İstanbul Ticaret Üniversitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
İstanbul Ticaret Üniversitesi
İstanbul Ticaret Üniversitesi
Slogan İş Dünyasının Üniversitesi
Kuruluş 14 Nisan 2001 (2001-04-14) (18 yaşında) [1]
Tür Vakıf
Eğitim dil(ler)i Türkçe, İngilizce
Rektör Yücel Oğurlu [2]
Rektör yardımcısı Prof. Dr. Abdul Halim Zaim
Prof. Dr. Necip Şimşek
Başkan Öztürk ORAN[3]
Öğretim üyeleri 306 (Ekim 2013 itibarıyla)
Öğrenciler 6461 (Ekim 2012 itibarıyla)
Lisans öğrencileri 4141 (Ekim 2012 itibarıyla)
Lisansüstü öğrencileri 1197 (Ekim 2012 itibarıyla)
Konum İstanbul, Bursa, Türkiye Türkiye
41°01′08″K 28°58′01″D / 41.01884°N 28.96681°E / 41.01884; 28.96681Koordinatlar: 41°01′08″K 28°58′01″D / 41.01884°N 28.96681°E / 41.01884; 28.96681
Okul renkleri Solid yellow.png     Sarı ve Siyah
Spor Atıcılık, Basketbol, Dragon Boat, Futbol, Kürek, Oryantiring, Salon Futbolu, Satranç ve Voleybol
Web sitesi ticaret.edu.tr

İstanbul Ticaret Üniversitesi (İngilizce: Istanbul Commerce University), İstanbul Ticaret Odası Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı tarafından 2001 yılında kurulan bir vakıf üniversitesidir. İstanbul’da 2 kampüste eğitim ve öğretim yapan İstanbul Ticaret Üniversitesi, İTO’nun yoğun desteğine sahiptir. 6 Fakülte 24 bölüm, 4 Enstitü 65 Lisansüstü programı ile İstanbul’un en merkezi noktalarında konumlanmış bir şehir üniversitesidir.

Üniversitenin hedefi Türkiye ekonomisine, ticaret ve sanayi yaşamına katkı verecek nitelikli insan sermayesini yetiştirmek; bu kaynağı kullanarak teknolojik gelişmeleri izlemek, ürettiği bilgileri değişen dünyaya ve yaşadığı topluma aktarmak olarak belirlenmiştir.[4]

Üniversite, ülke genelinde en çok tercih edilen vakıf üniversiteleri arasındadır.[5]

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuruluş fikri[değiştir | kaynağı değiştir]

1879’da Sadarete getirilen Mehmed Said Paşa (1838-1914) ticaret ve sanayinin sorunları için sektör temsilcilerini aynı çatı altında toplayacak bir kuruluş ortaya çıkarma çalışmalarına başladı. Çalışmalar neticesinde Meclis-i Mahsus’un kararı ve Sultan II. Abdülhamid'in tasdiki ile Oda'nın kurulması onaylandı; Dersaadet Ticaret Odası örgütlenme çalışmalarını 1882 yılında tamamlayarak kuruldu.[6] Dersaadet Ticaret Odası, ticari hayatın ihtiyaç duyduğu kalifiye elemanı çoğunlukla Darülfünun'dan temin etti. Bu durum, zamanla Oda'nın yetişmiş insan gücünü kendisinin eğitmesi sürecine evrilecekti.

Dersaadet Ticaret Odası'nın ismi Cumhuriyet döneminde İstanbul Ticaret Odası olarak değişti. Oda bünyesinde, bir üniversite kurulması önerisi resmi olarak 1992 yılında İTO Genel Kurulu'nda İsmail Özarslan tarafından önerildi. Öneri, İstanbul Ticaret Odası Üniversitesi adıyla kabul edildi ve çalışmalara bu tarihte başlandı.

Kuruluş[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversiteyi kurma çalışmalarına başlayan İTO, İstanbul Ticaret Odası Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı eliyle üniversiteyi kurdu. Kuruluş kanunu olan 14 Nisan 2001 tarih ve 4633 sayılı yasanın 5. maddesi şu şekildeydi:

İstanbul'da İstanbul Ticaret Odası Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı tarafından 2547 sayılı Kanunun vakıf yüksek öğretim kurumlarına ilişkin hükümlerine tabî olmak üzere, kamu tüzel kişiliğine sahip İstanbul Ticaret Üniversitesi adıyla bir vakıf üniversitesi kurulmuştur. Bu üniversite, Rektörlüğe bağlı olarak; a) Fen-Edebiyat Fakültesi, b) Ticarî Bilimler Fakültesi, c) Hukuk Fakültesi, d) İletişim Fakültesi, e) Mühendislik ve Tasarım Fakültesi, f) Meslek Yüksekokulu, g) Sosyal Bilimler Enstitüsü, h) Fen Bilimleri Enstitüsü, i) Dış Ticaret Enstitüsünden, oluşur.

Üniversitenin Kuruluş ve Ana Teşkilat Yönetmeliği ise 23 Kasım 2001 tarihli ve 24592 sayılı resmi gazetede yayınlandı[7] ve böylece[2001 yılında 73 lisans öğrencisiyle, Türkiye'nin ilk vakıf üniversitelerinden biri olarak öğretime başlandı.

İstanbul Ticaret Odası'nın desteği, üniversitenin öğretim felsefesinin temel taşlarından biri oldu ve iş dünyasına yakın bir öğretim modeli benimsendi. 11 Temmuz 2012 tarihinde Üniversite ve İTO arasında imzalanan iş birliği protokolü ile İTO'nun desteği daha da efektif olarak devam etmek üzere teyit edildi.[8] Kurucu fikir babası olan İsmail Özarslan'ın ismi Üniversite'nin Eminönü Kampüsü'ndeki konferans salonuna verildi.

Üniversite her geçen yıl İstanbul Ticaret Odası'nın desteğiyle büyüdü ve 2012 yılında altın boynuzun kıyısındaki ikinci kampüs olarak açılan Sütlüce Kampüsü ile beraber, 2012 yılı itibarıyla toplam 4 kampüste 811 önlisans, 312 hazırlık, 4141 lisans, 1197 lisansüstü öğrencisine, 295 akademisyenle öğrenim sunar hale geldi.

Renkler ve sembol[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul Ticaret Üniversitesi Logosu[9]

Siyah ve sarı, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nin ve logosunun anahtar renkleridir. Siyah renk kudreti, nüfuzu ve otoriteyi sembolize ederken, sarı renk tarafsızlığın, zenginliğin ve aydınlanmanın sembolüdür.

İdare[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversitenin Rektörleri
Rektör Görev yılları

A. Sait Sevgener 2001-2005
Ateş Vuran 2005-2009
Sabri Orman 2009-2011
Nazım Ekren 2011-2019
Yücel Oğurlu 2019[2]-

Üniversite'nin, en üst karar organı Mütevelli Heyeti'dir. Mali ve İdari Konularda her türlü kararı alma yetkisine sahip olan Mütevelli Heyeti, İstanbul Ticaret Odası Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı tarafından seçilir.

2018 yılı itibariyle heyet üyeleri aşağıdaki isimlerden oluşmaktadır:

İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti*
Ad-Soyad
Görev
ÖZTÜRK ORAN Mütevelli Heyet Başkanı
YUSUF CEVAHİR Mütevelli Heyet Başkan Vekili
ABDULKERİM ÇAY Mütevelli Heyet Üyesi
AVNİ ÇELİK Mütevelli Heyet Üyesi
BİLAL TOPÇU Mütevelli Heyet Üyesi
ETHEM SANCAK Mütevelli Heyet Üyesi
GÜLDAL AKŞİT Mütevelli Heyet Üyesi
DR. HAYRİ BARAÇLI Mütevelli Heyet Üyesi
DOÇ. DR. NİHAT ALAYOĞLU Mütevelli Heyet Üyesi
ORHAN ALBAYRAK Mütevelli Heyet Üyesi
SULTAN IŞIK Mütevelli Heyet Üyesi
ŞEKİB AVDAGİÇ Mütevelli Heyet Üyesi
ALİ YERLİKAYA Onursal Üye
PROF. DR. YÜCEL OĞURLU Üye-Rektör

Mütevelli Heyeti tarafından seçilen rektör, üniversitenin idaresi ve temsili için yetkili kişidir. Halihazırda Üniversite'nin rektörü Yücel Oğurlu'dur.

Öğrenci kabulü[değiştir | kaynağı değiştir]

Tüm ülkede geçerli olan ÖSYS yöntemiyle öğrenci kabul usulü İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde de uygulanmaktadır. Fakat bir vakıf üniversitesi olarak İstanbul Ticaret Üniversitesi teamülden ayrılmış, öğrenci kontenjanının çoğunluğunu en başarılı %1'lik dilimde bulunan öğrencilere burs imkanlarıyla tahsis etmiş ve yüksek puanlara sahip öğrencilerle öğrenim yapmayı tercih etmiştir.

İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyesi veya idari personelinin eş ve çocuklarına %25 oranında, Türkiye’deki Ticaret ve Sanayi Odalarında yönetim kurulu üyesi ya da Meclis Başkanı olanların çocuklarına ise %15 oranında burs verilir.[10]

Üniversite, ülke genelinde en çok tercih edilen üç vakıf üniversitesi arasındadır ve doluluk oranı her yıl %99'u bulmaktadır.[5]

Üniversiteye kabul edilen her öğrenciye bir dizüstü bilgisayar hediye edilir.

Kampüsler[değiştir | kaynağı değiştir]

Eminönü Kampüsü

İstanbul Ticaret Üniversitesi, Eminönü'nde bir, Sütlüce'de bir ve Küçükyalı'da iki kampüs; ayrıca Kadıköy'de Yurt Binası ve İTO Cemile Sultan Korusu Sosyal Tesisleri olmak üzere İstanbul'da 6 ve Bursa'da 1 binada hizmet vermektedir.[11]

Eminönü Kampüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Galata, Boğaz, Süleymaniye Camii, Kapalıçarşı, Mısır Çarşısı'nın kesişim noktasında yer alan üniversitenin Eminönü Kampüsü'nde yüksek lisans dersleri verilmektedir.

Sütlüce Kampüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Ticari Bilimler, İletişim, Fen Edebiyat ve Hukuk fakültelerinin yer aldığı kampüs, 2013 yılında Haliç kıyısına kurulmuştur. Kampüste; İletişim Fakültesi öğrencileri için yayın stüdyosu (dekor odası, montaj, radyo, reji), canlandırma atölyesi, medya atölyesi, fotoğraf ve uygulama atölyeleri, MAC laboratuvarları mevcut.

Hukuk Fakültesi öğrencileri için sanal mahkemenin bulunduğu kampüste, 124.000 kitap kapasiteli, her gün ve her saat açık olan gece okuma salonuna sahip bir kütüphane bulunuyor.

Üsküdar Kampüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Üsküdar'da yer alan kampüs, 2001-2013 yılları arası hizmet vermiştir. Kampüs Fen Edebiyat Fakültesi ile İngilizce Hazırlık Okulu'nu barındırmaktaydı.

Küçükyalı Kampüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Anadolu yakasının merkezî semtlerinden olan Küçükyalı’daki kampüste Meslek Yüksekokulu ve Mühendislik Fakültesi yer alıyor. Kampüste; fizik laboratuvarı, internet laboratuvarları, her bölüm için ayrı uzmanlık alanlarını kapsayan bilgisayar laboratuvarları, Bilgisayar Mühendisliği donanım ve yazılım laboratuvarları, Endüstri Mühendisliği Ergonomi ve CİM/CİF laboratuvarları bulunuyor. Mevcut binaya ek olarak alınan yeni bölümlerin düzenlenmesinin ardından Küçükyalı kampüsünün geniş bir mühendislik kampüsüne dönüştürülmesi planlanıyor.

Bursa[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversite 2013 yılında Nilüfer, Bursa'daki Kumova Plaza'da İşletme, Uluslararası Ticaret, Muhasebe-Denetim ve Uygulamalı Psikoloji alanlarında lisansüstü eğitim vermeye başlamıştır.[12]

Fakülteler[değiştir | kaynağı değiştir]

Eşit ağırlık alanında Hukuk ve Uluslararası Ticaret bölümleri, sayısal alanda ise Endüstri Mühendisliği bölümü en yüksek puanlı bölümlerdir.

Hukuk Fakültesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dekanlığını Mustafa Erdoğan'ın yaptığı fakülte, küreselleşme ve Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılım süreçlerinin bir hukukçunun ulusal hukuk yanında, uluslararası hukuk düzenlemelerini ve uygulamalarını da bilmesini gerektirmesi nedeniyle, müfredatında genel hukuk formasyonu için gerekli zorunlu derslere ek olarak, Uluslararası Hukuk, Avrupa Birliği Hukuku ve Uluslararası Ticaret Hukuku alanlarında daha donanımlı hale gelinmesini sağlayacak çeşitli dersler sunmaktadır.

Fakültede öğretim dili Türkçe olmakla beraber zorunlu ders olarak Genel İngilizce, seçimlik ders olarak Hukuk İngilizcesi eğitimi verilmektedir.

Kurulduğu 2001-2002 Öğretim Yılı’ndan bugüne hukuk eğitiminin pratik çalışmalarla desteklenmesine çalışan fakülte, öğrencilerinin moot court tecrübesi edinmelerini desteklemekte ve özendirmektedir. İstanbul Ticaret Üniversitesi Hukuk Fakültesi her yıl Viyana'da düzenlenen Willem C. Vis Uluslararası Tahkim Yarışması'na katılan 6 Türk hukuk fakültesinden biridir.[13]

Fen Edebiyat Fakültesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dekanlığını Türk Psikologlar Derneği Başkanı Gökhan Malkoç'un yaptığı fakültede eğitim ve öğretim, öğrencilerin katılımıyla, uygulamanın ön planda tutulduğu, iş yaşamından güncel konular incelenerek yapılmaktadır. Bunun yanında zorunlu stajlarla öğrenciler, teorik bilgilerini iş yaşamı ile birleştirme olanağına sahip olmaktadır. Bilimsel araştırma kulüplerinin mezun dernekleri ile dayanışma halinde faaliyet gösterdiği fakültedeki bölümler şunlardır: İstatistik, Psikoloji, Matematik, Eğitim Bilimleri.

İletişim Fakültesi[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk iki yılda genel kültür dersleri ve temel iletişim bilgileri verilen fakültede, üçüncü ve dördüncü yılların müfredatında uzmanlaşmaya olanak sağlayan seçimlik dersler yer almaktadır. Bilgisayar laboratuvarlarında, medya atölyesinde, radyo ve televizyon stüdyolarında sağlanan uygulamalı eğitim imkânlarıyla öğrencilere bugünün rekabet ortamına uygun, yarışmacı ve donanımlı kimlik kazandıran bir eğitim verilmektedir. Fakültedeki bölümler şunlardır: Halkla İlişkiler, Medya ve İletişim Sistemleri, Görsel İletişim Tasarımı.

Ticari Bilimler Fakültesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Öğrencilere zengin bir yelpazede teorik eğitim verilen fakültede, 350.000'den fazla üyesi bulunan İTO'nun imkanlarından faydalanarak sağlanan zorunlu staj olanakları ile teori pratikle beslenmektedir. Fakültede bölümler şunlardır: İşletme, İşletme (İngilizce), İktisat, İktisat (İngilizce), Uluslararası Ticaret, Bankacılık ve Finans, Turizm İşletmeciliği, Uluslararası İlişkiler, Muhasebe ve Denetim.

Mühendislik ve Tasarım Fakültesi[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul Ticaret Odası, Savunma Sanayii Başkanlığı ve İstanbul Ticaret Üniversitesi'nin ortak kurucu oldukları teknoparkistanbul projesini desteklemek için çeşitli sektörlerin istekleri doğrultusunda İngilizce olarak eğitim veren Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği ve Mücevherat Mühendisliği bölümleri açan fakültede, ilk dört yarıyılında temel düzeyde Fen, Matematik ve Teknoloji dersleri verilmekte; son dört yarıyılında ise öğrencilere, seçtikleri alanla ilgili zorunlu ve seçmeli dersler sunulmaktadır. Öğrenciler; ikinci ve üçüncü sınıfın sonunda yirmişer iş günü süreli staj yapmaktadırlar. Öğrenciler edindikleri bilgi ve becerileri kullanmaları, verileri yorumlayabilmeleri ve değerlendirebilmeleri, sorunları tanımlayabilmeleri ve analiz yapabilmeleri için; araştırmalara ve kanıtlara dayalı ve iş dünyasının isteklerine uygun bitirme projeleri yapmaktadır. Fakültedeki bölümlerin tamamı şunlardır: Elektrik-Elektronik Mühendisliği (İngilizce), Bilgisayar Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği (İngilizce), Mücevherat Mühendisliği (İngilizce), Moda ve Tekstil Tasarımı, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı.

Uygulamalı Bilimler Fakültesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurulma aşamasında olan Uygulamalı Bilimler Fakültesi'nin, iş dünyasının istek ve talepleri doğrultusunda açılacak olan Basım Yayın Üretim Teknolojileri, Uluslararası Lojistik ve Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği bölümlerinden oluşması ve ilerleyen yıllarda yine piyasanın talepleri doğrultusunda ilave bölümlerle büyüyüp şekillenmesi planlanıyor.

Enstitüler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sosyal Bilimler Enstitüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Yüksek Lisans Programları

 • İşletme (Türkçe) (Tezli-Tezsiz)
 • İşletme (İngilizce) (Tezli-Tezsiz)
 • Uluslararası İşletme (Tezli-Tezsiz)
 • Uluslararası Ticaret (Tezli-Tezsiz)
 • Uluslararası İlişkiler (Tezli-Tezsiz)
 • Uygulamalı Psikoloji (Tezsiz)
 • Özel Hukuk (Tezli-Tezsiz)
 • Kamu Hukuku (Tezli-Tezsiz)
 • Uluslararası Ticaret Hukuku ve AB (Tezli-Tezsiz)
 • Uluslararası Bankacılık ve Finans (Tezli-Tezsiz)
 • Muhasebe ve Denetim (Tezli-Tezsiz)
 • Halkla İlişkiler (Tezli-Tezsiz)
 • Medya ve İletişim Sistemleri (Tezli-Tezsiz)
 • Turizm İşletmeciliği (Tezli-Tezsiz)

Doktora Programları

 • İşletme
 • Uluslararası Ticaret ve AB Hukuku
 • Finansal Ekonomi

Fen Bilimleri Enstitüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Yüksek Lisans Programları

 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Endüstri Mühendisliği
 • Endüstriyel Fizik (Tezsiz)
 • İstatistik
 • Matematik
 • Mekatronik Mühendisliği
 • Mücevherat Mühendisliği

Doktora Programları

 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Matematik
 • Mekatronik Mühendisliği
 • Mücevherat Mühendisliği

Meslek Yüksek Okulu[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul Ticaret Odası’yla iş birliği halinde çalışarak, piyasanın ihtiyaç duyduğu bilgi ve yeteneğe sahip kalifiye ara eleman yetiştirmek için mesleki eğitim yapan okulda,yine İstanbul Ticaret Odası'nun olanakları ile öğrencilere geniş staj olanakları sağlanmaktadır. Okulda yürütülen programlar şunlardır: Dış Ticaret, Lojistik, Bilgisayar Programcılığı, Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi, Hava Lojistiği (Aviation Logistics), Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi (Ground Handing Services Management in Aviation), Bilgisayar Teknolojileri (Hackney Community College ile ortaklık halinde Çift Diploma).

Araştırma Uygulama Merkezleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Gayrimenkul Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Komşu ve Çevre Ülkeler Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Kurumsal Yönetim ve Sosyal Sorumluluk Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Sosyal Bilimler Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Psikolojik Danışma Merkezi
 • Liderlik ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • İtibar ve Derecelendirme Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Uluslararası Kreatif Ekonomi ve Kültür Endüstrileri, Kreatif Şehirler Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi

TOEFL Merkezi[değiştir | kaynağı değiştir]

TOEFL sınavını düzenleyen New Jersey kaynaklı Educational Testing Service ile iş birliği içinde bulunan İstanbul Ticaret Üniversitesi, tüm dünyada İngilizce dil bilgisini ölçmek için uygulanan TOEFL sınavının İstanbul'da yapıldığı birkaç merkezden biri olarak Eminönü Kampüsü'nde bir Merkez'e sahiptir.[14]

İtibar ve Derecelendirme Uygulama ve Araştırma Merkezi[değiştir | kaynağı değiştir]

Nisan 2012 tarihinde başlanan çalışmalarla bireylerin, şirketlerin ve ülkelerin ticari itibarlarını derecelendirip yayınlayacak bir merkez kurulması için çalışmalara başlayan Üniversite, Şubat 2013 tarihinde YÖK'ten aldığı onayla Merkez'i resmen kurmuş ve çalışmalara başlamıştır.[15]

Kariyer Planlama Merkezi[değiştir | kaynağı değiştir]

Öğrencilerin mezuniyeti takip edecek olan kariyer hayatlarında ilerlemeleri adına, üniversite bünyesinde Kariyer Planlama Merkezi çalışmaktadır. Merkez, üniversite öğrencileri ile sektör arasında bir köprü görevi görmekte ve özellikle İTO'nun olanakları sayesinde kanuni ve iradi stajların gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.

Öğrenci yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yabancı dil[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversitede yabancı dil eğitimi öncelikli olarak İngilizce'dir. Üniversite, kabul alan öğrencilerine bir yıl İngilizce hazırlık eğitimini zorunlu olarak vermektedir. İngilizce için öngörülen başarı seviyesi TOEFL sınavından alınacak puan ile belirlenmektedir. Fakat İngilizce bilgisinin muafiyet sınavında kanıtlayan öğrenci hazırlık sınıfını atlayarak doğrudan alan eğitimine geçebilmektedir.

Bunun dışında dileyen öğrenciler ikinci yabancı dil olarak Fransızca, Rusça, Almanca, İspanyolca, Çince veya Japonca eğitimi alabilmektedir.

Öğrenci değişim programları[değiştir | kaynağı değiştir]

Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, İsveç, Fransa, İtalya ve Yunanistan'daki bazı üniversitelerle iş birliği içinde bulunan İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Erasmus Programı uygulanmaktadır.[16][A] Bu program çerçevesinde üniversitenin öğrencileri yurtdışında dönemlik ya da yıllık öğretim görmekte ve yurtdışından da yabancı öğrenciler gelerek Üniversite'de misafir olmaktadır.

Farabi Programı çerçevesinde Galatasaray Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi Anadolu Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, TOBB Üniversitesi, Piri Reis Üniversitesi, KTO Karatay Üniversitesi ile öğrenci değişimi yapılmaktadır.

Notlama sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversitede Amerikan harfli not sistemi uygulanmaktadır. Sınavların öngörülen medyanı 49 ve altı olan öğrenciler başarısız sayılarak F notuyla ilgili dersten kalır. 50 ve üzeri medyana sahip öğrenci ilgili derste çan eğrisine tabi tutulur.

Öğrenci kulüpleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversite, öğrencilerin ders dışı zamanlarını verimli değerlendirmeleri için sosyal, kültürel ve entelektüel faaliyet gösteren toplam 55 kulübe sahiptir.[B] Kulüplerden bazıları şunlardır:

 • Aviation Management
 • Atatürkçü Düşünce Kulübü
 • Amerikan Futbolu Kulübü
 • Avrupa Genç Hukukçular Kulübü
 • Bankacılık ve Finans Kulübü
 • Dağcılık ve Doğa sporları Kulübü
 • Dans kulübü
 • Dış Ticaret Kulübü
 • Duyarlılık Kulübü
 • English Drama Kulübü
 • Endüstri Mühendisliği Kulübü
 • Fikir ve Sanat Kulübü
 • Fotoğrafçılık Kulübü
 • Genç Gönüllüler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Kulübü
 • Genç İşadamları ve Sosyal Gelişim Kulübü
 • Girişimcilik Kulübü
 • Hukuk Kulübü
 • Hukuki Gelişim Kulübü
 • İstanbul Medeniyet Kulübü
 • İstatistik Kulübü
 • Kültür ve Edebiyat Kulübü:
 • Liderlik ve Organizasyon Kulübü
 • Lojistik Kulübü
 • Matematik Kulübü
 • Medeniyet ve Düşünce Kulübü
 • Mekatronik Kulübü
 • Münazara Kulübü
 • Prizma Kulübü
 • Psikoloji Kulübü
 • Robotik Kulübü
 • Sinema Kulübü
 • Stratejik Düşünce Topluluğu Kulübü
 • Taraftarlar Birliği Kulübü
 • Tarih ve Medeniyet Kulübü
 • Ticari Gelişim Kulübü
 • Tiyatro Kulübü
 • Turizm Kulübü
 • Uluslararası İlişkiler Kulübü
 • Uluslararası Ticaret Kulübü
 • Üretim Araştırmaları Kulübü
 • Yelken Kulübü

Bahar şenlikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Her yıl, öğrencilerin baharın gelişini karşılayıp sınav stresini atmaları için ünlü sanatçılarla ve çeşitli etkinliklerle 1 - 3 gün süren bahar şenlikleri düzenlenmektedir.

Engelli erişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tüm kampüslerinde fiziki şartların engelli öğrencilerin, çalışanların ve akademisyenlerin rahat kullanımı için dizayn edildiği üniversitede, ders takibi ve sosyal etkinlikler de engelli öğrencilerin sorunsuz katılımına uygun şartlarda düzenlenmektedir.

Spor[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversite'nin Atıcılık, Basketbol, Dragon Boat, Futbol, Kürek, Oryantiring, Salon Futbolu, Satranç ve Voleybol takımları vardır.

Cemile Sultan Korusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversitenin öğrencileri ve mezunları, Kandilli Cemile Sultan Sosyal Tesisleri’ndeki tenis kortları, basketbol sahaları ve yüzme havuzlarından ücretsiz faydalabilmektedir.

TV ve FM[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul Ticaret Üniversitesi, eğitim amaçlı yayın yapan ve tüm öğrencilerin yararlanabildiği UHF 42. Band çıkışlı "İletişim TV" isminde televizyon ile "101.8 İletişim FM" isminde bir radyoya sahiptir. Üniversitenin iletişim alanındaki diğer ürünleri ise aylık "İtalik" isimli dergi ile bilimsel hakemli 2 adet dergidir.

E-mail[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversiteden kabul alan her öğrenciye adsoyad@istanbulticaret.edu.tr formatında bir e-mail adresi verilir.

Yurt ve barınma[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul Ticaret Üniversitesi'nin Kadıköy'de misafirhanesi bulunmaktadır.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ 14 Nisan 2001 tarih ve 4633 sayılı kanunun 5. maddesi.
 2. ^ a b "Rektör atamaları Resmi Gazete'de". Anadolu Ajansı. 13 Eylül 2019. 28 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2019. 
 3. ^ https://www.ticaret.edu.tr/tr/Sayfa/Universitemiz/Yonetim/mutevelliheyeti
 4. ^ "Üniversite - Sanayi İşbirliği başlıklı gazete haberi". Erişim tarihi: 31 Ocak 2013. 
 5. ^ a b İstanbul Ticaret Üniversitesi 2007-2012 stratejik planı. İstanbul. 2007. s. 4. 
 6. ^ Türkiye'de Ticaretin Öncü Kuruluşu Dersaadet Ticaret Odası 1882 - 1923, Ufuk Gülsoy, Bayram Nazır (Sf:39-43)
 7. ^ "Kuruluş ve Ana Teşkilat Yönetmeliği". 10 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Şubat 2013. 
 8. ^ "İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Ticaret Üniversitesi İşbirliği Protokolü, Üniversite resmi sayfası". 18 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Şubat 2013. 
 9. ^ İstanbul Ticaret Üniversitesi Resmi Web Sayfası
 10. ^ Burs Yönergesi'nin 9. maddesi.
 11. ^ http://www.ticaret.edu.tr/tr/Sayfa/AdayOgrenci/Kampusler
 12. ^ "İstanbul Ticaret Üniversitesi Bursa'da". 27 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Mart 2013. 
 13. ^ "Nineteenth Annual Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot 2011-2012 Registered Teams" ((İngilizce)). 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Şubat 2012. 
 14. ^ "İstanbul Ticaret Üniversitesi Toefl Merkezi". 23 Nisan 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Şubat 2013. 
 15. ^ "İstanbul Ticaret Üniversitesi "İtibar ve Derecelendirme Uygulama ve Araştırma Merkezi" için YÖK'ten onay aldı". 30 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Şubat 2013. 
 16. ^ "Istanbul Commerce University Exchange Programs Office" ((İngilizce)). 29 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Şubat 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]