Mor ve Ötesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Mor ve Ötesi
Genel bilgiler
Tarzlar Alternatif rock
Etkin yılları 1995-günümüz
Plak şirketi Ada Müzik (1996-2003)
Universal Müzik (2001-2003)
Pasaj Müzik (2003-2005)
Rakun Müzik(2005 - 2012)
DMC(2012 - günümüz)
Resmî sitesi http://www.morveotesi.com/
Üyeler Harun Tekin
Kerem Özyeğen
Burak Güven
Kerem Kabadayı
Eski üyeler Alper Tekin (bas gitar)
Derin Esmer (vokal & gitar)

Mor ve Ötesi (resmî yazılışıyla mor ve ötesi[1]), 1995 yılının Ocak ayında, Kerem Kabadayı (davul), Harun Tekin (vokal/gitar), Derin Esmer (vokal/gitar) ve Alper Tekin (bas) tarafından kurulan Türk alternatif rock müzik grubudur.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk yıllar: 1995-1999[değiştir | kaynağı değiştir]

Kendi bestelerinden oluşan ilk albümünü 1995 yılının ağustos ayında Stüdyo Spectrum'da kaydeden grup, 1996 yılının Ocak ayında çalışmaya son halini verdi ve Şehir, 1996 yılının Haziran ayında piyasaya çıktı. Grup, aynı albüm içerisinde yer alan ve ilk video klibi olan "Yalnız Şarkı" şarkısına klip çekti.

Bırak Zaman Aksın adlı 2. Albüm 1999'un Mart ayında yayımlandı. Mor ve Ötesi üçüncü albümünün kayıtlarına girmeden önceki en önemli performansını 9 Aralık'ta İstanbul'da Placebo'nun ön grubu olarak gerçekleştirdi.

2002-2007 arası[değiştir | kaynağı değiştir]

2002 yılının Nisan ayında Mor ve Ötesi 6 şehri kapsayan ilk Türkiye turnesine çıktı. 2 Temmuz 2002'de İstanbul'da yapılan H2000 festivalinde Mor ve ötesi o döneme kadarki en başarılı konserlerinden birini verdi. Çeşitli basın ve yayın organlarınca görsel-işitsel yapısı büyük övgü alan bu performansa yaklaşık beş bin kişi tanıklık etti. 2003 yılında Mor ve Ötesi'nin bestelediği ve Türkiye'nin önde gelen müzisyenleriyle seslendirdiği Savaşa Hiç Gerek Yok adlı şarkı, savaş karşıtı hareketin marşlarından biri oldu ve Ankara'da yüz bin kişiyle birlikte söylendi.

2004 yılının Nisan ayı sonunda Dünya Yalan Söylüyor albümü yayımlandı. Albümden çıkan ilk single "Cambaz" radyo ve televizyonlarda büyük ses getirirken, Mustafa Hakkında Her şey filminde de yer alan Bir Derdim Var adlı parça, Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde 'En İyi Film Şarkısı' seçilerek Altın Portakal ödülünü aldı ve hem dinleyiciler hem de müzik otoriteleri tarafından yılın şarkısı olarak değerlendirildi. Çeyrek milyonluk bir satış yakalayan Dünya Yalan Söylüyor, yayımlanışından iki buçuk yıl sonra Blue Jean dergisi tarafından 'Tüm Zamanların En İyi Türkçe Rock Albümü', Billboard dergisi tarafından da 'Son On Yılın En İyi İkinci Türkçe Rock Albümü' seçilecekti. Bu başarıyı, oldukça yoğun ve kapsamlı bir konser ve turne trafiğiyle destekleyen grup, müziğini yurt çapında büyük kitlelerle paylaşma şansı buldu.[1]

2008-günümüz[değiştir | kaynağı değiştir]

Mor ve Ötesi grubu, Türkiye'yi 53. Eurovision Şarkı Yarışması olan 2008 Eurovision Şarkı Yarışması'nda söz ve müziği kendilerine ait olan "Deli" adlı Türkçe şarkı ile temsil etmiştir. İkinci yarı finalde yarışan grup, ilk 10'a girmeyi başardı ve 24 Mayıs'taki Eurovision finaline katılmaya hak kazandı. Rusya'nın birinci olduğu final yarışmasında, Mor ve Ötesi 12. sırada sahneye çıkıp yarışmayı 138 puanla 7. olarak tamamlamıştır.

Grup, Eurovision sonrası 24 Kasım 2008'de Başıbozuk isimli albümünü çıkardı. Eurovision için kaydedilen üç şarkı Deli, İddia ve Sonbahar şarkılarının yanı sıra, eski şarkılarının remixleri ve canlı performansları bu albümde yeraldı. 2 kere Kral TV Video Müzik "En İyi Grup" ödülüne layık görülmüştür.

Grup, 7. stüdyo albümleri olan Masumiyetin Ziyan Olmaz'ı 12 Mayıs 2010'da piyasaya sürdüler. Albümde çekilen ilk video klip çalışması eleştirel bir parça olan "Yorma Kendini" oldu. Listelerde 1 numaraya kadar yükselen parçanın sonrasında ikinci video klip "Araf" adlı parçaya çekildi. Farklı videosu ile beğeni toplayan bu çalışmanın ardından 3. olarak "Sor"a klip çekildi. 4. klip ise "Bisiklet"e geldi. Yeni albüm çalışmalarını hızla sürdüren ekip 17 Aralık 2012'de Güneşi Beklerken'i çıkardı.

Grup üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski üyeler
  • Derin Esmer (d. 1976, İstanbul), Alman Lisesi mezunudur. Mor ve Ötesi'nin Şehir albümünün büyük bir kısmında vokalistliği üstlenmiştir. İnşaat sektöründe faaliyet gösteren aile şirketlerinde 8 yıl çalıştıktan sonra 2008 yılında profesyonel iş yaşantısına ara vererek Gerçek Hayat EP adlı ilk solo müzik yayınını yaptı. O günden itibaren müzikle uğraşan Esmer, Startup Kitchen’ın ikinci girişimi Tart Games'e ortak olarak iş hayatına yeniden döndü.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Müzik albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Albüm adı Yapımcı
1996 Şehir
1999 Bırak Zaman Aksın
2001 Gül Kendine Volkan Gürkan
2003 Yaz Tarkan Gözübüyük
2004 Dünya Yalan Söylüyor Tarkan Gözübüyük
2006 Büyük Düşler Tarkan Gözübüyük
2008 Başıbozuk Tarkan Gözübüyük
2010 Masumiyetin Ziyan Olmaz Tarkan Gözübüyük
2010 Loveliest Mistake Tarkan Gözübüyük
2012 Güneşi Beklerken Serdar Ateşer

Katkıda bulunduğu ortak albümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Onno Tunç Şarkıları (2007)[değiştir | kaynağı değiştir]

Grubun ünlü müzik adamı Onno Tunç adına yaratılan bir anma albümünde yer almak üzere yorumladığı, 80'li yıllarda Sezen Aksu tarafından söylenmiş olan ve çok sevilen "1945" şarkısı CD olarak Kolaj isimli plak şirketince Mayıs 2007’de yayımlandı. Eser, önde gelen müzik yazarları ve dinleyiciler tarafından albümün en özel kayıtlarından biri olarak değerlendirildi.[2]

Söz Vermiş Şarkılar (2004)[değiştir | kaynağı değiştir]

Murathan Mungan'ın sözlerini yazdığı şarkılardan oluşan bu proje için Mor ve Ötesi Telli Telli'yi yorumladı.[2]

Savaşa Hiç Gerek Yok (2003)[değiştir | kaynağı değiştir]

Athena, Aylin Aslım, Bülent Ortaçgil, Feridun Düzağaç, Koray Candemir, Mor Ve Ötesi, Nejat Yavaşoğulları ve Vega bu single ile Irak'ta başlatılmak istenen savaşa karşı bir araya geldiler. Mor Ve Ötesi'nin 'Savaşa Hiç Gerek Yok' adlı bestesinin hep birlikte seslendirildiği bu çalışmada şarkının üç farklı versiyonu bulunuyor.[2]

Şarkılar Bir Oyundur (2000)[değiştir | kaynağı değiştir]

"Bülent Ortaçgil için Söylenmiş Bülent Ortaçgil Şarkıları" olarak da anılan albümde Mor ve Ötesi 'Sen Varsın' yorumuyla yer aldı.[2]

Sular Yükseliyor (1996)[değiştir | kaynağı değiştir]

90'ların ortasında Ada Müzik etiketiyle yayınlanan 14 rock albümünden birer şarkının yer aldığı bu toplamaya mor ve ötesi de 'Yalnız Şarkı' ile katıldı.[2]

Rakun Rolling Stone (2008)[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Bir (Canlı - Akustik)
  • Gece (Canlı - Akustik)
  • Sevda Çiçegi (Canlı - Akustik)
  • Büyük Düşler (Canlı - Akustik)

Loveliest Mistake (2010)[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Loveliest Mistake (Doritos Late Night projesinde)
  • Dependence Day

Albüm Dışı Çalışmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Resim galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Önce gelen:
Kenan Doğulu
Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye
2008
Sonra gelen:
Hadise