NXT Championship

Vikipedi, özgür ansiklopedi
NXT Championship
Kemerin şu anki görünümü. (2017-günümüz)
Bilgiler
FederasyonWWE
MarkaNXT
Oluşturulma tarihi1 Temmuz 2012
Şu anki şampiyon(lar)Karrion Kross
Kazandığı tarih8 Nisan 2021
Eski tasarım(lar)ı

NXT Championship, WWE'nin NXT markasının en üst seviyedeki profesyonel güreş şampiyonluk kemeridir. Şu anki şampiyon, bu kemeri 2 kez alan Karrion Kross'dır.

1 Ağustos 2012 tarihinde tanıtılan kemer, o zamanlar WWE'nin gelişim yeri olan NXT markası için oluşturulan ilk şampiyonluk kemeridir. Kemerin ilk sahibi Seth Rollins olmuştur. NXT, 2019 yılının Eylül ayında USA Network kanalına taşındığı sırada, WWE'nin üçüncü ana markası oldu.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

2012 yılının Haziran ayında WWE; NXT'nin Florida Championship Wrestling'in (FCW) yerine geçtiğini, yeni gelişim bölgesi olacağını açıkladı. 1 Temmuz'da NXT markası için en üst seviyede bir şampiyonluk kemerinin oluşturulduğu açıklandı. Ayrıca FCW Florida Heavyweight Championship (FCW Florida Ağırsıklet Şampiyonluğu) kemerinin emekliye ayrılmasıyla yerine bu kemer geçti. Kemer ilk kez NXT'nin 1 Ağustos 2012 tarihli bölümünde NXT Komisyon üyesi Dusty Rhodes tarafından tanıtıldı. Düzenlenen "Gold Rush" adlı turnuvada dört NXT güreşçisi ve ana kadrodaki dört güreşçi kemer için mücadele etti. Kemerin ilk sahibi 29 Ağustos 2012 tarihinde turnuvanın finalinde Jinder Mahal'ı yenen Seth Rollins oldu.[1][2] NXT, 2019 yılının Eylül ayında USA Network kanalına taşındığı sırada, WWE'nin üçüncü ana markası oldu.[3]

1 Nisan 2017 tarihinde yapılan WrestleMania Axxess'ta NXT Genel Müdürü William Regal, NXT kemerlerinin yeni tasarımlarını seyircilere sundu. Kemerler yeni tasarımlarıyla aynı gece NXT TakeOver: Orlando'da maçların galiplerine verildi.[4]

İlk turnuva[değiştir | kaynağı değiştir]

Çeyrek final Yarı final Final
         
Richie Steamboat Tuş
Leo Kruger
Richie Steamboat
Jinder Mahal Pes
Bo Dallas
Jinder Mahal Pes
Jinder Mahal
Seth Rollins Tuş
Seth Rollins Tuş
Drew McIntyre
Seth Rollins Tuş
Michael McGillicutty
Justin Gabriel
Michael McGillicutty Tuş

Kemer sahipleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu güne kadar kemeri 18 farklı kişi kazanmış, 21 kez kemer değişimi yaşanmış ve 2 kez kemer boşa çıkartılmıştır. Samoa Joe, Shinsuke Nakamura, Finn Bálor ve Karrion Kross, kemeri 2 kez alarak kemere en çok sahip olma rekoruna ortak olmuştur. Adam Cole, 396 gün boyunca kemeri koruyarak en uzun süre kemeri koruyan kişi olmuştur. (WWE, yayın geciktirme nedeniyle bunu 403 gün olarak kabul etmektedir.) Karrion Kross ise kemeri kazandıktan 4 gün sonra sakatlığı nedeniyle kemeri boşa çıkartarak kemeri en kısa süre koruyan kişi olmuştur. (WWE, bunu 3 gün olarak kabul etmektedir.) Kemeri alırken 22 yaşında olan Bo Dallas en genç şampiyon olurken, 39 yaşında olan Bobby Roode ise en yaşlı şampiyon olmuştur.

Kemerin şu anki sahibi, bu kemeri 2 kez alan Karrion Kross'dır. TakeOver: Stand & Deliver'ın ikinci gecesinde Finn Bálor'ı yenerek kemeri kazanmıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ WWE, yayın geciktirme nedeniyle bunu 403 gün olarak kabul etmektedir.
  2. ^ WWE, 3 gün olarak kabul etmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Parry, Josh (26 Temmuz 2012). "NXT spoiler - first champion crowned". Pro Wrestling Torch. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Temmuz 2012. 
  2. ^ James, Justin. "JAMES'S WWE NXT REPORT 8/29 - Week 11: First NXT champion crowned in big-match setting". Pro Wrestling Torch. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Eylül 2012. 
  3. ^ "Triple H Discusses NXT as a Third Brand, Putting Talent in a Position to Succeed, More – 411MANIA". www.411mania.com. 10 Mayıs 2016. 11 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Kasım 2020. 
  4. ^ WWE (1 Nisan 2017). "EXCLUSIVE: WWE NXT General William Regal arrives at WrestleMania Axxess with a HUGE announcement regarding NXT TakeOver: Orlando!". Facebook. 3 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Nisan 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]