İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Koordinatlar: 41°06′20″K 29°01′25″D / 41.10548°N 29.02365°E / 41.10548; 29.02365

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
29 Mayıs Üniversitesi Logo.png
Kuruluş 2010[1]
Tür Vakıf Üniversitesi[1]
Eğitim dil(ler)i Türkçe, İngilizce, Arapça[2]
Rektör Prof. Dr. Mustafa Sinanoğlu[3]
Rektör yardımcısı Prof. Dr. İlyas Çelebi[4]
Başkan Tayyar Altıkulaç[5]
Konum İstanbul[6], Türkiye
Yerleşke Ümraniye Elmalıkent Yerleşkesi, Ümraniye Yamanevler Yerleşkesi [7]
Web sitesi https://www.29mayis.edu.tr

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi İstanbul, Türkiye'de 2010 yılında Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından kurulmuş bir vakıf üniversitesidir. Şehrin merkezinde bulunan kampüsü ve güçlü akademik kadrosuyla İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi, öğrencilerine uluslararası düzeyde kaliteli bir eğitim, küresel vizyon ve kendini gerçekleştirmek için eşsiz bir fırsat sunuyor.

Gerçek bir vakıf üniversitesi olan İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi, tüm öğrencilerine farklı oranlarda burs imkanı sunuyor. İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi, Altunizade ve Ümraniye Yerleşkelerinde, 3 fakülte çatısı altında 12 bölümle akademik etkinliklerini sürdürüyor. Felsefe, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Psikoloji, Mütercim-Tercümanlık (İngilizce), Mütercim-Tercümanlık (Arapça), Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (İngilizce), Ekonomi (İngilizce), Sosyal Hizmet, İslam ve Din Bilimleri ve Uluslararası İlahiyat bölümleri bulunan üniversite, eğitimde disiplinler arası yaklaşımı benimsiyor.

Kurucu vakıf ve İSAM[değiştir | kaynağı değiştir]

3 Mart 1975 tarihinde kurulan TDV, senedindeki amaçlara uygun olarak Türkiye'nin eğitim öğretim ve bilim alanındaki gelişimine katkıda bulunacak önemli faaliyet ve projelere imza atmıştır. Kuruluşundan bu yana ortaöğretim ve yükseköğretim (lisans ve lisansüstü) aşamalarındaki yaklaşık 130.000 öğrenciye burs veren, Türkiye'nin farklı şehirlerinde 12 adet yükseköğretim öğrenci yurdunu gençlerimizin hizmetine sunan, eğitim öğretim desteğini başta Orta Asya, Kafkasya ve Balkanlar olmak üzere dost ve akraba topluluklara da ulaştıran TDV’nin bilimsel faaliyetler alanında destek verdiği en önemli proje İslam Araştırmaları Merkezi'dir (İSAM).[8]

TDV tarafından 1988’de kurulan İSAM, Türkiye'de İslâm dini ve medeniyeti ile Türk tarihi, kültürü ve edebiyatı başta olmak üzere sosyal bilimlerin çeşitli alanlarında uluslararası standartlarda faaliyet gösteren en büyük ve en tanınmış araştırma merkezidir. İSAM’ın bilimsel çalışmaları üç ana başlık altında toplanmaktadır:

 1. Bilimsel Araştırma ve Akademisyen Yetiştirme
 2. Ansiklopedi Projeleri
 3. Kütüphane ve Dokümantasyon

Yerleşkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi şehrin merkezinde, doğayla iç içe, ferah ve huzur verici bir kampüs ortamı sunuyor. Üniversitenin 2018-2019 eğitim öğretim yılına Elmalıkent yerleşkesinde başlamıştır. Üniversitenin Ümraniye Elmalıkent ve Ümraniye Yamanevler olmak üzere 2 yerleşkesi bulunuyor. İki kampüs arasında ve bazı merkezi konumlara ring servis imkanı bulunuyor[9].

Fakülteler ve Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversite şu anda 4 fakültesindeki 12 bölüme öğrenci kabul ediyor.

İlahiyat Fakültesi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • İlahiyat Lisans Programı**
 • Uluslararası İlahiyat**

**Arapça Hazırlık Sınıfı uygulanmaktadır.

Edebiyat Fakültesi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Felsefe Bölümü*
 • Psikoloji Bölümü*
 • Tarih Bölümü*
 • Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü*
 • Mütercim-Tercümanlık (İngilizce) Programı*
 • Mütercim-Tercümanlık (Arapça) Programı**

*İngilizce Hazırlık Sınıfı uygulanmaktadır.

**Arapça Hazırlık Sınıfı uygulanmaktadır.

İktisadi İdari Bilimler Fakültesi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü (İngilizce)*
 • Ekonomi Bölümü (İngilizce)*
 • Sosyal Hizmet Bölümü

*İngilizce Hazırlık Sınıfı uygulanmaktadır.

Eğitim Fakültesi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü

Burslar[değiştir | kaynağı değiştir]

Gerçek bir vakıf üniversitesi olan İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi, Türkiye'nin en yüksek bursluluk oranına sahip üniversitesi. Öğrencilerinin tümüyle eğitimlerine odaklanabilmeleri için her türlü desteği sunan üniversitemizde mevcut öğrencilerimizin tamamı tam burslu veya kısmi burslu olarak öğretim görüyor.

Üniversite, tam bursun yanı sıra, %50 burs veya %25 burslu da öğrenci kabul ediliyor. Başarıyı ödüllendiren ve teşvik eden üniversitede ÖSYS'de dereceye giren öğrencilere öğrenim bursunun yanı sıra 750 ila 3000 TL arasında değişen nakit başarı bursları da veriliyor. Ayrıca kısmi burslu programlara yerleşen öğrencilere belli başarı şartlarını sağlamaları halinde tam burslu olarak öğrenime devam etme fırsatı sunuluyor. 

Üniversitede öğrenim bursları ve nakit başarı ve destek burslarının yanı sıra öğrencilere ulaşım desteği, yurt imkânı da sunuluyor.

Burslar hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.[10]

Öğrenci Yurtları[değiştir | kaynağı değiştir]

Öğrenci yurtları, İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi öğrencilerine konfor, estetik ve güveni bir arada sunuyor. Üniversite bünyesinde öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılamak üzere, Ümraniye Yamanevler yerleşkesinde bir adet kız öğrenci yurdu, Ümraniye Elmalıkent yerleşkesinde ise bir adet erkek öğrenci yurdu bulunuyor.

Ümraniye Kız Öğrenci Yurdu, Ümraniye’de yeni kampüs alanının (Şile istikametinde) 600 metre ilerisinde inşa edildi. 3 blok ve sosyal alanlardan oluşan ve yaklaşık 3.500 öğrenci kapasiteli olan yurt binasının 1500 kişi kapasiteli ilk bloğu 2014-2015 akademik yılında faaliyete geçti. Ümraniye Kız Öğrenci Yurdunda, özgün ranza tasarımı ile donatılan ve müstakil banyo-tuvaletlerin bulunduğu odalarda öğrencilerin rahatça ders çalışıp dinlenebilecekleri bir ortam sağlanıyor. Yurt projesinde kapalı ve açık spor alanları, sinevizyon salonları, mutfak, çamaşırhane, kafeterya ve her katta ders çalışma salonları bulunuyor. Akıllı bina sistemleri ile inşa edilen yurtlarımızda yenilenebilir enerji sistemleri kullanılıyor.

Bağlarbaşı Erkek Öğrenci Konukevlerinden biri Altunizade yerleşkesinin içinde, diğeri ise yerleşke alanında 150 m. yürüme mesafesinde bulunuyordu fakat 2018-2019 dönemi başında bu yurtlar kapatılarak Elmalıkent Yerleşkesi içindeki erkek öğrenci yurdu aktif hale geldi. Altunizade yerleşkesi içindeki konukevi, elektrikli ısıtıcı panel, klima ve müstakil banyo-tuvaletlerin bulunduğu odalarda öğrencilerin rahatça dinlenebilecekleri bir ortam sunuyor. Sağlığa zararsız, antialerjik ve tamamen ekolojik malzemelerle inşa edilen konukevi, esnek hafif çelik yapı sistemi sayesinde depreme dayanıklıdır ve aynı zamanda sıcak, soğuk ve sese karşı yalıtım özelliği taşımaktadır. Altunizade yerleşkesine 150 m. mesafede bulunan diğer erkek öğrenci konukevi ise üç katlıdır; öğrencilerimizin konforu gözetilerek ve depreme dayanıklı olarak inşa edilmiştir. Bu iki konukevi de hizmet dışıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]