İçeriğe atla

Sosyalist ülkeler listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Günümüzdeki sosyalist ülkeler.
Dünyadaki Sosyalist ülkelerin ömürleridir.Bu haritada; Marksist-Leninist, Arap ve Afrika Sosyalizmini savunan ülkeler vardır.
  60 yıl ya da daha fazla
  50-60 yıl
  40-50 yıl
  30-40 yıl
  20-30 yıl
  10-20 yıl
  10 yıl ya da daha az

Sosyalist ülkeler 30 Aralık 1922'de Sovyetler Birliği'nin kurulmasıyla başlar. 1924 yılında dünyanın ikinci sosyalist ülkesi oӀan Moğolistan Halk Cumhuriyeti kuruldu.

2. Dünya Savaşından sonra Doğu Avrupa ve Asya'da sosyalist ülkeler kurulmaya başlandı. Dünyada kurulan sosyalist ülkelerin çoğu Marksist-Leninist ideolojiye sahipti. Marksist-Leninist ideolojinin yanında Arap Sosyalizmi ve Afrika Sosyalizmi de bulunmaktaydı. Marksist-Leninist ideoloji savunan sosyalist ülkelerde devletçi ekonomi hâkimken Arap Sosyalizm ve Afrika Sosyalizmi savunan ülkelerde devletçi ve karma ekonomi hâkimdi.

1989 yılında Doğu Avrupa ve SSCB'de yaşanan değişimlerden dolayı 1989-1992 arasında 20'den fazla ülkede sosyalist sistem çökmüştür. SSCB ve Çekoslovakya dağılırken Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti iç savaşa gitmiştir.

Bugün dünyada sadece Marksist-Leninist ideolojiye bağlı 4 sosyalist ülke kalmıştır. Çin 1978 yılında sosyalist piyasa ekonomisine geçiş yaptı. Küba, Laos ve Vietnam ise 1990'lı yıllarda Sosyalist odaklı piyasa ekonomisine geçmiştir.

Günümüzdeki Marksist-Leninist ideolojiye bağlı Sosyalist Ülkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Marksist-Leninist ideolojiye bağlı eski Sosyalist Ülkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüzdeki Marksist-Leninist ideolojiye bağlı olmayan Sosyalist Ülkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski Marksist-Leninist ideolojiye bağlı olmayan Sosyalist Ülkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Geçici Marksist-Leninist ideolojiye bağlı Ülkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]