Emre Gönensay

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Emre Gönensay
Türkiye Dışişleri Bakanı
Görev süresi
6 Mart 1996 – 28 Haziran 1996
Yerine geldiği Deniz Baykal
Yerine gelen Tansu Çiller
Türkiye Büyük Millet Meclisi
20. dönem milletvekili
Seçim Bölgesi 1995 – Antalya
Kişi bilgileri
Doğum 1937 (77–78 yaşında)
Türkiye
Partisi Doğru Yol Partisi (1995-1997)
Mesleği Hukukçu, siyasetçi

Emre Gönensay' (d. 1937) üniversite dünyasında, özel sektörde, koordinatör sıfatıyla bürokraside üst düzey mevkilerde bulunmuş, ayrıca kısa bir dönem Dışişleri Bakanlığı yapmış bir akademisyen/siyasetçidir.

1937 doğumludur. Köklü bir aileye mensuptur. Babası öğretmen ve tarihçi Hıfzı Tevfik Gönensay'dır. Hıfzı bey, Fevzi Ati Lisesi (Işık Lisesi) ve Boğaziçi Lisesi müdürlüğü yapmış, Zeki Müren, Kadir Has, Seyfi Dursunoğlu (Huysuz Virjin) gibi öğrenciler yetiştirmiştir. Eşi Aylin hanım (Koçibey) trafik kazasında ölen ünlü rallici Renç Koçibey’in kızkardeşi, Cem Uzan'ın eşi Alara Koçibey’in halasıdır.

Robert Kolej'i bitirmiştir, Columbia Üniversitesi'nde Master, Londra Üniversitesi'nde Doktora derecesi almıştır. Türkiye'ye dünüşünde Boğaziçi Üniversitesi'nde profesör olmuş, çeşitli özel kuruluşların ve bankaların yönetim kurullarında görev almıştır. 1987'de Manisa'dan milletvekili adayı, daha sonra da Cumhurbaşkanlığı Başmüşaviri oldu. 1994-1995 yıllarında Başbakanlık'ta ekonominin koordinasyonu, Gümrük Birliği, Bakü-Ceyhan Boru Hattı gibi konularda çalışmalarda bulundu. DYP-ANAP Hükümetinde (Anayol) Dışişleri Bakanlığı yaptı. Haziran 2007'de İstanbul'da gerçekleştirilen 55. Bilderberg Toplantısı'nın 13 Türk katılımcısı arasında da yer almıştır.

Halen Işık Üniversitesi'nde öğretim üyesidir. Yayınlanmış eserleri ve makaleleri bulunmaktadır. İngilizce ve Fransızca bilir.

Siyasi görevi
Önce gelen:
Deniz Baykal
Türkiye Dışişleri Bakanı
6 Mart 1996 - 28 Haziran 1996
Sonra gelen:
Tansu Çiller