Hacettepe Üniversitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 39°52′16.7″K 32°44′02.9″D / 39.871306°K 32.734139°D / 39.871306; 32.734139

Hacettepe Üniversitesi
Hacettepe Üniversitesi'nin Amblemi
Slogan "Daha İleriye... En İyiye..."
Kuruluş 8 Temmuz 1967
Tür Devlet üniversitesi[1]
Eğitim dil(ler)i Türkçe, Almanca, İngilizce, Fransızca
Rektör Prof. Dr. A. Haluk Özen
Akademik personel 3638[2]
Kayıtlı 49582[3]
Konum Ankara (Merkez), Türkiye
Yerleşke Sıhhiye, Beytepe, Beşevler, Polatlı, Balâ
Web sitesi hacettepe.edu.tr

Hacettepe Üniversitesi, 1967 yılında başkent Ankara'da kurulmuş olan devlet üniversitesi. Üniversitenin beş kampüsü bulunmaktadır.

Ana kampüs Ankara şehir merkezinde bulunan Sıhhiye Kampüsü 210.238 m²'lik, Beytepe Kampüsü ise 5.877.628 m²’lik alan üzerinde kurulmuştur. Üniversite rektörlüğüne, son olarak 18 Aralık 2015 tarihinde yapılan rektör adayı belirleme seçimi sonrasında en çok oyu alan Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. A. Haluk Özen,[4] Cumhurbaşkanlığı tarafından 13 Ocak 2016 tarihinde atanmıştır.[5][6][7]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Hacettepe Üniversitesi'nin kurulmasına öncülük eden İhsan Doğramacı.

Hacettepe Üniversitesi, 51 yıllık öğretim tarihine tıp alanında çalışmalar yapan küçük bir fakülte olarak başlamıştır. Dünyaca ünlü Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin başlangıcı sayılan Çocuk Sağlığı Kürsüsü, 2 Şubat 1954 tarihinde Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne bağlı olarak Profesör Doktor İhsan Doğramacı tarafından kurulmuştur.

Hacettepe Üniversitesi; 1957 yılında Çocuk Sağlığı Enstitüsü ve Hastanesi olarak çalışmaya başlamış, 1958 yılında da öğretim ve araştırma çalışmaları yapmaya başlayarak kamu hizmetine geçmiştir. 1961 yılında hemşirelik, tıbbi teknoloji, fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümleri; 1962 yılında ise eğitim alanı beslenme ve diyetetik olan Sağlık Bilimleri Yüksekokulu kurulmuştur. Kademeli bir şekilde gelişerek büyüyen üniversiteye 1963 yılına gelindiğinde Sağlık Bilimleri Yüksekokulu, Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi haline getirilmiş; temel bilimler, hemşirelik, fizyoterapi ve rehabilitasyon, tıbbi teknoloji ve sağlık teknolojisi yüksekokulları bu fakülteye bağlı olarak yeniden örgütlenmiştir. Diş Hekimliği Yüksekokulu'nun da açılış tarihi bu yıllara denk gelmektir. 1965 yılında üniversite bünyesindeki eğitim kurumlarının koordinasyonunu sağlamak amacıyla Hacettepe Bilim Merkezi; 1966'da ise yine aynı sebeplerle Hacettepe Tıp Merkezi ve Hastanesi de hizmete girmiştir.

Kökleri, resmi kuruluş tarihinden esasen daha da eskiye giden Hacettepe; 8 Temmuz 1967 tarihli ve 892 sayılı kanunla Hacettepe Üniversitesi haline getirilerek Tıp, Sağlık Bilimleri, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler Fakülteleri ile eğitime başlamıştır. 1968 yılında Ev Ekonomisi Yüksekokulu kurulmuş, daha önceleri yüksekokul olarak kurulan Eczacılık ve Diş Hekimliği bölümleri 1971 yılında fakülte haline getirilmiştir. Daha sonraki yıllarda kurulan yeni bölümler, fakülteler, araştırma merkezleri ve yüksekokullarla büyüyen Hacettepe Üniversitesi; ikinci yerleşkesini Sıhhıye yerleşkesine 20 kilometre uzaklıkta bulunan Beytepe mevkiinde, 1500 hektarlık alana kurulmuştur.

1982 yılında kabul edilen 2809 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu kapsamında; Hacettepe Üniversitesi 14 Fakülte, 14 Enstitü, 2 Yüksekokul, 1 Konservatuvar, 5 Meslek Yüksekokulu, 105 Araştırma ve Uygulama Merkezi ile faaliyetlerine devam etmektedir.[8]

892 Sayılı Kanun[değiştir | kaynağı değiştir]

Screenshot 20180122-212553 1u.jpg
Screenshot 20180122-212606 1.jpg

4 Temmuz 1967 yılında Resmi Gazete'de yayınlanan ilana göre Hacettepe Üniversitesi'nin kurulması hakkındaki kanun açıklandı.

 • Madde 1 — Merkezi Ankara'da olmak üzere Hacettepe Üniversitesi adı ile tüzel kişiliği haiz özerk bir üniversite kurulmuştur.
 • Madde 2 — Hacettepe Üniversitesine bağlı ve tüzel kişiliği haiz Fen ve Sosyal Biümler Fakültesi, Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi kurulmuştur. Hacettepe Üniversitesi içinde fakülteler, yüksek okul veya okullar ile enstitüler açılmasına; bunların birleştirilmesine veya kaldırılmasına Senato karar verir. Hacettepe Üniversitesi ile buna bağlı fakültelerin, yüksekokul, okul ve enstitülerin işleyiş, akademik düzen, yönetim ve denetimini ilgilendiren hususlar Senatoca hazırlanacak yönetmeliklerle belirtilir.
 • Madde 3 — Hacettepe Üniversitesi Senatosu; rektörün başkanlı­ğında, öğretim görevi başında bulunan önceki rektörden, fakülte dekanlarından, her fakülteden profesörlerin kendi aralarından üç yıl için seçecekleri ikişer profesörden ve rektörlüğe bağlı her yüksek okulun müdüründen kurulur.
 • Madde 4 — Hacettepe Üniversitesi rektörü, üniversite senatosu tarafından ve senato üyeleri arasından beş yıl için seçilir. Dönem süresi biten rektör üç defadan fazla olmamak üzere birer yıl süre ile yeniden seçilebilir. Rektör, Senato üyelerinden bir veya ikisini rektör yardımcısı olarak seçer. Rektör, işi başında bulunmadığı zaman rektör yardımcılarından veya dekanlardan birini vekil tayin eder. Rektör üniversite tüzel kişiliğinin temsilcisidir. Rektör, üniversite ve ona bağlı fakültelerle diğer kurumların yürütme amiri olup tahakkuk memurlarını tayin eder. Rektör yardımcılarına, fakülte dekanlarına, okul ve enstitü müdürleri ile Üniversite Genel Sekreterine uygun göreceği ölçüde yetki verebilir. Memur ve hizmetlilerin atanma, terfi ve nakilleri rektör veya gö­revlendireceği rektör yardımcıları, dekanlar ve üniversite genel sekreteri tarafından yapılır.
 • Madde 5 — Hacettepe Üniversitesi'ne bağlı fakültelerin dekanları, Fakülte Profesörler Kurulu üyeleri ile bu fakültelere bağlı yüksekokul müdürlerinin bir arada yapacakları toplantıda dört yıl için seçilir. Dönem süresi biten dekanlar üç defadan fazla olmamak üzere birer yıl süre ile yeniden seçilebilirler.

Üniversite Logosu ve Hikayesi[değiştir | kaynağı değiştir]

1967 yılında, Hacettepe Üniversitesi henüz yeni üniversite ilan edilmişken; "Hoca Bey" lakaplı İhsan Doğramacı, okulun yetenekli öğrencisi Yücel Tanyeri'den acele olarak okullarını temsilen bir amblem çizmesini istemiştir. O sıralar Tıp Fakültesi'nde okuyan Tanyeri, hem okul arkadaşlarıyla beraber çıkardığı Mantar Dergisinde mizahi yazılar yazıp karikatürler çiziyor hem de okulun tiyatro topluluğunda aktif olarak rol alıyordu. Hareketli bir sosyal yaşantısının yanı sıra, oldukça yoğun bir ders programı da olan Tanyeri, kendisine verilen üç günlük zaman diliminde nasıl bir proje çıkarabileceğini düşünmeye başlamıştı. Tanyeri'nin aklına, geçen senelerde okulun tiyatro topluluğu için çizdiği logo geldi.

Hacettepe Üniversitesi, Hacettepe adıyla kurulmadan önce ortalıkta "Eti Üniversitesi" ya da "Hitit Üniversitesi" olarak açılacağı söylentileri dolaşmaktaydı. Bu sebepten dolayı öğrenci Yücel; hem Hitit uygarlığını temsilen hem de çok sevdiği okulu Hacettepe'den izler bulunduracak şekilde geyik figürlü bir sembol tasarlamış ve içine de "h" ve "T" harflerini gizlemişti. Önceleri tiyatro topluluğunun kullandığı bu sembolü düzenleyip, özenle tekrar proje haline getiren Tanyeri, çalışmasını Senato'ya sundu. Yarışan iki proje arasında jüri üyeleri 11 oyun hepsini de Tanyeri'nin çizimine vererek üniversitenin resmi amblemi seçtiler.

Günümüzde Türkiye'nin sayılı üniversiteleri arasında gösterilen Hacettepe, doğru düzgün bir binası olmadan tıp alanında çalışmalar yapan küçük bir fakülte olarak kurulmuşken; etrafında sayısız sanatçı, tasarımcı dostları bulunan İhsan Doğramacı tek bir talebiyle yüzlerce logo çizdirebilecekken bu görevi kendi okulunun bir öğrencisine vererek belki de okulun sloganı olan "Daha ileriye, en iyiye" sözünü yaşatmak, bu işi öğrencileri ve arkadaşlarıyla beraber başarmayı hedeflemişti. 51 yıldır kullanılan, mazisi üniversitenin kuruluşundan daha eski olan bu sembol; bir zamanlar bu üniversitenin bir öğrencisi olan Profesör Doktor Yücel Tanyeri tarafından çizilmiştir.[9]

Okulun Amerikan futbolu takımı olan Red Deers (Kızıl Geyikler) de adını bu tarih ve anlam yüklü amblemden almıştır.

Akademik Birimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Fakülte ve Bölümler[10][değiştir | kaynağı değiştir]

Diş Hekimliği Fakültesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıhhıye Kampüsü'nde bulunan Diş Hekimliği Fakültesi, 1963 yılında kurulan Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi'ne bağlı olarak Diş Hekimliği Yüksekokulu adı altında açılmıştır. Türkiye'deki ikinci diş hekimliği okulu olan fakülte, eğitime 30 öğrenci ile başlanmış ve eğitim süresi 5 yıl olarak belirlenmiştir. İlk mezunlarını 1968 yılında vermiş, 1971 yılında fakülte hâline getirilmiş.[11]

Eczacılık Fakültesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıhhıye Kampüsü'nde bulunan Eczacılık Fakültesi, 1967 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne bağlı olarak Eczacılık Yüksekokulu adıyla kurulmuştur. 11 Şubat 1971'de Senato kararı ile fakülteye çevrilmiştir. Fakülte, Türkiye’de açılan üçüncü eczacılık fakültesidir.[12]

Edebiyat Fakültesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Beytepe Kampüsü'nde bulunan Edebiyat Fakültesi, 1967 yılında Fen ve Sosyal Bilimler Fakültesi adıyla kurulmuştur. Öğrenci ve bölüm sayısı bakımından Hacettepe Üniversitesi'nin en büyük fakültelerinden biridir.[13]

Eğitim Fakültesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Beytepe Kampüsü'nde bulunan Eğitim Fakültesi, 1983 yılında öğretime açılmıştır.[14]

Fen Fakültesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Güzel Sanatlar Fakültesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Hemşirelik Fakültesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Hukuk Fakültesi[değiştir | kaynağı değiştir]

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Beytepe Kampüsü'nde bulunan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, 1968 yılında kurulan İktisat Bölümü ile oluşmaya başlamıştır. Sonraki yıllarda İşletme Bölümü ile Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi adı altında birleştirilmiş; 1983 yılında Kamu Yönetimi ve Maliye bölümleri, 1994 yılında Uluslararası İlişkiler Bölümü ve 2006 yılında daha önce Hacettepe Üniversitesi'ne bağlı yüksekokullar içinde faaliyet gösteren Sosyal Hizmet, Sağlık İdaresi, Aile ve Tüketici Bilimleri bölümlerinin de eklenmesiyle son halini almıştır. Okula kayıtlı öğrencilerin 6'da 1'i bu fakültede öğretim görmektedir.[15]

İletişim Fakültesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mühendislik Fakültesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sağlık Bilimleri Fakültesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tıp Fakültesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kastamonu Tıp Fakültesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Enstitüler[16][değiştir | kaynağı değiştir]

 • Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
 • Bilişim Enstitüsü
 • Çocuk Sağlığı Enstitüsü
 • Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 • Fen Bilimleri Enstitüsü
 • Güzel Sanatlar Enstitüsü
 • Halk Sağlığı Enstitüsü
 • Kanser Enstitüsü
 • Nörolojik Bilimler ve Psikiyatri Enstitüsü
 • Nüfus Etütleri Enstitüsü
 • Nükleer Bilimler Enstitüsü
 • Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 • Sosyal Bilimler Enstitüsü
 • Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü

Yüksekokullar[17][değiştir | kaynağı değiştir]

Meslek Yüksekokulları[18][değiştir | kaynağı değiştir]

 • Hacettepe Ankara Sanayi Odası 1. OSB Meslek Yüksekokulu
 • Başkent OSB Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
 • Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 • Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu

Uluslararası Alandaki Başarılar ve Saygınlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Webometrics Sıralaması[19][değiştir | kaynağı değiştir]

2017 Webometrics Verilerine Göre Hacettepe Üniversitesi'nin Dünyadaki Sıralaması
Türkiye 8
Orta Doğu 22
Asya 177
Avrupa 335
Dünya 807

QS (Quacquarelli Symonds) Sıralaması[değiştir | kaynağı değiştir]

QS 2017 verilerine göre dünya sıralamasında 751-800 bandında olan Hacettepe Üniversitesi; tıp fakültesi bulunan üniversiteler arasında 251-300 bandında ve gelişmekte olan Avrupa-Orta Asya üniversiteleri arasında ise 38. sırada yer almıştır.[20]

2017 QS Verilerine Göre Hacettepe Üniversitesi'nin Dünyadaki Sıralaması
QS World University Rankings 751-800
QS WU Rankings by Subject Medicine 251-300
EECA University Rankings 38

ARWU (Academic Ranking of World Universities) Sıralaması[değiştir | kaynağı değiştir]

2003, 2005 ve 2006 yıllarında[21] ilk 500 üniversite arasında giren Hacettepe Üniversitesi, 2017-2018 yılı itibariyle 501. olarak kıl payı listeye girmeyi kaçırmıştır.[22]

THE (Times Higher Education) Sıralaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Hacettepe Üniversitesi 2017-2018 Times verilerine göre Türk üniversiteleri arasında 7., dünya üniversiteleri arasında 601. olmuştur.[23][24]

CWUR (Center for World University Rankings) Sıralaması[değiştir | kaynağı değiştir]

CWUR Verilerine Göre Hacettepe Üniversitesi'nin Dünyadaki Sıralaması
Yıllar Ulusal Uluslararası
2014[25] 3 655
2015[26] 3 634
2016[27] 3 668
2017[28] 2 634

RUR (Round University Ranking) Sıralaması[29][değiştir | kaynağı değiştir]

RUR Verilerine Göre Hacettepe Üniversitesi'nin Dünyadaki Sıralaması
Yıllar Dünya Sıralaması
2010 314
2011 319
2012 410
2013 469
2014 499
2015 534
2016 587
2017 598

Okuldan Mezun Olmuş Ünlü İsimler[30][değiştir | kaynağı değiştir]

51 yılı aşkın süredir lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında eğitim veren Hacettepe Üniversitesi; tıp, psikoloji ve idari bilimlerdeki başarısının yanı sıra edebiyat, müzik, tiyatro ve sahne sanatları alanında da birçok yetenekli kişiye eğitim yuvası olmuş, başta Türkiye'ye olmak üzere tüm dünyaya mâl etmiştir. Ankara Devlet Konservatuvarı'nı bünyesinde bulunduran üniversite sanat ve spor alanlarına önem vermekle yetinmeyip, bu alanlarda birçok yetenekli birey yetiştirerek başarısını kanıtlamış eğitim kurumlarından birisidir. Hacettepe Üniversitesi sahip olduğu senfoni orkestrası ile öne çıkmakla kalmayıp, her yıl bu orkestraya bütçe ayırmaktadır. Bu yönüyle Türkiye'deki sayılı üniversitelerden biridir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Kuruluş Yıllarına Göre Üniversiteler sayfası" ((Türkçe)). Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Genel Müdürlüğü resmî sitesi. 23 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20110723011849/http://yogm.meb.gov.tr/turkuniv_yay%C4%B1n.htm. Erişim tarihi: 31 Temmuz 2009. 
 2. ^ https://www.hacettepe.edu.tr/hakkinda/geneltanitim
 3. ^ https://www.hacettepe.edu.tr/hakkinda/geneltanitim
 4. ^ http://www.hurriyet.com.tr/hacettepenin-secimi-prof-haluk-ozen-40029305
 5. ^ https://www.hacettepe.edu.tr/duyuru/rekduy/atama140116.pdf
 6. ^ http://t24.com.tr/haber/yeni-safakin-gezici-dedi-cumhurbaskani-hacettepe-universitesine-rektor-olarak-atadi,324062
 7. ^ http://www.dha.com.tr/cumhurbaskani-erdogan-4-universiteye-rektor-atadi_1111993.html
 8. ^ https://www.hacettepe.edu.tr/hakkinda/tarihce
 9. ^ https://www.hacettepe.edu.tr/hakkinda/logomuzveoykusu
 10. ^ https://www.hacettepe.edu.tr/akademik/fakulteler
 11. ^ http://www.dis.hacettepe.edu.tr/tr/menu/tarihce-4
 12. ^ http://www.eczacilik.hacettepe.edu.tr/tr/menu/genel_tanitim-5
 13. ^ http://www.edebiyat.hacettepe.edu.tr/tarih.php
 14. ^ http://www.egitim.hacettepe.edu.tr/tarihce.html
 15. ^ http://www.iibf.hacettepe.edu.tr/tarihce.php
 16. ^ https://www.hacettepe.edu.tr/akademik/enstituler
 17. ^ https://www.hacettepe.edu.tr/akademik/yuksekokullar
 18. ^ https://www.hacettepe.edu.tr/akademik/meslek-yuksekokullari
 19. ^ http://www.webometrics.info/en/detalles/hacettepe.edu.tr
 20. ^ https://www.topuniversities.com/universities/hacettepe-university
 21. ^ http://www.shanghairanking.com/World-University-Rankings/Hacettepe-University.html
 22. ^ https://www.hotcourses-turkey.com/study/rankings/arwu.html?uniSearchText=Hacettepe%20University&sortby=ALL
 23. ^ www.timeshighereducation.com/world-university-rankings/2018/world-ranking#!/page/0/length/25/locations/TR/sort_by/rank/sort_order/asc/cols/stats
 24. ^ https://www.hotcourses-turkey.com/study/rankings/the-world-university.html?country=turkey&sortby=ALL
 25. ^ http://cwur.org/2014/turkey.php
 26. ^ http://cwur.org/2015/turkey.php
 27. ^ http://cwur.org/2016/turkey.php
 28. ^ http://cwur.org/2017/turkey.php
 29. ^ http://roundranking.com/ranking/world-university-rankings.html#world
 30. ^ http://www.unibilgi.net/liste/hacettepe-universitesinden-mezun-olmus-18-unlu/
 31. ^ http://m.biyografi.info/kisi/sinan-cetin
 32. ^ https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Sinan_Çetin
 33. ^ http://www.ozgeulusoy.com
 34. ^ https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Özge_Ulusoy
 35. ^ https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Zerrin_Tekindor
 36. ^ https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Ahmet_Mümtaz_Taylan
 37. ^ https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Engin_Günaydın
 38. ^ https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Üstün_Dökmen
 39. ^ https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Özlem_Tekin

Dış Bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]