Kütahya Dumlupınar Üniversitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
Slogan Değer Katan Üniversite [1]
Kuruluş 1992
Tür Devlet
Eski isim(ler)i Dumlupınar Üniversitesi
Eğitim dil(ler)i Türkçe
Rektör Prof. Dr. Remzi Gören[2]
Rektör yardımcısı Prof. Dr. Kaan Erarslan
Prof. Dr. Şükrü Şentürk
Prof. Dr. Halis Aydemir[3]
Akademik personel 1204
Kayıtlı 58648
Lisans öğrencileri 52199
Lisansüstü öğrencileri 4546
Doktora öğrencileri 520
Akademik birimler 3 Enstitü
8 Fakülte
13 Meslek Yüksekokulu
4 Yüksekokul
Konum Kütahya, Türkiye
Okul renkleri Kırmızı - Mavi - Beyaz
Web sitesi dpu.edu.tr

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Türkiye'nin Kütahya ilinde bulunan devlet üniversitesi.

Üniversite, daha önce Anadolu Üniversitesi'ne bağlı olan Kütahya İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Kütahya Meslek Yüksekokulu'nun, yeni kurulan dört fakülte ve iki enstitü ile Dumlupınar Üniversitesi adı altında birleştirilmesiyle 1992 yılında kurulmuştur.

Evliya Çelebi ve Germiyan Yerleşkeleri'nin yanı sıra üniversitenin, Kütahya'nın 10 ilçesinde fakülte ve meslek yüksekokullarının binaları bulunmaktadır.

Üniversite, 2018 yılında isminin önüne ilin adı eklenerek, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi adını almıştır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi'nin çekirdeğini oluşturan Kütahya İktisadi ve İdari Bilimler Akademisi, 12 Ekim 1974'te Eskişehir İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi'ne bağlı olarak, Kütahya Yönetim Bilimleri Yüksekokulu adıyla kurulmuştur. 4 Aralık 1974'te eğitime başlayan yüksekokul, 15 Şubat 1979'da Akademi tarafından fakülteye yükseltilmiş ve Kütahya Yönetim Bilimleri Fakültesi adını almıştır. 20 Temmuz 1982'de 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kurum, Andaolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ne bağlı Küthaya İdari Bilimler Yüksekokulu olarak düzenmiştir. 1987 yılında yasayla Kütahya İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi adını almıştır.

11 Temmuz 1992 tarihinde yasayla Anadolu Üniversitesi'nden ayrılan Kütahya İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Kütahya Meslek Yüksekokulu'na ek olarak, yeni kurulan Fen-Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Simav Teknik Eğitim Fakültesi, Bilecik İktisadî ve İdarî Bilimler Fakültesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü'nü bünyesinde bulunduran Dumlupınar Üniversitesi kurulmuştur.

Fiziki Durum[değiştir | kaynağı değiştir]

Dumlupınar Üniversitesi, Kütahya il merkezinde: Evliya Çelebi ve Germiyan Yerleşkesi olmak üzere iki yerleşkeye, ve 10 ilçede de ayrı bina ve yerleşke alanlarına sahiptir.

Evliya Çelebi Yerleşkesi, 7500 dekarın üzerinde(7.887.684 m²) bir alana sahiptir. Yerleşkeye giriş, Üniversite inşaatlarının mimari felsefesi olan Osmanlı-Selçuklu yapımı tarzında, gelen insanları kucaklayan formda, ortada iki büyük kulenin yer aldığı, yanlara doğru küçülen kuleler ve bu kulelerin arasındaki kemerli girişlerin olduğu taş kapıdan sağlanmaktadır. Yerleşke alanında mevcut yapılanma ile gelişme alanlarını ayıran, yerleşkeyi çevreleyen geniş bir ring yolu oluşturulmuş ve fakülte bloklarının içine taşıtların girmesi engellenmiştir. Taşıt ve yaya sirkülasyon alanları birbirinden büyük ölçüde ayrılmıştır. Yerleşke giriş kapısından girildiğinde 160×300 m boyutlarında büyük bir meydan yer almaktadır.

Giriş kapısının karşısında, kapı ile aynı aksta Rektörlük binası yer almaktadır. Meydanın kuzey ve güney tarafında Fen-Edebiyat Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve bu fakültelerin dekanlık ve öğretim binaları bulunmaktadır. Meydanda giriş kapısı ile Rektörlük binası arasında beş adet havuz yapılmıştır. Havuzlar ile Rektörlük binası arasında üniversitenin simgesi olan Atatürk heykeli ile Dumlupınar Meydan Muharebesi şehitleri anısına yaptırılmış Dumlupınar Anıtı bulunmaktadır.

Evliya Çelebi Yerleşkesi'nde ayrıca bir gölet, dağcılık kulübü için yapay tırmanma dağı, açık konser alanı ve içerisinde postane, banka şubesi, lokanta ve büfelerin yer aldığı Bedesten yer almaktadır.

Öğrenci ve öğretim üyelerinin konaklama ihtiyaçlarını karşılamak üzere şehir merkezinde bulunan Kredi Yurtlar Kurumu'na bağlı yurt binalarının dışında, Evliya Çelebi Yerleşkesi içerisinde 520 kişilik Hüsnü Özyeğin Öğrenci Yurdu bulunmaktadır.

Araştırma faaliyetlerine yönelik olarak öğretim üyeleri ve öğrencilerin faydalanabileceği, envanterinde 127 bin adet basılı kitap bulunan Dumlupınar Üniversitesi Merkez Kütüphanesi'ne ait bina da Evliya Çelebi Yerleşkesi içerisinde yer almaktadır.

Akademik Durum[değiştir | kaynağı değiştir]

Enstitüler[değiştir | kaynağı değiştir]

Fakülteler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yüksekokullar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Kütahya Sağlık Yüsekokulu
 • Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
 • Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu
 • Yabancı Diller Yüksekokulu
 • Tavşanlı Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu(Tavşanlı Meslek Yüksekokulu Kampüsü İçinde)

Meslek Yüksekokulları[değiştir | kaynağı değiştir]

Araştırma ve Uygulama Merkezleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Rektörlüğe Bağlı Birimler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü
 • Enformatik Bölümü
 • Sosyal Sorumluluk Projeleri Yönetim Birimi
 • Türk Dili Bölümü

Öğrenci Toplulukları ve Kulüpleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Basılı Yayın[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversite bünyesinde akademik alanlarda süreli ve süresiz birçok basılı yayın sunulmaktadır. Sosyal Bilimler Enstitüsü'nün çıkardığı Sosyal Bilimler Dergisi ve Fen Bilimleri Enstitüsü'nün çıkardığı Fen Bilimleri Dergisi bunlardan başlıcalarıdır.

Öğretim Üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Önemli Mezunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Sloganımız". Kütahya Dumlupınar Üniversitesi. 3 Mayıs 2017. 14 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20180614151442/http://kalite.dpu.edu.tr/index/sayfa/5879/sloganimiz. Erişim tarihi: 6 Haziran 2018. 
 2. ^ "YÖK listesine 8’de 7 imza". Hürriyet. 19 Mart 2015. 16 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150816171342/http://www.hurriyet.com.tr/gundem/28491885.asp. Erişim tarihi: 19 Mart 2015. 
 3. ^ "Rektör Yardımcıları". DPÜ. 12 Şubat 2016. 29 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150629054358/http://www.dpu.edu.tr/index/sayfa/153/rektor-yardimcilari. Erişim tarihi: 11 Haziran 2018. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]