Boykot

Vikipedi, özgür ansiklopedi
New York Üniversitesi'nde bir boykot etiketi. Etikette şöyle yazıyor: "Sincan Soykırım Ürünlerini Boykot Edin! Ayrıca Çinli komşularımıza saldırmayın. Sadece yabancı düşmanlığına ve ırkçılığa hayır deyin!"

Boykot veya direniş (İngilizce: boycottCharles Boycott). Mesaj vermek istemek. Protesto girişimleri de boykota girmektedir. Bir kimse, bir topluluk veya bir ülkeyle, belli bir amaca ulaşmak için her türlü ilişkiyi kesme.

Etimolojik[değiştir | kaynağı değiştir]

Boykot kelimesi İngilizceye İrlanda Toprak Savaşı sırasında gayrimenkul kira vekili olan Charles Boycott'un soyadından girmiştir.

1880'de hasatların düşük olması yüzünden Lord Erne, topraklarında çalışan halka %10 indirim yapmayı teklif eder. Eylül ayında kiracılar yani çalışanlar %25 indirim olması için protesto ederler ve Erne bunu geri çevirir. Bu sırada Boycott 11 kiracının işine son verir. Charles Stewart Parnell, bir konuşmasında açgözlü kira vekilleri ve toprak ağalarıyla olan mülakatlar sırasında halka bu insanlarla iletişimlerini kesmelerini ve onları bir bakıma aforoz edercesine yok saymalarını önerdi. Bunu üzerine Boycott kendini tamamen izole bir halde buldu. İşçileri çalışmaz, yerel işadamları onunla ticaret yapmaz hatta postacı bile postalarını getirmez olmuştu.

The Times'ın Boycott kelimesini kullanmasıyla birlikte bu durumun adı dünya çapında meşhur olmuş ve fiil olarak yerini almıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. https://dictionary.cambridge.org/tr/s%C3%B6zl%C3%BCk/ingilizce/boycott 8 Ağustos 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  2. https://turkceyaz.com/tdk/guncel-turkce-sozluk/kelime/boykot#:~:text=%5Bisim%5D%20Bir%20i%C5%9Fi%2C%20bir,i%C3%A7in%20her%20t%C3%BCrl%C3%BC%20ili%C5%9Fkiyi%20kesme 16 Mayıs 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..
  3. http://boluyankihaber.com/bilgi/boykot-kelimesi-nasil-ortaya-cikti/658/ 16 Mayıs 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  4. https://sozluk.gov.tr/ 29 Aralık 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.