İstanbul Kültür Üniversitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
İstanbul Kültür Üniversitesi
İstanbul Kültür Üniversitesi
İstanbul'da kurulan vakıf üniversitesi
İstanbul'da kurulan vakıf üniversitesi
Kuruluş 9 Temmuz 1997
Tür Vakıf
Eğitim dil(ler)i İngilizce / Türkçe
Rektör Prof.Dr. Erhan GÜZEL [1]
Akademik personel 639 [2]
Öğrenciler 12.465
Konum İstanbul, Türkiye
Web sitesi http://www.iku.edu.tr/

İstanbul Kültür Üniversitesi, 9 Temmuz 1997'de Bakırköy, İstanbul'da kurulan vakıf üniversitesidir.

Üniversite; Ataköy, Şirinevler ve İncirli Kampüsü olarak üç kampüste faaliyet göstermektedir.[3] 2011-2012 öğretim yılı boyunca 7755 öğrenim gören öğrenci mevcuttur [4]

Akademik[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul Kültür Üniversitesi 2547 Sayılı Yüksek Öğretim Kanunu çerçevesinde çalışmaktadır. 1997-1998 öğretim yılında 3 Fakülte ve 2 Yüksek Okul ile öğretime başlamıştır. Halen 5 Fakülte ve 3 Meslek Yüksekokulu'nda toplam 32 Yükseköğretim Programına öğrenci almaktadır. Ayrıca, Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü’nde 14 anabilim dalında doktora ve yüksek lisans programları sürdürülmektedir.

Fakülteler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Fen-Edebiyat Fakültesi
 • Eğitim Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi
 • Mimarlık Fakültesi
 • Sanat ve Tasarım Fakültesi

Meslek Yüksek Okulları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • İşletmecilik Meslek Yüksekokulu
 • Adalet Meslek Yüksekokulu
 • Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu

Enstitüler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Fen Bilimleri Enstitüsü
 • Sosyal Bilimler Enstitüsü

İKÜ’deki araştırma faaliyetleri, fakülte ve enstitülerden başka, araştırma merkezlerinin bünyelerinde de yürütülmektedir. Araştırma merkezleri, rektörlüğe bağlı kuruluşlar olarak düzenlenmiş olup çok disiplinli araştırmalar, uygulayıcı ticari ve sanayi kuruluşlarının da etkinlikleriyle bu merkezlerde yapılmaktadır.

Uluslararası Diploma[değiştir | kaynağı değiştir]

Akademik eğitim döneminde dünyaya açılmayı kolaylaştıran Erasmus Ve Uluslararası Değişim Programları sunan İstanbul Kültür Üniversitesi’nin diploması 27 AB ülkesinde geçerlidir. İstanbul Kültür Üniversitesi, öğrencilerinin 27 AB üyesi ülkeye ve İsviçre’ye sorunsuzca gidebilmesini ve yurt dışında alınan derslerin İKÜ’deki denklikleri konusunda hiçbir sorun yaşanmamasını sağlayan Avrupa Kredi Transfer Sistemi (Ects) ile uyumludur. Avrupa Kredi Transfer Sistemi öğrencilerimizin misafir öğrenci olarak ya fa lisansüstü öğretim için 27 AB üyesi ülke ve İsviçre'ye sorunsuzca gidebilmesini, yurt dışında öğrenim gördükleri derslerin, İstanbul Kültür Üniversitesi’ndeki denklikleri konusunda hiçbir sorun yaşamamalarını sağlayan bir uygulamadır. Sistemin doğru ve öğrenci lehine yürütülmesi, üniversite ya da programlardan mezun olan öğrencilere, aldıkları diplomanın tamamlayıcısı niteliğinde bir belge olan ve İngilizce hazırlanan bir “Diploma Eki” verilmesi yoluyla mümkündür. İstanbul Kültür Üniversitesi de bu alanda gerekli tüm çalışmaları tamamlamış ve öğrencilerine diploma eki vermeye başlamıştır. AB Eğitim Programları'nı uygulayan tüm ülkelerde geçerliliği olan diploma ekleri, ilk olarak 2006-2007 Öğrenim Yılı'nda mezun olan tüm öğrencilerimiz için hazırlanmış ve İKÜ diplomaları ile birlikte kendilerine sunulmuştur. Öğrenciler, 22 Avrupa ülkesinde 103 üniversite ile 200 Erasmus anlaşması kapsamında yurt dışında eğitim alma ve staj yapma imkanı ve yurt dışından alanında önde gelen öğretim elemanlarıyla eğitim görme fırsatını yakalayabilirler.

Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Merkezi[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul Kültür Üniversitesi'nin yurt dışındaki üniversite ve yükseköğretim kurumları ile ilişkilerini yürüten European and International Center (EIC), Türkiye'nin tam üyelik için aday olduğu Avrupa Birliği'ne üye 27 ülkedeki üniversiteler başta olmak üzere, çeşitli uluslararası yükseköğrenim kurumları ile karşılıklı iş birliği çalışmaları, kurumsal projelerin yapılandırılması ve yürütülmesi konularında çalışmaktadır. Yaşam Boyu Öğrenim Programı (Lifelong Learning Program - LLP) Kurum Koordinatörlüğü, İKÜ öğrencilerine yurtdışında 100'den fazla üniversitede öğrenim görme ve uluslararası şirketlerde staj yapma olanağı sunmaktadır.[kaynak belirtilmeli] Lifelong Learning Programı kapsamında, ERASMUS Programı'nın yanı sıra mesleki eğitim programı olan LEONARDO ve yetişkinlere yönelik GRUNDTVIG gibi birçok AB Eğitim Programı ile JEAN MONNET çalışmaları da bulunmaktadır.

Yerleşkede Yaşam[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul Kültür Üniversitesi Ataköy, Şirinevler ve İncirli Kampüsü olarak üç kampüste faaliyet göstermektedir. Ataköy Kampüsü'nde Fen-Edebiyat Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Şirinevler Kampüsü'nde ise Hukuk Fakültesi ve İngilizce hazırlık birimleri, kız ve erkek yurtları, İncirli Kampüsü'nde ise Meslek Yüksek Okulları bulunmaktadır. İki kampüs arasındaki mesafe, yürüyerek 15 dakika sürmekte ve üç Kampüs arasında her 15 dakikada bir karşılıklı otobüs seferleri vardır.

Kampüsler içinde öğrenci yemek ve diğer ihtiyaçlarını karşılayabilecek imkân sağlanmıştır. Sabah ve akşam Kadıköy ve Bostancı'dan gelecek öğrenciler için Bakırköy Deniz Otobüsü iskelesine otobüs seferleri düzenlenmektedir.

Her üç kampüste otobüs ve Metro duraklarına yürüyerek 5 dakika mesafede olup İstanbul'un bütün semtlerine kolaylıkla ulaşmak mümkündür.

Dış ilişkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kafkasya Üniversiteler Birliği'nin üyesidir.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]