İçeriğe atla

Xiang Çincesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Xiang Çincesi
湘語/湘语
湖南話/湖南话
Ana dili olanlarÇin:
Merkez ve güneydoğu Hunan, kuzey Guangksi, Guizhou ile Hubei eyaletlerinin bazı yerleri.
Dil ailesi
Dil kodları
ISO 639-3hsn
Xiang Çincesinin konuşulduğu alan.

Xiang ya da Hsiang (Çince: ; pinyin: xiāng), Hunan dili olarak da bilinir (Çince (basitleştirilmiş): 湖南话; Çince (geleneksel): 湖南話; pinyin: Húnánhuà), dilbilimsel açıdan birbirine benzeyen ve tarihi olarak birbiriyle ilişkili bir grup Çince lehçesi. Başta Hunan eyaleti olmak üzere, ayrıca kuzey Guangksi ve komşu Guizhou ve Hubei eyaletlerinin bazı bölgelerinde konuşulur. Araştırmacılar bu dili, beş ayrı alt gruba ayrıştırır: Chang-Yi, Lou-Shao, Hengzhou, Chen-Xu ve Yong-Quan. Xiang Çincesi, 2007 verilerine göre 38 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır.[1]

Xiang dilini konuşanlar, özellikle Kendini Güçlendirme Hareketi, Yüz Gün Reformu, Xinhai Devrimi ve Çin Komünist Devrimi gibi reformcu ya da devrimci hareketlere katılıp, modern Çin tarihinde önemli bir rol oynamıştır. Mao Zedong, Zuo Zongtang, Huang Xing ve Ma Ying-jeou, Xiang dilini konuşanların bazı örnekleridir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Parkvall, Mikael. (İsveççe). "Världens 100 största språk 2007" (2007'de Dünyanın En Büyük Dilleri), Nationalencycklopedin.