teknoloji ve bilimi entegre eden, fen ağırlıklı, dünyaya açılmış bir üniversite olabilmesi için "Yapılması Gerekenler Çalıştayı" gerçekleştirilerek, bir yol haritası belirlenmiş; yeni bölümler, yeni gereksinimler ve toplumdaki geleceğe ilişkin eğilimler saptanarak bir eylem planı oluşturulmuştur.

2011 yılının Aralık ayında Yaşar Üniversitesi İngilizce Hazırlık Sınıfı, CEA akreditasyonu alarak İngilizce eğitimi alanında akredite olan ilk Türk programı olma başarısını yakaladı. Böylece Yaşar Üniversitesi İngilizce Hazırlık Sınıfı dünyada CEA akreditasyonu olan 96 İngilizce eğitimi programından biri olurken ABD dışında akredite olan dokuzuncu program oldu. CEA akreditasyonu İngilizce Hazırlık Sınıfı’nın vermiş olduğu sertifikaların ve diplomaların uluslararası platformda değeri ve tanınırlığına büyük katkı sağlamış oldu.

Akademik Birimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Fakülteler[değiştir | kaynağı değiştir]

Enstitüler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yüksekokullar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kampüs[değiştir | kaynağı değiştir]

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Selçuk Yaşar Kampüsü:

İzmir’in Bornova ilçesinde bulunan kampüsümüz, araçla çevre yoluna doğrudan bağlantı sağlayan düzenleme ve trafik yönlendirme levhaları izlendiğinde kolayca ulaşılabilecek bir noktadadır. Kent içi ulaşımda metro hattı kullanılarak da rahat ve güvenli bir şekilde kampüse ulaşım imkanı vardır. “Bölge” metro durağında inildiğinde tam karşıda bulunan kampüsümüze üst geçitten geçerek kolayca ulaşabilirsiniz. Kendi aracıyla kampüse ulaşan öğrencilerimiz için otopark alanımız da mevcuttur.

Sağlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversitemizde sağlık hizmeti Sağlık, Kültür ve Spor Müdürlüğü’ne bağlı olarak yürütülmektedir. Yaşar Üniversitesi Sağlık Merkezi Reviri öğrencilerin her tür sağlık sorununda ilk

başvuracakları yerdir. Sağlık Merkezi Üniversite içerisinde her-hangi bir sağlık sorunuyla karşılaşan öğrencilere ücretsiz ilk bakım hizmeti verir. Buhizmet ilk tanı ve tedavi ile acil durumlarda ilk yardımı kapsar. Acil durumlarda bakım önceliğini ve ambulans gereğini, Yaşar Üniversitesi Sağlık Merkezi ekibi belirler. Sağlık hizmetleri işyeri hekimi doktor, bir hemşire ve bir sağlık memuru denetiminde yürütülür.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik[değiştir | kaynağı değiştir]

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Birimi, sağlık hizmetleri çerçevesinde, öncelikle öğrencinin ruh sağlığını korumayı önemser. Üniversite öğrencileri pek çok stres yaşayabilirler. Ergenlikten yetişkinliğe geçişin beraberinde getirdiği güçlükler (sorumluluk alma, bireyselleşme, karar verme, kişiler arası ilişkiler, vb.) nedeniyle öğrenciler bu yıllarda bir uzmanın yardımına ihtiyaç duyabilir. Psikolojik danışmanlık birimi öğrencilerin kişisel gelişimini desteklemeyi, akademik, sosyal, kişisel sorunlarını çözmelerinde yardımcı olmayı ve günlük yaşamın stresleri ile baş edebilmelerini sağlayacak bilgi ve beceriyi edinmelerinde yardımcı olur. Öğrencilerin, zihinsel, duygusal ve sosyal yönden en üst düzeyde gelişmesini destekler. Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmetleri Birimi öğrencilerin karşılaştıkları kişisel,duygusal, sosyal, eğitsel ve mesleki gelişimlerini başarılı bir biçimde gerçekleştirebilmelerini amaç edinmiştir. Bu amaca ulaşmak için gelişimsel ve önleyici hizmetler sunar. Psikolojik Danışma ve Rehberlik Birimi’ne öğrenciler doğrudan başvurabilirler.

Engelliler Danışma ve Koordinasyon Birimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yükseköğretim Kurulu tarafından hazırlanarak 20.06.2006 tarih ve 26204 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Yüksek Öğretim Kurumları Özürlüler Danışma ve Koordinasyon Yönetmeliği” dikkate alınarak, Üniversite Rektörlüğü’ne bağlı olarak “Engelliler Danışma ve Koordinasyon Birimi” kurulmuştur. Birimimiz, üniversitemizdeki engelli öğrencilerimizin üniversite yaşamlarını engelsiz bir şekilde sürdürmelerini amaçlamaktadır. Ayrıca akademik ve idari personelimiz ile tüm öğrencilerimizde konu ile ilgili farkındalık yaratmak ve çeşitli etkinlikler planlayarak duyarlılıklarını arttırmaktır. Engelliler Danışma ve Koordinasyon Birimi olarak, engelli öğrencilerimiz ile birebir görüşmeler yapılarak engel durumları, sorunları ve ihtiyaçları belirlenerek, öğrenme kaynakları, sınav ve erişim olanakları için bireysel çözümler üretilmektedir. Özel ihtiyacı olan öğrenciler için sınav ve ders uygulamaları konusunda ilgili fakülte yönetimi ve öğretim görevlileriyle görüşülmektedir.

Spor Tesisleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Akademisyen, yönetici ve öğrencilerimizin kendilerini her an yenilenmiş hissederek derslerine, mesleğine yönelmesini hedef edinen Yaşar Üniversitesi, sporu, akademik başarının önemli bir unsuru olarak görmektedir. Yaşar Üniversitesi, takım sporlarında bayanlarda voleybol, erkeklerde ise basketbol, Amerikan futbolu, salon futbolu ve hentbol branşlarında, bireysel sporlarda ise tenis, yüzme, triatlon, masa tenisi, dağcılık, satranç, go, eskrim, yelken ve sualtı sporlarında fark yaratabilmek için çalışmalarına devam etmektedir. Bir körfez şehri olan İzmir’de Yaşar Üniversitesi yelken sporunda öncelikle personeline “Temel Yelkencilik Eğitimi” aldırmış, Yelken Topluluğu kurulması konusunda öğrencilerini teşvik etmiştir. Amacımız, bu branşta öğrencilerimiz içinden performansa dönük sporcular çıkarabilmek ve yarışmalara katılmalarını sağlayabilmektir. Üniversitemiz spor merkezi içerisinde, spor salonu, strateji oyunları odası, fitness salonu, dans stüdyosu ve uzak doğu sporları salonu bulunmaktadır. Spor Merkezi’nde bir bayan bir erkek olmak üzere iki adet soyunma odası ve bir adet engelli tuvaleti bulunmaktadır. Soyunma odalarında 24 saat sıcak su, duş imkanı ve tuvaletler yer almaktadır.

2014-2015 Akademik Yılı içinde alınan dereceler;

· Bayan Voleybol Takımı Ünilig Şampiyonluğu

· Üniversiteler Satranç Şampiyonası Türkiye 1.’liği

· Üniversiteler Satranç Şampiyonası Türkiye 2.’liği

· Hentbol Takımı 1. Lig grup 1.’liği

· Üniversiteler Triatlon Şampiyonası 1.’liği

· Üniversiteler Atletizm Şampiyonası 200 metre koşu 1.’liği

· Üniversiteler Atletizm Şampiyonası 400 metre koşu 2.’liği

· Yelken branşında yıl içinde alınan dereceler

Spor Salonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Basketbol, voleybol, tenis, badminton, masa tenisi sporları için kullanılabilen 160 seyirci kapasiteli spor salonumuzda dijital skorboard ve tam otomatik iklimlendirme sistemi yer almaktadır.

Strateji Oyunları Odası[değiştir | kaynağı değiştir]

Öğrencilerimizin, satranç ve go gibi zeka oyunları ile kendilerini geliştirmelerine olanak sağlamak amacıyla hazırlanmıştır.

Fitness Salonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Fitness salonu öğrencilerimize, akademik ve idari personelimize hizmet vermektedir. Fitness salonu ile kampüs içinde öğrencilerimizin ve çalışanlarımızın sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olmak hedeflenmiştir.

Dans Stüdyosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Dans stüdyosu, halk oyunları, plates, yoga ve dans topluluklarımızın etkinliklerini gerçekleştirmelerine uygun olarak hazırlanmıştır.

Öğrenci Toplulukları[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaşar Üniversitesi Öğrenci Toplulukları, öğrencilerimizin kişisel ve mesleki anlamda ilerlemelerine katkıda bulunurken, hobilerini gerçekleştirerek, sosyal ortamlarda daha katılımcı olmalarını sağlamaktadır. Yıl boyunca faaliyetlerini sürdüren Öğrenci Toplulukları ile üniversite öğrencilerimizin iş yaşamına hazırlanma sürecinde bilgi donanımının ve sosyal yönlerinin gelişmesi amaçlanmaktadır. Yaşar Üniversitesi öğrencileri, üniversitenin sanat ve proje temelli eğitim anlayışı sonucunda çevreye ve yaşama duyarlı, araştıran, toplumsal sorumluluk bilinciyle hareket edebilen, bilimin tek rehber olduğuna inanmış, yaratıcı Türk aydınları olarak mezun olmaktadır. Bu kapsamda öğrencilerimize oldukça geniş bir yelpazede, ilgi alanlarına göre seçim yapma olanağı sunulmaktadır. Mesleklerine ve özel ilgi alanlarına yönelik 47 öğrenci topluluğu bulunmaktadır ve öğrencilerimizin istekleri doğrultusunda yenileri eklenebilmektedir.

Sosyal Etkinlikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl boyunca kampüs içinde ve dışında gerçekleştirilen çok sayıda etkinlik ile öğrenciler, akademik eğitimin yanı sıra sosyal olarak da kendilerini geliştirme fırsatı bulmaktadırlar. Bu kapsamda konferans salonlarında tüm fakülteler ve birimler çok sayıda konferans, panel, söyleşi, sergi ve konserler düzenlemektedir. Medyatik isimlerin konuşma yaptığı konferansların yanı sıra sektör sorunlarına yönelik sempozyum ve panellerin de düzenlendiği Yaşar Üniversitesi’nde her yıl yabancı konukların da katıldığı uluslararası organizasyonlara da ev sahipliği yapılmaktadır. Konferans salonlarına ek olarak kampüs içinde yer alan cep sineması da yıl içerisinde çok sayıda film ve ulusal / uluslararası film festivalleri gösterimleri için kullanılmaktadır. Bornova Selçuk Yaşar Kampüsü’nde bulunan fuaye alanı ise yıl boyunca tanınmış sanatçılarıneserlerinin yanında öğrenci sergilerinin de sanatseverlerle buluştuğu bir galeri olarak hizmet vermektedir. Her yıl, geleneksel olarak düzenlenen Bahar Şenlikleri’nde ise, öğrenci gruplarının gösterilerine yer verilirken, çeşitli oyuncaklar ve animasyonlarla renklenen şenliklerde birbirinden ünlü sanatçılar da konser vermektedir. Şenlikler kapsamında akademik yıl boyunca hazırlanan tiyatro, dans, halk oyunları ve müzik toplulukları çalışmalarını kampüs içinde sergileme fırsatı bulmaktadır. 2006 yılında Kurucumuz ve Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Selçuk Yaşar’ın fikriyle kurulan Yaşar Üniversitesi Oda Orkestrası, her ay Selçuk Yaşar Kampüs Konser ve Konferans Salonu’nda dinleyicileriyle buluşmaktadır. Çoğu solistlik kariyerlerini devam ettirmekte olan sanatçılardan oluşan Yaşar Üniversitesi Oda Orkestrası giderek kadrosunu güçlendirerek ulusal ve uluslararası platformlarda üniversitemizi başarıyla temsil etmektedir.

Yaşar Üniversitesi Öğrenci Yurdu[değiştir | kaynağı değiştir]

2010-2011 öğretim yılında faaliyete geçmiş olan Yaşar Üniversitesi Öğrenci Yurdu 8‘er katlı 2 bloktan oluşup yaklaşık 400 öğrenciye hizmet vermektedir. Deprem yönetmeliğine uygun olarak inşa edilmiş olan öğrenci yurdu, banyo hariç 17m2’lik çift kişilik ve 21m2’lik 3 kişilik oda alternatifleri ile üniversitemizi tercih eden öğrencilere, eğitimleri süresince, güvenli, huzurlu, yenilikçi, eğlenceli ve rahat bir ortam sunmaktadır. Tüm odalarda banyo ve tuvaletin oda içerisinde olmasının yanı sıra, standart olarak yatak veçalışma ünitesi, kitaplık, elbise dolabı, ayakkabılık gibi temel mobilyalar ile mini buzdolabı, telefon ve yurt içinde her yerden bağlantı kurulabilen internet erişimi bulunmaktadır. Öğrenci yurdumuzun güvenliği 24 saat boyunca; blok girişlerinde, dış alan ve ortak mekanlarda bulunan kamera sistemleri ve güvenlik görevlilerince sağlanmaktadır. Öğrenci Yurdunda elektrik elektronik, sıhhi tesisat ile ilgili konularda her türlü müdahaleyi yapabilecek teknik servisimiz ve temizlik işlerinden sorumlu tecrübeli kadromuz bulunmaktadır.

sunulan imkanlar Merkezi ısıtma-soğutma, her odada duş -tuvalet, her öğrenci için odasında çalışma masası ve ünitesi, mini buzdolabı, dolap ve ayakkabılık, her odada dıştan aramalı telefon, yemekhane, kafe, market, kablosuz internet, çamaşırhane, bankamatik, revir, etüt odaları, tv-salonu, masa tenisi, bilardo, koşu bantları gibi bölümler yer almaktadır. 24 saat kesintisiz sıcak su mevcuttur. Odaların temizlik hizmeti ise tecrübeli personelimiz tarafından, ortak alanlar her gün, odaların genel temizliği haftada bir gün, sağlık ve hijyen kurallarına uygun olarak yapılmaktadır.

Konum

Yaşar Üniversitesi Öğrenci Yurdu, Selçuk Yaşar Kampüsü’ne yürüyüş mesafesinde yaklaşık 300m., Ege Üniversitesi Hastahanesi’ne 500m., Şifa Üniversitesi Hastahanesi’ne 300m., İzmir’in en fazla metrekaresine sahip olan “Forum Bornova” ve “İkea” alışveriş merkezi ve içerisinde bulunan sinemalara 500m., ilçe merkezine 2km. ve havalimanına 20km. mesafelik konumuyla öğrencilerimize ulaşım kolaylığı sağlamaktadır.

Engelli Dostu Öğrenci Yurdu

Bedensel engellilerin yatay ve düşey ulaşımına yönelik her türlü mimari çözümlerin sağlandığı binamızda engelli tuvaleti ve duş gibi yaşamı kolaylaştırıcı düzenlemeler bulunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]