Yugoslav Savaşları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yugoslav Savaşları
Collage Yugoslav wars.jpg
sol üstten saat yönünde: Sloven polisler 1991 Sloven Kurtuluş Savaşı sırasında yakalanan JNA askerlerini götürüyor; Vukovar Savaşı'nda hasar gören bir tank; Dubrovnik Kuşatması sırasında bir tanksavar füze kurulumu; 1995 Srebrenitsa Katliamı kurbanlarının 11 Temmuz 2010'da yeniden gömülüşleri; Saraybosna Kuşatması sırasında bir BM aracı şehrin sokaklarında ilerliyor.
Tarih31 Mart 1991 – 21 Haziran 1999
(8 yıl, 2 ay ve 2 hafta)
BölgeYugoslavya
SonuçYeni bağımsız ülkeler ortaya çıktı; Kosova'nın siyasi durumu değişti

Yugoslav Savaşları, 1991-2001 yılları arasında Yugoslavya'da yaşanan, cumhuriyetlerin bağımsızlıklarını aradığı, Belgrad'daki hükûmetin ise buna engel olmaya çalıştığı bir dizi savaş. Yapısal olarak karmaşık olan savaşlar, eski Yugoslavya'daki halklar arasındaki etnik çatışmalar üzerine kuruldu. Savaşlar farklı aşamalarda sona erdi ve çoğu yeni bağımsız ülkelerin tanınmasıyla sonuçlandı.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Sosyalist Yugoslavya'yı oluşturan cumhuriyet ve otonom bölgeler. (Mavi arka plan üzerinde gri kesik çizgiler otonom bölgeleri gösterir.)

Bosna Soykırımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bosna-Hersek'te Sırplar tarafından yapılan Srebrenitsa Katliamı.

1992 - 1995 yılları arasındaki Bosna Savaşı sırasında bugünkü Bosna ve Hersek'te var olan Bosna-Hersek Cumhuriyeti topraklarında, özellikle Sırplar tarafından Boşnaklara karşı başta Srebrenitsa ve Žepa katliamları olmak üzere sistemli biçimde bir soykırım gerçekleştirilmiştir.[1] 1 Ocak 1993'te yayınlanan Helsinki İnsan Hakları İzleme Örgütü raporunda, “şiddetin, etnik ve dini ayrımlardaki seçici doğasının, Müslümanlara ve daha azınlıkta olarak Hırvatlara karşı soykırım niteliğindeki suçları gösterdiği” uyarısında bulunan ilk sivil hak örgütlerinden biriydi.[2]

8 Şubat 1994 tarihinde Beyaz Saray'a gönderilen ve ABD'nin Hırvatistan Büyükelçisi Peter W. Galbraith tarafından kaleme alınan bir telgraf, soykırımın meydana geldiğini belirtiyordu. Telgraf, Karaciç'in Yugoslav Halk Ordusu tarafından "Saraybosna'nın sürekli ve ayrım gözetmeksizin bombardıman ve silah sesleri altında olduğunu" belirtiyor; Kuzey Bosna'daki azınlık gruplarının tacizi, bölgeyi terk etmeye zorlamaları ve soykırımın işlendiğine dair delil olarak tutukluların "ön saflarda tehlikeli işler yapmak" (canlı kalkan) için kullanılmalarını örnek gösteriyordu.[3] 2005 yılında, Amerika Birleşik Devletleri Kongresi, "Sırpların saldırganlık ve etnik temizlik politikalarının soykırımı tanımlayan terimleri karşıladığını" belirten bir karar aldı.[4][5] Mahkeme, 1992-1995 savaşı sırasında işlenen Srebrenitsa dışındaki diğer suçların uluslararası hukuka göre insanlığa karşı suçlar olabileceğini, ancak bu eylemlerin kendi başlarına soykırım oluşturmadıkları sonucuna vardı.[6]

Srebrenitsa kentindeki soykırım suçu, ICTY tarafından verilen kararlarda, özellikle de Bosna Sırplarının lideri Radovan Karadžić'in sorumluluğu tespit edilerek onun mahkûmiyeti ile doğrulandı.[7]

Lahey Uluslararası Adalet Divanı'nın Sırbistan'ı suçlu bulmamış olmasına rağmen Eski Yugoslavya Savaş Suçları Mahkemesi Bosna'da işlenen suçların soykırım olduğunu kabul etmiştir. Lahey’deki mahkeme, iki Bosnalı Sırp subayı soykırımdan suçlu bulmuş, General Radislav Krstiç ise 35 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. Albay Vidoje Blagojeviç, kendisi hakkında verilmiş olan 18 yıl hapis cezasını temyiz etmemiştir. Eski Sırp lider Slobodan Milošević ise yargılanırken ölmüştür. Diğer iki Bosnalı Sırp yetkili, Radovan Karadžić ve General Ratko Mladić ise Sırbistan'a yapılan tüm bu kişileri korumamaları yönündeki çağrılara rağmen yıllarca tutuklanamadılar. Fakat 21 Temmuz 2008 gecesi düzenlenen bir operasyonla Karadzic yakalanarak 30 Temmuz 2008'den beri Lahey'de tutuklu bulunmaktadır.[8]. General Ratko Mladić ise 26 Mayıs 2011 günü Sırp istihbaratı tarafından Sırbistan'da yakalanıp 31 Mayıs 2011 tarihinde Lahey Savaş Suçları Mahkemesi'ne gönderildi.[9]

Savaş sırasında Birleşmiş Milletler'in Srebrenitsa'yı korumakla görevlendirilen 700 Hollanda askeri, bölgeye "güvenli" olma güvencesi ile sığınmış 8.000 kadar Bosnalı Müslümanı katledilecekleri bilindiği halde Sırp milislere teslim etmiştir. Kendilerine göstermiş oldukları "üstün hizmet" sebebiyle daha sonra madalya töreni düzenlenmiş ve ödüllendirilmişlerdir.[10]

Günümüz kültürüne etkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sinema filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yugoslav Savaşları ile ilgili birçok ülke tarafından çok sayıda film çevrilmiştir. Bunların arasında 2001 yılında hem Yabancı Dilde En İyi Film Akademi Ödülü hem Altın Küre En İyi Yabancı Dilde Film Ödülünü kazanan Bosna-Hersek-Fransa-Slovenya-İtalya-Birleşik Krallık-Belçika ortak yapımı Tarafsız Bölge (No Man's Land), 1994 Makedonya-Fransa-Birleşik Krallık ortak yapımı Yağmurdan Önce (Before the Rain), 1995 Yugoslavya, Fransa, Almanya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Macaristan yapımı Yeraltı (Underground), 2006 Bosna-Hersek-Hırvatistan-Avusturya-Almanya ortak yapımı Esma'nın Sırrı (Grbavica) ve 2007 Romanya yapımı California Dreamin' en bilinenlerindendir.[11]

Video oyunu[değiştir | kaynağı değiştir]

2014 yılında, This War of Mine adlı bir video oyunu yayınlanmıştır. Oyunun amacı savaşta hayatta kalmaktır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Resolution 47/121, 91st plenary meeting, The situation in Bosnia and Herzegovina" (İngilizce). Birleşmiş Milletler Genel Kurulu. 18 Aralık 1992. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2018. 
 2. ^ "Human Rights Watch World Report 1993 - The former Yugoslav Republics" (İngilizce). İnsan Hakları İzleme Örgütü. 1 Ocak 1993. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2018. 
 3. ^ Peter W. Galbraith. "Galbraith telegram" (PDF) (İngilizce). Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2018. 
 4. ^ "A resolution expressing the sense of the Senate regarding the massacre at Srebrenica in July 1995" (İngilizce). ABD: Congress.gov. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2018. 
 5. ^ Marlise Simons (27 Şubat 2007). "Court Declares Bosnia Killings Were Genocide". The New York Times (İngilizce). Erişim tarihi: 15 Ağustos 2018. 
 6. ^ "Sense Tribunal: SERBIA FOUND GUILTY OF FAILURE TO PREVENT AND PUNISH GENOCIDE" (İngilizce). 30 Temmuz 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2018. 
 7. ^ Alexandra Sims (24 Mart 2016). "Radovan Karadzic guilty of genocide over Srebrenica massacre in Bosnia". The Independent (İngilizce). Birleşik Krallık. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2018. 
 8. ^ "AUSLIEFERUNG NACH DEN HAAG: Radovan Karadzic ist im Gefängnis angekommen" [LAHEY'E GERİ VERİLME: Radovan Karadzic hapsedildi] (HTML) (Almanca). WELT ONLINE. 2008-07-30. 2008-07-30 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2014-08-11. 
 9. ^ "Ratko Mladic vor dem UN-Tribunal: „Habe keine Muslime umgebracht"" [BM Mahkemesi önünde Ratko Mladić: „Müslüman öldürmedim“] (HTML) (Almanca). REUTERS. 3 Haziran 2011. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2018. 
 10. ^ "Türkiye-Bosna Dostluk Grubu başkanı Kansu'nun açıklaması". TBMM. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2018. Hollanda'nın, Bosna'da görev yapan askerlerini ödüllendirmesi, uluslararası skandal ve suçluları örtbas etme çabasıdır 
 11. ^ "Movies about Yugoslav Wars" (İngilizce). filmaboutit.com. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2018. 

İleri okuma[değiştir | kaynağı değiştir]