Türksat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Türksat
Turksat Logo2014.jpg
Kuruluş 24 Ocak 1994
Tür Anonim şirket
Merkez Ankara
Genel Müdür Prof. Dr. Ensar Gül
Resmî site Türksat
Şubat 2014'e kadar bu logo kullanılmış olup, bu tarihten sonra yukarıdaki logo kullanılmaya başlanmıştır.

Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş., Türkiye'nin tek uydu ve Kablo TV operatörüdür.

600 civarında TV ve radyo data yayını vardır. Şirket; TV ve radyo yayıncılığı, Kablo TV hizmeti, internet bağlantısı, veri transferi, VoIP gibi hizmetleri sunmaktadır.

Uydular[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'nin ilk uydusu Turksat 1A, 24 Ocak 1994'de fırlatılmış ve kalkışından 12 dakika sonra infilak etmiştir. Türksat 1B uydusu da aynı yıl içinde gönderilmiştir. Şirketin üçüncü uydusu Türksat 1C, 1996 yılında hizmete alınmıştır. Türksat 2A (Eurasiasat 1) uydusu ise 10 Ocak 2001'de fırlatılmıştır. Türksat 1C ile aynı konumdadır.

Türksat 3A uydusu, 13 Haziran 2008 saat 01:05'de Türksat A.Ş. ile Fransız iletişim sirketi Thales Alenia Space arasında imzalanan sözleşmeye bağlı olarak Fransız Guyanası'ından fırlatılmıştır.

Türksat 4A uydusu, 14 Şubat 2014 saat 23.09'da Kazakistan'da bulunan Baykonur Uzay Üssü'nden Proton taşıyıcı roketiyle fırlatıldı. 4 Ay boyunca 50.0° Doğu boylamında test edildi. 9 Haziran 2014 tarihinde test yörüngesinden ayrılıp asıl görev yapacağı 42.0° Doğu boylamındaki yerine yerleşti. Haziran 2014 sonunda hizmet vermeye başladı.[1] 15 Temmuz 2014'te Türksat 2A'daki yayınları devralması planlanmaktaydı fakat Türksat'tan yapılan açıklamada ramazan ayı nedeniyle yayıncı kuruluşlar ve izleyici talepleri nedeniyle aktarmaların ileri bir tarihe ertelendiği açıklandı. [2]

2005 yılı Temmuz ayı itibari ile Kablo TV'yi Türk Telekom'dan devralmıştır.Tüm KabloTV ve KabloInternet OSS/BSS yazılım ihtiyaçlarını kendi bünyesindeki yazılımcı kadrosu ile gerçekleştirmiş ve halen kendi kadrolu mühendisleri ile operasyonunu yapmaktadır

  • Türksat 1B (31.3° Doğu - 2006 yılında tüm görevine son verildi.)
  • Türksat 1C (42.0° Doğu boylamındaki görevi sonlandırıldı, 31.3° Doğu boylamına kaydırıldı - 27 Ekim 2008'de saat 02.00'de TV yayıncılığı görevinin tamamını Türksat 3A'ya devretti ve TV yayıncılığı görevi sonlandırıldı.)
  • Türksat 2A (Eurasiasat 1) (42.0° Doğu - Görevine devam ediyor.)
  • Türksat 3A (42.0° Doğu - Görevine devam ediyor.)
  • Türksat 4A (42.0° Doğu - Haziran 2014 sonunda göreve başladı. Tam olarak aktarmalar tamamlanmadı.)
  • Türksat 4B (50.0° Doğu - 2014'ün 4. çeyreğinde fırlatılacak)
  • Türksat 5A (31.0° Doğu - 2015'te fırlatılacak)
  • Türksat 5B (?° Doğu - 2017'de fırlatılacak)[kaynak belirtilmeli]
  • Türksat 5C (?° Doğu - 2019'da fırlatılacak)[kaynak belirtilmeli]

Hizmetler[değiştir | kaynağı değiştir]

TürksatVSAT[değiştir | kaynağı değiştir]

Ses, veri, internet, intranet, e-sağlık, e-devlet, e-eğitim, Acil durum haberleşmesi, VPN gibi servisleri uydu üzerinden sağlayan hizmetidir.

Ülkemizdeki bazı kurumlarla anlaşarak (Bakanlıklar, kamu kuruluşları) bu kurumların teşkilatları arasında daha hızlı ve kesintisiz haberleşmeyi sağlamaktadır.

Türksat, uyduları aracılığı ile hızlı ve kesintisiz hizmet sunmayı garanti etmektedir. Bu hizmet kamu kuruluşları, bankalar, oteller, sağlık kuruluşları v.b kurumlarca kullanılabilmektedir.

Acil Durum Haberleşmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Acil durum haberleşmesi deprem, yangın, seferberlik, savaş v.b olaylarlarda genel olarak kullanılan iletişim sistemlerinde kesinti olduğu zamanlarda uydu aracılığı ile iletişim yapılmasında kullanılmaktadır.

Mobil Uplink/Downlink hizmetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Türksat, Mobil Uydu Yer İstasyonları araçları ile herhangi bir yerden canlı maç yayınları, uluslararası haber geçişleri gibi hizmetler vermektedir.

Sabit uplink/downlink hizmetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerel ve uluslararası televizyon ve radyo yayınlarını Statistical Multiplexing adında bir sistem ile paketlenerek Türksat Uplinkleri'nden uyduya iletilmektedir.

Teleport hizmetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Uplink istasyonları aracılığı ile diğer uydular üzerinden yayınlar alınarak başka uydulara aktarılması hizmetlerini sunmaktadır.

TürksatGlobe®[değiştir | kaynağı değiştir]

Türksat QuickBird 2 uydusunun görünümü

TürksatGlobe®, Türksat bünyesinde coğrafi bilgi teknolojileri (uzaktan algılama, görüntü işleme, coğrafi bilgi sistemleri, coğrafi programlama, global konumlama) konularında sunulan ürünler ve hizmetlerin markasıdır.

TürksatGlobe® faaliyetleri, Türksat A.Ş. bünyesinde 2008 yılında kurulmuş olan Coğrafi Bilgi Teknolojileri Müdürlüğü bünyesinde yürütülmektedir. Söz konusu ürün ve hizmetler, tarım, madencilik, ormancılık, ulaşım, enerji, orman yangınlarının boyutlarının belirlenmesinde, maden aramalarında, sel ve deprem gibi doğal afetlerdeki hasar tespitinde, şehir imar planlarının hazırlanmasında ve kaçak yapılanmaların takibine yönelik olarak, başta kamu kurumları olmak üzere isteyen tüm özel ve tüzel kişilerin kullanımına sunulmaktadır.[3]

Kablo Televizyon[değiştir | kaynağı değiştir]

22 ilde yerli ve yabancı televizyon kanallarından oluşan yayınları fiberoptik ve koaksiyel kablolardan oluşan altyapı aracılığı ile aktarılan televizyon yayınları hizmetidir.

Türksat Kablo TV adı altında 50 civarında TV kanalı ile analog yayın yapmaktadır.

Teledünya adı altında aynı altyapı üzerinden 150'nin üzerinde TV kanalıyla dijital ve HDTV yayınları, pay TV yayınları ve interaktif hizmetler vermektedir.

Kablo İnternet[değiştir | kaynağı değiştir]

Uydunet adı altında Kablo TV'de kullanılan altyapı üzerinden 100 Mbps hızlara kadar genişbant internet hizmetleri vermektedir.

e-devlet Kapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

www.turkiye.gov.tr adı altında verilen devlet hizmetlerinin tek bir internet sitesi üzerinden hızlı, basit ve sade bir şekilde verilmesidir. Vatandaş Bilgilendirme Sayfaları, Bilgi Sistem Yönetimi, Kamu kuruluşlarının web sayfalarının barındırılması, Entegre Ödeme Sistemleri, Elektronik Kimlik Yönetim Sistemleri de bu projenin içinde bulunan bazı hizmetlerdir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]