Joachim Gauck

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Joachim Gauck
Almanya Cumhurbaşkanı
Görev süresi
18 Mart 2012 - 18 Mart 2017
Şansölye Angela Merkel
Yerine geldiği Christian Wulff
Yerine gelen Frank-Walter Steinmeier
Kişisel bilgiler
Doğum Joachim Wilhelm Gauck
24 Ocak 1940 (84 yaşında)
Rostock, Nazi Almanyası
Partisi Bağımsız
Evlilik(ler) Gerhild Gauck (1959-1991, ayrıldı)
Daniela Schadt (2000-günümüz)
Çocuk(lar) Christian
Martin
Gesine
Katharina
Bitirdiği okul Rostock Üniversitesi
Dini Protestan
İmzası

Joachim Wilhelm Gauck (d. 24 Ocak 1940, Rostock), Alman politikacı, Protestan papaz ve Doğu Almanya'da eski anti-komünist insan hakları savunucusudur. 19 Şubat 2012 tarihinde, hükûmet partileri olan CDU, CSU, FDP, SPD ve Birlik 90/Yeşiller tarafından 2012 seçimlerinde Almanya Cumhurbaşkanı adayı olarak kabul edilmiştir. 18 Mart 2012 tarihi itibarıyla Almanya cumhurbaşkanı seçilmiştir.

Denizci bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Babası deneyimli bir geminin kaptanı ve II. Dünya Savaşı'ndan sonra Neptun Werft adlı gemi şirketinde müfettiş olarak çalışan seçkin bir deniz subayı (Deniz Yüzbaşı) idi. II. Dünya Savaşı'nın sonundaki Sovyet işgalinin ardından, komünistler Doğu Almanya'da iktidara geldiler ve Alman Demokratik Cumhuriyeti kuruldu. Ailesi Sovyet zulmünün kurbanı oldu. 1951 yılında, on bir yaşındayken, babası Sovyet işgal güçleri tarafından tutuklandı. Babası, Batı'dan bir mektubu almak için casusluk yaptığı gerekçesiyle Rus askeri mahkeme tarafından mahkûm edildi. Joachim Gauck'a göre, bir yıl sonra babası bedensel engelli oldu. Büyük ölçüde kötü muamele gördü. Sibirya'da bir Gulag'a gönderildi. Yaklaşık üç yıl boyunca, ailesi hâlâ hayatta olup olmadığı ya da ona ne olduğu hakkında hiçbir şey bilmiyordu. Konrad Adenauer'in Moskova'ya ziyaretinin ardından, 1955 yılında babası serbest bırakıldı. Adenauer, Alman savaş esirleri ve sınır dışı edilen binlerce Alman sivilin serbest bırakılmasını müzakere etmiştir.

Rostock'da, Innerstädtisches Lisesi'nden Abitur ile mezun oldu. Siyasi faaliyetlerinin, babasının çektiği çilelerden esinlendiğini ve "anti-komünizm" düşüncesi ile büyüdüğünü belirtmiştir. Zaten Doğu Almanya'da okulda, anti-komünist olduğunu sır olarak sakladı ve inatla komünist gençlik hareketi ve Özgür Alman Gençlik hareketlerine katılmayı reddetti. Bir gazeteci olmak istedi ama komünist olmadığı için bu isteği mümkün olmadı. Onun yerine Mecklenburg Protestan kilisesinde ilahiyat okumayı ve bir papaz olmayı seçti. İlk amacı papaz olmak değildi, ancak ilahiyat çalışmaları ve felsefe öğrenimi için bir fırsat sunan kilise, Doğu Almanya'da komünist ideolojinin egemen olmadığı birkaç kurumdan biriydi. Yine de sonunda bir papaz oldu. Doğu Almanya'da bir papaz olarak görev yaptığı süre boyunca Stasi (gizli polis) tarafından gözlem altında tutuldu ve taciz edildi. Stasi, Gauck hakkında tuttuğu dosyada onu "iflah olmaz bir anti-komünist" ("unverbesserlicher Antikommunist") olarak nitelendirdi. Gauck, "dokuz yaşındayken, sosyalizmin adaletsiz bir sistem olduğunu biliyordum." ifadesini kullanmıştır.

1989 devrimleri sırasında, Sovyet destekli Almanya Sosyalist Birlik Partisi (SED) yönetiminin çöküşüne katkıda bulunarak, Doğu Almanya'da yeni muhalefet hareketinin kurucularından oldu. 1990 yılında Birlik 90/Yeşiller Partisi'nde tek ve özgürce seçilmiş Halk Meclisi üyesi olarak görev yaptı.

1990 yılında Stasi arşivlerinden sorumlu federal komiserliğe atandı ve bu görevini 2000 yılına kadar sürdürdü.

2003 yılında Gegen Vergessen (Unutmaya Karşı) Derneğinin başkanı oldu. 2001-2004 yılları arasında Irkçılık ve Yabancı Düşmanlığı Avrupa İzleme Merkezi Yönetim Kurulu'nda görev yaptı. 18 Mart 2012 tarihi itibarıyla Almanya cumhurbaşkanı seçilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivil görevi
Yeni makam Stasi Kayıtları Federal Komiseri
1990–2000
Sonra gelen
Marianne Birthler
Siyasi görevi
Önce gelen
Christian Wulff
Almanya cumhurbaşkanı
2012–2017
Sonra gelen
Frank-Walter Steinmeier