Samanyolu TV

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Samanyolu TV
Samanyolu TV logosu.png
Tam adı Samanyolu Televizyonu
Kuruluş 13 Ocak 1993 (1993-01-13)
Şirket Samanyolu Yayıncılık Hizmetleri A.Ş.
Sahibi STV Yayın Grubu (1993-2002)
Samanyolu Yayın Grubu (2002-günümüz)
Resim formatı 16:9 (SDTV) (HDTV)
Slogan İyi Seyirler
Ülke Türkiye Türkiye
Dili Türkçe
Yayın alanı Türkiye
Azerbaycan
KKTC
Genel merkez Çamlıca, İstanbul
Kardeş kanal(lar) Samanyolu Avrupa
Samanyolu Haber
Samanyolu Haber Radyo
Samanyolu Afrika
Samanyolu Amerika
Ebru TV
Mehtap TV
Yumurcak TV
Hazar TV
MC TV
Hira TV
Tuna Shopping TV
Irmak Tv
Websitesi Samanyolu TV
İzlenebilirlik
Karasal yayın
Normal anten Tüm Türkiye'de
Uydu yayını
Türksat 4A 12079 H 6400 5/6 (SD)
Digiturk 35. kanal (SD)
335. kanal (HD)
D-Smart 28. kanal (SD/HD)
Türksat TKGS 6. kanal (SD)
Kablo yayını
Kablo TV S 12 (SD)
Teledünya 28. kanal (SD)
ADSL ile IPTV
Tivibu 26. kanal (SD)
İnternet televizyonu
kure.tv İzle

Samanyolu TV, 13 Ocak 1993 tarihinde yayın hayatına başlamıştır. Samanyolu Televizyonu daha çok İslam ve kültürel konuları işlemesi ile bilinir. Kısa adı STV 'dir. D-Smart, Digiturk, Türksat ve normal anten üzerinden yayın yapmaktadır. Kanalın Fethullah Gülen'e yakınlığı bilinmektedir.[1] Genel koordinatörü Hidayet Karaca'dır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Samanyolu TV, ilk olarak 25 Eylül 1996 yılında Türksat 1C uydusunun hizmete girmesiyle Orta Asya Türk Cumhuriyetlerine yayınlarını ulaştırdı. 17 Haziran 1999'da ise Eutelsat-2 uydusu ile Avrupa ve Kuzey Afrika ülkelerine ulaştı. 11 Ocak 2000'de Hazar Denizi çevresinde ve Azerbaycan'da kendi stüdyolarında Hazar TV ile yayına başladı. 27 Kasım 2000'de Samanyolu TV'nin yayınları, Amerika kıtasına ulaştı. 1 Mayıs 2004 itibariyle Samanyolu TV, Türksat 2A uydusundan digital olarak yayınlarını sunmaktaydı. 18 Eylül 2014 tarihine Samanyolu TV'nin yayınları Türksat 4A uydusuna, Samanyolu Avrupa TV'nın yayınları ise Türksat 4A uydusu üzerine taşınmıştır.

Samanyolu Yayın Grubu'nun toplamda 8 televizyon kanalı, 3 radyo kanalı bulunmaktadır. Televizyon kanalları şu şekildedir; Kültür ve din üzerine yayın yapan Mehtap TV, habercilik ve kültür üzerine yayın yapan Samanyolu Haber TV, ingilizce yayın yapan Ebru TV, çocuklar için Yumurcak TV ve genel bir içerik üzerine yayın yapan Samanyolu Avrupa TV, Samanyolu US ve Samanyolu TV kanallarından oluşmaktadır.

12 Ağustos 2014'de 16:9 geniş ekranlı yayına geçmiştir. Ayrıca Samanyolu TV, 18 Eylül 2014 tarihinde SD yayını ile eş zamanlı olarak Digiturk'te 335. kanalda, D-Smart'ta 28. kanalda, Türksat 4A uydusunda ise şifresiz olarak HD yayına geçmiştir. Fakat 1 Ekim 2014 tarihine Türksat 4A uydusu üzerindeki Samanyolu TV HD yayını D-Smart ve Digiturk için şifrelenmiştir. Samanyolu TV HD, şu anda sadece Digiturk'te 335. kanaldan ve de D-Smart'tan 28. kanaldan izlenebilmektedir.

Programları[değiştir | kaynağı değiştir]

Samanyolu TV'nin, 1999 yıllarında gizemli ve sırlı olayları anlatan Sır Kapısı programı ile bilinirliği artmış ve Türkiye'nin gündemine oturmuştur. Sır Kapısı daha sonra Sırlar Dünyası ismini alarak devam etmiş ve 2007 yılında yayından kaldırılmıştır.

Hayat Dersi ve Boşanmak İstemiyorum isimli iki programi birleştirilerek Aile Mahkemesi adını aldı. Daha sonra 2010 Kasım ayında programı ismi Gereği Düşünüldü olarak değiştirilmiştir.

2007 yılında başlayan Hakkını Helal Et adlı dizisi bazı kesimler tarafından Amerikan komedi dizisi olan My Name is Earl'nin çalıntısı olarak iddia edilmiştir. Hakkını Helal Et dizisinin yapımcısı Melih Sezgin bu dizide karakterin ve senaryonun Fudayl bin İyaz'ın hayatı ile oluşturulduğunu söylemiş, hiçbir şekilde çalıntı olmadığını belirtmiştir.[2]

2008 yılına geldiğinde ise Türkiye'nin Güneydoğu bölgesinde görev yapan bir doktorun hayatının anlatıldığı Tek Türkiye adlı dizisi ile reytinglerde ön plana çıkmaya başlamıştır. Dizi Samanyolu TV'nin en çok izlenen programı olmuştur. [3] Günümüzde ise günlük yayın yapan İki Dünya Arasında adlı dizi ve haftalık olarak yayın yapan Sungurlar ve Küçük Gelin adlı dizileriyle adını duyurmaktadır.

Yayın ağının ulaştığı ülkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Samanyolu TV, Afrika'da yayında