Hacettepe Üniversitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hacettepe Üniversitesi
Slogan "Daha İleriye... En İyiye..."
Kuruluş 8 Temmuz 1967
Tür Devlet üniversitesi[1]
Eğitim dil(ler)i Türkçe, İngilizce, Almanca ve Fransızca
Bağlılık YÖK
Akademik dönem Güz, bahar ve yaz[2]
Gelir 1.049.011.000 ₺(2018)[3]
Rektör Haluk Özen
Rektör yardımcısı Rahime Meral Nohutcu
Özcan Yıldırım Gülsoy
Burçin Şener
Cemal Güzel
Akademik personel 3.600[2]
Öğrenciler 50.000[2]
Üniversite yayınları Hacettepe Üniversitesi Yayınları
Akademik birimler 15 Fakülte
15 Enstitü
2 Yüksekokul
1 Konservatuvar
4 Meslek Yüksekokulu
98 Araştırma ve Uygulama Merkezi
Konum Ankara, Türkiye
Koordinatlar: 39°52′16.7″K 32°44′02.9″D / 39.871306°K 32.734139°D / 39.871306; 32.734139
Yerleşke Balâ Kemal Şahin Kampüsü
Beytepe Kampüsü (5.877.628 m²)
Beşevler Kampüsü
Polatlı Kampüsü
Sıhhiye Kampüsü (210.238 m²)
Sincan Kampüsü
Okul renkleri Kırmızı ve beyaz         
Spor Hacettepe Üniversitesi SK
Hacettepe Red Deers
Maskot Geyik
Web sitesi Türkçe
İngilizce

Hacettepe Üniversitesi veya kısaca ; 8 Temmuz 1967 tarihinde, 892 sayılı kanun ile Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti Ankara'da kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir. Merkez kampüsü Sıhhiye'de, en büyük yerleşimi ise Beytepe Kampüsü'nde olan üniversitenin toplamda beş adet yerleşkesi bulunmaktadır. Sıhhiye ve Beytepe dışındaki kampüslerde çeşitli meslek yüksekokulları ve araştırma merkezleri bulunmaktadır. 2019 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı binasının da Beytepe Kampüsü'ne taşınması[4][5] sonucunda Beşevler'deki kampüs tamamen boş kalmıştır. 2018-2019 öğretim yılı itibarıyla üniversitenin rektörü, 13 Mayıs 2016 tarihinde Cumhurbaşkanlığı tarafından[6] atanmış olan Profesör Doktor Haluk Özen'dir.[7][8]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Hacettepe Üniversitesi, 51 yıllık öğretim tarihine tıp alanında çalışmalar yapan küçük bir fakülte olarak başlamıştır. Dünyaca ünlü Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin başlangıcı sayılan Çocuk Sağlığı Kürsüsü, 2 Şubat 1954 tarihinde Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne bağlı olarak Profesör Doktor İhsan Doğramacı tarafından kurulmuştur.

Hacettepe Üniversitesi; 1957 yılında Çocuk Sağlığı Enstitüsü ve Hastanesi olarak çalışmaya başlamış, 1958 yılında da öğretim ve araştırma çalışmaları yapmaya başlayarak kamu hizmetine geçmiştir. 1961 yılında hemşirelik, tıbbi teknoloji, fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümleri; 1962 yılında ise eğitim alanı beslenme ve diyetetik olan Sağlık Bilimleri Yüksekokulu kurulmuştur. Kademeli bir şekilde gelişerek büyüyen üniversiteye 1963 yılına gelindiğinde Sağlık Bilimleri Yüksekokulu, Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi haline getirilmiş; temel bilimler, hemşirelik, fizyoterapi ve rehabilitasyon, tıbbi teknoloji ve sağlık teknolojisi yüksekokulları bu fakülteye bağlı olarak yeniden örgütlenmiştir. Diş Hekimliği Yüksekokulu'nun da açılış tarihi bu yıllara denk gelmektir. 1965 yılında üniversite bünyesindeki eğitim kurumlarının koordinasyonunu sağlamak amacıyla Hacettepe Bilim Merkezi; 1966'da ise yine aynı sebeplerle Hacettepe Tıp Merkezi ve Hastanesi de hizmete girmiştir.

Kökleri, resmi kuruluş tarihinden esasen daha da eskiye giden Hacettepe; 8 Temmuz 1967 tarihli ve 892 sayılı kanunla Hacettepe Üniversitesi haline getirilerek Tıp, Sağlık Bilimleri, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler Fakülteleri ile eğitime başlamıştır. 1968 yılında Ev Ekonomisi Yüksekokulu kurulmuş, daha önceleri yüksekokul olarak kurulan Eczacılık ve Diş Hekimliği bölümleri 1971 yılında fakülte haline getirilmiştir. Daha sonraki yıllarda kurulan yeni bölümler, fakülteler, araştırma merkezleri ve yüksekokullarla büyüyen Hacettepe Üniversitesi; ikinci yerleşkesini Sıhhıye yerleşkesine 20 kilometre uzaklıkta bulunan Beytepe mevkiinde, 1500 hektarlık alana kurulmuştur.

1982 yılında kabul edilen 2809 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu kapsamında; Hacettepe Üniversitesi 14 Fakülte, 14 Enstitü, 2 Yüksekokul, 1 Konservatuvar, 5 Meslek Yüksekokulu, 105 Araştırma ve Uygulama Merkezi ile faaliyetlerine devam etmektedir.[9]

892 sayılı kanun[değiştir | kaynağı değiştir]

Screenshot 20180122-212553 1u.jpg
Screenshot 20180122-212606 1.jpg

4 Temmuz 1967 yılında Resmi Gazete'de yayınlanan ilana göre Hacettepe Üniversitesi'nin kurulması hakkındaki kanun açıklandı.

 • Madde 1 - Merkezi Ankara'da olmak üzere Hacettepe Üniversitesi adı ile tüzel kişiliği haiz özerk bir üniversite kurulmuştur.
 • Madde 2 - Hacettepe Üniversitesine bağlı ve tüzel kişiliği haiz Fen ve Sosyal Biümler Fakültesi, Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi kurulmuştur. Hacettepe Üniversitesi içinde fakülteler, yüksek okul veya okullar ile enstitüler açılmasına; bunların birleştirilmesine veya kaldırılmasına Senato karar verir. Hacettepe Üniversitesi ile buna bağlı fakültelerin, yüksekokul, okul ve enstitülerin işleyiş, akademik düzen, yönetim ve denetimini ilgilendiren hususlar Senatoca hazırlanacak yönetmeliklerle belirtilir.
 • Madde 3 - Hacettepe Üniversitesi Senatosu; rektörün başkanlı­ğında, öğretim görevi başında bulunan önceki rektörden, fakülte dekanlarından, her fakülteden profesörlerin kendi aralarından üç yıl için seçecekleri ikişer profesörden ve rektörlüğe bağlı her yüksek okulun müdüründen kurulur.
 • Madde 4 - Hacettepe Üniversitesi rektörü, üniversite senatosu tarafından ve senato üyeleri arasından beş yıl için seçilir. Dönem süresi biten rektör üç defadan fazla olmamak üzere birer yıl süre ile yeniden seçilebilir. Rektör, Senato üyelerinden bir veya ikisini rektör yardımcısı olarak seçer. Rektör, işi başında bulunmadığı zaman rektör yardımcılarından veya dekanlardan birini vekil tayin eder. Rektör üniversite tüzel kişiliğinin temsilcisidir. Rektör, üniversite ve ona bağlı fakültelerle diğer kurumların yürütme amiri olup tahakkuk memurlarını tayin eder. Rektör yardımcılarına, fakülte dekanlarına, okul ve enstitü müdürleri ile Üniversite Genel Sekreterine uygun göreceği ölçüde yetki verebilir. Memur ve hizmetlilerin atanma, terfi ve nakilleri rektör veya gö­revlendireceği rektör yardımcıları, dekanlar ve üniversite genel sekreteri tarafından yapılır.
 • Madde 5 - Hacettepe Üniversitesi'ne bağlı fakültelerin dekanları, Fakülte Profesörler Kurulu üyeleri ile bu fakültelere bağlı yüksekokul müdürlerinin bir arada yapacakları toplantıda dört yıl için seçilir. Dönem süresi biten dekanlar üç defadan fazla olmamak üzere birer yıl süre ile yeniden seçilebilirler.

Üniversite logosu[değiştir | kaynağı değiştir]

1967 yılında, Hacettepe Üniversitesi henüz yeni üniversite ilan edilmişken; "Hoca Bey" lakaplı İhsan Doğramacı, okulun yetenekli öğrencisi Yücel Tanyeri'den acele olarak okullarını temsilen bir amblem çizmesini istemiştir. O sıralar Tıp Fakültesi'nde okuyan Tanyeri, hem okul arkadaşlarıyla beraber çıkardığı Mantar Dergisinde mizahi yazılar yazıp karikatürler çiziyor hem de okulun tiyatro topluluğunda aktif olarak rol alıyordu. Hareketli bir sosyal yaşantısının yanı sıra, oldukça yoğun bir ders programı da olan Tanyeri, kendisine verilen üç günlük zaman diliminde nasıl bir proje çıkarabileceğini düşünmeye başlamıştı. Tanyeri'nin aklına, geçen senelerde okulun tiyatro topluluğu için çizdiği logo geldi.

Hacettepe Üniversitesi, Hacettepe adıyla kurulmadan önce ortalıkta "Eti Üniversitesi" ya da "Hitit Üniversitesi" olarak açılacağı söylentileri dolaşmaktaydı. Bu sebepten dolayı öğrenci Yücel; hem Hitit uygarlığını temsilen hem de çok sevdiği okulu Hacettepe'den izler bulunduracak şekilde geyik figürlü bir sembol tasarlamış ve içine de "h" ve "T" harflerini gizlemişti. Önceleri tiyatro topluluğunun kullandığı bu sembolü düzenleyip, özenle tekrar proje haline getiren Tanyeri, çalışmasını Senato'ya sundu. Yarışan iki proje arasında jüri üyeleri 11 oyun hepsini de Tanyeri'nin çizimine vererek üniversitenin resmi amblemi seçtiler.

Günümüzde Türkiye'nin sayılı üniversiteleri arasında gösterilen Hacettepe, doğru düzgün bir binası olmadan tıp alanında çalışmalar yapan küçük bir fakülte olarak kurulmuşken; etrafında sayısız sanatçı, tasarımcı dostları bulunan İhsan Doğramacı tek bir talebiyle yüzlerce logo çizdirebilecekken bu görevi kendi okulunun bir öğrencisine vererek belki de okulun sloganı olan "Daha ileriye, en iyiye" sözünü yaşatmak, bu işi öğrencileri ve arkadaşlarıyla beraber başarmayı hedeflemişti. 51 yıldır kullanılan, mazisi üniversitenin kuruluşundan daha eski olan bu sembol; bir zamanlar bu üniversitenin bir öğrencisi olan Profesör Doktor Yücel Tanyeri tarafından çizilmiştir.[10]

Okulun Amerikan futbolu takımı olan Red Deers (Kızıl Geyikler) de adını bu tarih ve anlam yüklü amblemden almıştır.

Akademik birimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Fakülte ve enstitüler[değiştir | kaynağı değiştir]

2019 eğitim yılı itibarıyla Hacettepe Üniversitesi bünyesinde 15 fakülte[11] ve 15 enstitü[12] bulunmaktadır. Sağlık bilimleri ile ilgili okullar genellikle Sıhhiye Kampüsü'nde toplanmışken, diğer fakülte ve enstitüler Beytepe Kampüsü'nde yer almaktadır.

Birim Kampüs Kuruluş Yılı Birim Kampüs Kuruluş Yılı
Fakülteler Diş Hekimliği Fakültesi Sıhhiye Kampüsü 1967 Enstitüler Aşı Enstitüsü Sıhhiye Kampüsü
Eczacılık Fakültesi Sıhhiye Kampüsü 1967 Bilişim Enstitüsü Beytepe Kampüsü 2003
Edebiyat Fakültesi Beytepe Kampüsü 1967 Çocuk Sağlığı Enstitüsü Sıhhiye Kampüsü 1967
Eğitim Fakültesi Beytepe Kampüsü 1982 Eğitim Bilimleri Enstitüsü Beytepe Kampüsü 2010
Fen Fakültesi Beytepe Kampüsü 1971 Fen Bilimleri Enstitüsü Beytepe Kampüsü 1982
Fizik Tedavi ve

Rehabilitasyon Fakültesi

Sıhhiye Kampüsü 2019 Güzel Sanatlar Enstitüsü Beytepe Kampüsü
Güzel Sanatlar Fakültesi Beytepe Kampüsü Halk Sağlığı Enstitüsü Sıhhiye Kampüsü 1992
Hemşirelik Fakültesi Sıhhiye Kampüsü 1972 Kanser Enstitüsü Sıhhiye Kampüsü 1982
Hukuk Fakültesi Beytepe Kampüsü 2007 Nörolojik Bilimler ve

Psikiyatri Enstitüsü

Sıhhiye Kampüsü 1982
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Beytepe Kampüsü 1982 Nüfus Etütleri Enstitüsü Beytepe Kampüsü 1967
İletişim Fakültesi Beytepe Kampüsü 2005 Nükleer Bilimler Enstitüsü Beytepe Kampüsü 1982
Mühendislik Fakültesi Beytepe Kampüsü 1971 Sağlık Bilimleri Enstitüsü Sıhhiye Kampüsü 1982
Sağlık Bilimleri Fakültesi Sıhhiye Kampüsü 2007 Sosyal Bilimler Enstitüsü Beytepe Kampüsü 1982
Spor Bilimleri Fakültesi Beytepe Kampüsü 1989 Atatürk İlkeleri ve

İnkılap Tarihi Enstitüsü

Beytepe Kampüsü 1982
Tıp Fakültesi Sıhhiye Kampüsü 1967 Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Beytepe Kampüsü 1992
"Kuruluş Yılı" sütununda yazan tarihler, adı geçen fakülte ve enstitülerin resmi olarak bu adı kazandıkları tarihleri baz almaktadır. Tabloda adı geçen her bir fakülte ve enstitü, daha önceden farklı bir isimle var olmuş başka bir eğitim kurumunun devamı olabilir.

Okullar[değiştir | kaynağı değiştir]

2019 eğitim yılı itibarıyla Hacettepe Üniversitesi bünyesinde 2 yüksekokul[13] ve 4 meslek yüksekokulu[14] bulunmaktadır. Yüksekokullar Beytepe Kampüsü'nde, meslek yüksekokulları ise Sincan, Sıhhiye ve Opera mevkilerinde yer almaktadır.

Birim Kampüs Kuruluş Yılı Birim Kampüs Kuruluş Yılı
Yüksekokullar Yabancı Diller

Yüksekokulu

Beytepe Kampüsü 1967 Meslek Yüksekokulları ASO MYO Sincan Kampüsü
Teknik Bilimler MYO Sincan Kampüsü 2017
Mesleki Teknoloji Yüksekokulu Beytepe Kampüsü 1973 Sağlık Hizmetleri MYO Sıhhiye Kampüsü 1984
Sosyal Bilimler MYO Opera 2004
"Kuruluş Yılı" sütununda yazan tarihler, adı geçen okulların resmi olarak bu adı kazandıkları tarihleri baz almaktadır. Tabloda adı geçen her bir okul, daha önceden farklı bir isimle var olmuş başka bir eğitim kurumunun devamı olabilir.

Konservatuvar[değiştir | kaynağı değiştir]

Geçmişi 1936 yılına kadar dayanan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı olarak eğitim veren Ankara Devlet Konservatuvarı, 1982 yılından itibaren Hacettepe Üniversitesi bünyesinde faaliyet göstermeye devam etmektedir. 2019 yılının başlarına kadar Beşevler'deki kampüste bulunan okul, Şubat ayı itibarıyla Beytepe Kampüsü'ndeki yeni binasına taşınmıştır.

Kampüs yaşamı ve sosyal imkanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Öğrenci toplulukları[değiştir | kaynağı değiştir]

Hacettepe Üniversitesi, Türk üniversiteleri arasında bünyesinde en çok topluluk bulunan okullardan biridir. Çoğu Sıhhıye ve Beytepe Kampüsü'nde kümelenmiş olan yaklaşık 140[15] farklı öğrenci topluluğu bulunmaktadır. Sanat, spor, bilim, siyaset, teknoloji gibi belli başlı alanlarda etkinlikler düzenleyen kulüplerin yanı sıra hayvan, kadın ve insan hakları üzerine çalışmalar yapan gruplar da vardır. Okul öğrencileri yalnızca mevcut topluluklara üye olmakla kalmayıp, gerekli şartları yerine getirdikleri takdirde ilgi alanlarına göre kendi kulüplerini de oluşturabilmektedirler.

Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kütüphanesi ve binanın ön cephesinde yer alan Çingene Kızı replikası

Her topluluğun başında yönetici olarak öğrenciler arasından seçilen bir başkan ve her bölümden seçilen bir öğretim görevlisi bulunmaktadır. Her yıl, okula yeni kayıt yaptıran öğrencilerin bu topluluklarla tanışması ve onlara dahil olması amacıyla oryantasyon haftasında Beytepe Kongre ve Kültür Merkezi salonlarında mevcut kulüplerin tanıtımları ve kayıt işlemleri yapılmaktadır.

Kütüphaneler[değiştir | kaynağı değiştir]

Cumhuriyet tarihinin en eski üniversitelerinden olan Hacettepe Üniversitesi, öğrencilerin ve öğretim görevlilerinin yararlanabilmesi için barındırdığı bilimsel kaynaklar açısından da ülkedeki sayılı okullardan biridir. Beştepe, Beytepe ve Sıhhiye Kampüslerinde üç büyük kütüphanesi bulunan üniversite, mevcut kaynaklarına kampüs dışından erişim sağlanabilmesi için internet üzerinden bilgi paylaşımı yapabilecek bir e-kütüphane sistemi de kurmuştur. Dileyen herkesin kaynak bağışında bulunabileceği kütüphaneler, Hacettepe Üniversitesi'nin çeşitli protokoller aracılığıyla anlaşma yaptığı üniversite ve kurumlar tarafından da kullanılabilmektedir.[16]

Uluslararası başarılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Webometrics Sıralaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Webometrics; dünya çapında yaklaşık 19.000 üniversitenin çeşitli alanlarda karşılaştırıldığı ve sıralandığı, İspanya Ulusal Araştırma Konseyi (CSIC) bünyesinde faaliyet gösteren bir araştırma merkezidir. 2004 yılından beri Ocak ve Temmuz aylarında verilerini güncelleyen Webometrics, dünyanın önde gelen prestijli listelerinden biridir.

2017 Webometrics Verilerine Göre Hacettepe Üniversitesi'nin Dünyadaki Sıralaması[17]
Türkiye 8
Orta Doğu 22
Asya 177
Avrupa 335
Dünya 807

QS listeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

QS Dünya Üniversite Sıralamaları, Birleşik Krallık merkezli bir araştırma şirketi tarafından; akran denetimi, fakülte-öğrenci oranı, atıf alan akademik makale sayısı, mezunların başarısı, uluslararası öğrenci ve öğretim görevlilerinin sayısı gibi çeşitli kriterler doğrultusunda dünya üniversitelerinin sıralandığı prestijli bir listedir. 2012 yılından beri QS listelerine girmeyi başaran Hacettepe Üniversitesi, özellikle de sadece Avrupa ve Orta Asya'daki üniversitelerin dahil edildiği EECA sıralamalarında[18] pek çok yerli ve yabancı okulu gerisinde bırakarak daima ilk 50 eğitim kurumu arasında yer almayı başarmıştır.

QS verilerine göre Hacettepe Üniversitesi'nin dünyadaki sıralaması[19]
Yıl Sıralama
Dünya sıralaması EECA sıralaması
2012 551- 600 Bilinmiyor
2014 601-650 Bilinmiyor
2015 601-650 Bilinmiyor
2016 651-700 34
2017 701-750 40
2018 751-800 38
2019 801-1000 33
2020 801-1000 41

ARWU listeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Hacettepe Üniversitesi; araştırmaları Şanghay Jiao Tong Üniversitesi tarafından yapılan ve 2003 yılından beri 1800 dünya üniversitesinin değerlendirilip ilk 1000'e girenlerin yayımlandığı Academic Ranking of World Universities listelerine ilk defa 2003 yılında girmeyi başarmıştır.

ARWU verilerine göre Hacettepe Üniversitesi'nin dünyadaki sıralaması[20]
Yıl Dünya sıralaması
2003 401-500
2005 401-500
2006 401-500
2017 501-600
2018 501-600
2019 701-800

THE listeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

2010 yılından beri Birleşik Krallık merkezli araştırma dergisi Times Higher Education tarafından yayımlanan listelere ilk defa 2016 senesinde girmeyi başaran üniversite, o tarihten beri yapılan her yeni sıralamada daha iyi bir sonuç elde etmiştir.

THE verilerine göre Hacettepe Üniversitesi'nin dünyadaki sıralaması[21]
Yıl Sıralama
Dünya sıralaması Asya üniversiteleri sıralaması
2016 601-800 171-180
2017 601-800 161-170
2018 601-800 138
2019 501-600 116
2020 501-600 Bilinmiyor

CWUR Sıralaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Center for World University Rankings, 2012 yılından beri Birleşik Arap Emirlikleri merkezli olarak yayımlanan ve dünya çapındaki 2000 üniversitenin sıralandığı bir listedir. CWUR'a Türkiye'nin en iyi üç üniversitesinden birisi olan Hacettepe, 2018 yılında ülkenin en başarılı eğitim kurumu olarak kayıtlara geçmiştir.

CWUR verilerine göre Hacettepe Üniversitesi'nin dünyadaki sıralaması
Yıllar Sıralama Notlar
Dünya sıralaması Türkiye sıralaması
2014 655 3 [22]
2015 634 3 [23]
2016 668 3 [24]
2017 634 2 [25]
2018 525 1 [26]
2019 645 3 [27]

RUR (Round University Ranking) Sıralaması[28][değiştir | kaynağı değiştir]

RUR Verilerine Göre Hacettepe Üniversitesi'nin Dünyadaki Sıralaması
Yıllar Dünya Sıralaması
2010 314
2011 319
2012 410
2013 469
2014 499
2015 534
2016 587
2017 598

Önemli mezunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

51 yılı aşkın süredir lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında eğitim veren Hacettepe Üniversitesi; tıp, psikoloji ve sosyal bilimlerdeki başarısının yanı sıra edebiyat, müzik, tiyatro ve sahne sanatları alanında da birçok yetenekli kişiye eğitim yuvası olmuş, başta Türkiye'ye olmak üzere tüm dünyaya mâl etmiştir. Ankara Devlet Konservatuvarı'nı bünyesinde bulunduran üniversite sanat ve spor alanlarına önem vermekle yetinmeyip, bu alanlarda birçok yetenekli birey yetiştirerek başarısını kanıtlamış eğitim kurumlarından birisidir. Hacettepe Üniversitesi sahip olduğu senfoni orkestrası ile öne çıkmakla kalmayıp, her yıl bu orkestraya bütçe ayırmaktadır. Bu yönüyle Türkiye'deki sayılı üniversitelerden biridir.

Hacettepe Üniversitesi mezunları
Ankara Devlet Konservatuvarı Ahmet Mümtaz Taylan Mühendislik Fakültesi Canan Dağdeviren
Engin Günaydın Akgün Akova
Özlem Tekin Güzel Sanatlar Fakültesi Necla Rüzgar
Zerrin Tekindor Yiğit Özgür
Edebiyat Fakültesi Hakan Günday Fen Fakültesi Serpil Güvenç
İsmet Özel Eğitim Fakültesi Birol Güven
Oruç Aruoba Semra Sezer
Üstün Dökmen Diş Hekimliği Fakültesi Yalçın Ergir
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ayhan Sicimoğlu Tıp Fakültesi Füsun Sayek
Timur Söylemez Şevket Ruacan
Tuğrul Türkeş Yücel Tanyeri
Yekta Kopan Türker Kılıç

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Kuruluş Yıllarına Göre Üniversiteler sayfası" ((Türkçe)). Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Genel Müdürlüğü resmî sitesi. 23 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Temmuz 2009. 
 2. ^ a b c https://www.hacettepe.edu.tr/hakkinda/geneltanitim
 3. ^ http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/12/20181231M1-B45.pdf
 4. ^ http://www.hurriyet.com.tr/turk-sanatinin-fabrikasi-tasiniyor-30341465
 5. ^ https://www.kulturservisi.com/p/koklu-sanat-kurumu-ankara-devlet-konservatuvari-tasiniyor/
 6. ^ https://www.hacettepe.edu.tr/duyuru/rekduy/atama140116.pdf
 7. ^ https://www.bloomberght.com/haberler/haber/1848988-hacettepe-universitesi-rektorlugune-haluk-ozen-atandi
 8. ^ http://www.ttb.org.tr/haber_goster.php?Guid=67b49820-9232-11e7-b66d-1540034f819c
 9. ^ https://www.hacettepe.edu.tr/hakkinda/tarihce
 10. ^ https://www.hacettepe.edu.tr/hakkinda/logomuzveoykusu
 11. ^ https://www.hacettepe.edu.tr/akademik/fakulteler
 12. ^ https://www.hacettepe.edu.tr/akademik/enstituler
 13. ^ https://www.hacettepe.edu.tr/akademik/yuksekokullar
 14. ^ https://www.hacettepe.edu.tr/akademik/meslek-yuksekokullari
 15. ^ http://www.sksdb.hacettepe.edu.tr/new/grid.php?parameters=qbapuL6kmaScnHYY2Bf%2BopWek6BZqbHDy6WcpZujmscGBIWonZyPrKvBf4GNX4SfoKOuwbe%2By5GiXqikpXu6wMuPlpmVo53If7TDmVVxlPvqga3I0aWcpaOwosGreKqloqWcrP70Yqwj4Zz04WOtxLK%2F1Jylm5KYrMCjwchVhJ%2Bgo67Bt75%2FcpH1z6KawwYEi5GbkZScpr6tt8CemaOdmKe%2BZ5TKkZSVnaCkdYa0zfTh9c%2BkmsMGBIunlZKRm6u6tbyEh5WSUHidx6fGyFaonZyWrb62v8SPlpmVo52So7fIVqCRl5yYyKvNxG1iZWBBWXVic39QUFA6V1l1Yg%3D%3D
 16. ^ http://library.hacettepe.edu.tr/anasayfa
 17. ^ http://www.webometrics.info/en/detalles/hacettepe.edu.tr
 18. ^ "QS EECA University Rankings". Top Universities (İngilizce). 19 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Nisan 2020. 
 19. ^ "Hacettepe University". Top Universities (İngilizce). 26 Nisan 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Nisan 2020. 
 20. ^ "Hacettepe University". Academic Ranking of World Universities (İngilizce). ShanghaiRanking. 21 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Nisan 2020. 
 21. ^ "Hacettepe University". Times Higher Education (İngilizce). 14 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Nisan 2020. 
 22. ^ "CWUR 2014 - World University Rankings". Center for World University Rankings (İngilizce). 8 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Nisan 2020. 
 23. ^ "CWUR 2015 - World University Rankings". Center for World University Rankings (İngilizce). 8 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Nisan 2020. 
 24. ^ "CWUR 2016 - World University Rankings". Center for World University Rankings (İngilizce). 14 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Nisan 2020. 
 25. ^ "CWUR 2017 - World University Rankings". Center for World University Rankings (İngilizce). 10 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Nisan 2020. 
 26. ^ "CWUR World University Rankings 2018-2019". Center for World University Rankings (İngilizce). 27 Mayıs 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Nisan 2020. 
 27. ^ "CWUR - World University Rankings 2019-2020". Center for World University Rankings (İngilizce). 12 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Nisan 2020. 
 28. ^ http://roundranking.com/ranking/world-university-rankings.html#world

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]