İçeriğe atla

Hmong dili

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hmong-Mien dilleri haritası. Batı Hmong dilleri [en] mor rengiyle gösterilir.
Wikimedia Incubator
Wikimedia Incubator
Wikimedia Incubator'de Hmong Daw Vikipedi deneme projesi bulunmaktadır.

Hmong ([m̥ɔ̃́]) veya Mong dili, Çin'de Miao olarak bilinir,[a] Hmong-Mien dil ailesinin Hmong [en] kolunun Batı Hmong [en] dalına bağlı bir lehçe sürekliliğidir.[2] Siçuan, Yünnan, Guizhou, Guangşi, Hainan, Kuzey Vietnam, Tayland ve Laos'ta yaşayan Hmonglar tarafından konuşulur. Bu lehçe sürekliliğinin kapsamındaki değişkeler büyük oranda karşılıklı anlaşılabilirlik gösterirler ve 280 bin Hmong asıllı Amerikalı [en] (2013 yılı tahmini)[3] dahil olmak üzere yaklaşık 2,7 milyon kişi tarafından konuşulurlar. Hmong dilini konuşanların yarısından fazlası Çin'in çeşitli yerli Hmong değişkelerini konuşur; Çin'de Dananshan (大南山) lehçesi, Standart Hmong dilinin temelini oluşturur.[b] Hmong halkının yerli olduğu bölgede en çok konuşulan değişke Dananshan lehçesiyken Hmong Daw (Ak) ile Hmong Njua (Yeşil) değişkeleri yalnızca Laos ve ABD'de yaygın olarak konuşulur.

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Hmong language ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur

  1. ^ Çin'de "Hmong", Miao dillerinin (苗语 Miáoyǔ) bir değişkesi olarak sınıflandırılır. "Miáoyǔ" terimi, Miao etnik grubu tarafından konuşulan tüm dilleri kapsar.[1]
  2. ^ Bu durum, Çin Miao dilinin tümü için geçerli değil; Miao dilinin standart değişkesinin temeli Hmu dilidir [en].
  1. ^ 王辅世,苗语方言划分问题. 《民族语文》1983年5期.
  2. ^ Ratliff, Martha (1992). Meaningful Tone: A Study of Tonal Morphology in Compounds, Form Classes, and Expressive Phrases in White Hmong. Dekalb, Illinois: Center for Southeast Asian Studies, Northern Illinois University. 
  3. ^ Elizabeth M. Hoeffel; Sonya Rastogi; Myoung Ouk Kim; Hasan Shahid (Mart 2012). "The Asian Population: 2010" (PDF). 2010 Census Briefs. Amerika Birleşik Devletleri Sayım Bürosu. 23 Mart 2012 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mart 2013.