Çin'deki diller

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çin'deki dil grupları.

Ethnologue verilerine göre Çin'de toplam 298 yaşayan dil konuşulmaktadır.[1] Bu dillerin birçoğu, Çin'deki tanınmış etnik gruplar tarafından konuşulur. Çin'deki en yaygın dil yedi ana lehçe grubuna bölünür ve Hanyu (Basitleştirilmiş Çince: 汉语; Geleneksel Çince: 漢語; pinyin: Hànyǔ) olarak bilinir. Çin'de bu dille ilgili çalışmalar, kendi özgü bir akademik disiplin olarak düşünülmektedir.[2] Hanyu kapsamına giren lehçe grupları, birbirinden hem morfolojik hem de fonetik açıdan o kadar çok farklılık gösterir ki farklı bölgelerde konuşulan lehçeler karşılıklı olarak anlaşılmaz. Çince, Moğolca, Tibetçe, Uygurca ve Zhuangca, Çin'deki en çok öğrenilen ve hükümetten en çok destek gören dillerdir.

Mandarin'in bir çeşidi olan Standart Çince (Çin'de Putonghua olarak bilinir), anakara Çin'deki resmî konuşulan dil ve Mandarin'in konuşulduğu bölgelerde, daha az oranda da anakara Çin'in diğer bölgelerinde bir lingua franca olarak işlev göstermektedir. Çin'deki özerk bölgelerin kendi ek resmî dilleri vardır. Örneğin, Tibet Özerk Bölgesi'nde Tibetçe, İç Moğolistan'da ise Moğolca resmî dil olarak geçer. Anakara Çin'deki dillerle ilgili kanunlar Hong Kong ya da Makao'da geçerli değildir; bu bölgelerin anakaradan farklı olan resmî dilleri var (Kantonca, İngilizce ve Portekizce).

Dil aileleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Çin sınırları içerisinde yaşayan milletlerin konuştuğu diller aşağıdaki dokuz dil ailesine aittir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Languages of China – from Lewis, M. Paul (ed.), 2009. Ethnologue: Languages of the World, Sixteenth edition. Dallas, Tex.: SIL International.
  2. ^ Dwyer, Arienne (2005). The Xinjiang Conflict: Uyghur Identity, Language Policy, and Political Discourse (PDF). Political Studies 15. Washington: East-West Center. ss. 31–32. ISBN 1-932728-29-5. Tertiary institutions with instruction in the languages and literatures of the regional minorities (e.g., Xinjiang University) have faculties entitled Hanyu xi ("Languages of China Department") and Hanyu wenxue xi ("Literatures of the Languages of China Department").