NXT Tag Team Championship

Vikipedi, özgür ansiklopedi
NXT Tag Team Championship
Kemerin şu anki görünümü. (2017-günümüz)
Bilgiler
FederasyonWWE
MarkaNXT
Oluşturulma tarihi23 Ocak 2013
Şu anki şampiyon(lar)MSK
(Nash Carter ve Wes Lee)
Kazandığı tarih7 Nisan 2021
Eski tasarım(lar)ı

NXT Tag Team Championship (NXT Takım Şampiyonluğu), günümüzde WWE'nin NXT markasındaki takımların hedefi olan bir profesyonel güreş şampiyonluk kemeridir. Kemer, Raw markasındaki WWE Raw Tag Team Championship (WWE Raw Takım Şampiyonluğu) ve SmackDown markasındaki WWE SmackDown Tag Team Championship (WWE SmackDown Takım Şampiyonluğu) ile beraber, WWE'deki takımlara özel olan üç kemerden biridir. Şu anki şampiyonlar, bu kemerleri ilk kez alan MSK'dır (Nash Carter ve Wes Lee).

23 Ocak 2013 tarihinde tanıtılan kemer, o zamanlar WWE'nin gelişim yeri olan NXT'de erkek güreşçilerin oluşturduğu takımlar için oluşturulan ilk ve tek şampiyonluk kemeridir. Kemerin ilk sahibi British Ambition (Adrian Neville ve Oliver Grey) olmuştur. NXT, ilerleyen yıllarda gelişti ve 2019 yılının Eylül ayında USA Network kanalına taşındığı sırada, WWE'nin üçüncü ana markası oldu.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

2012 yılının Haziran ayında WWE; NXT'nin Florida Championship Wrestling'in (FCW) yerine geçtiğini, yeni gelişim bölgesi olacağını açıkladı. Kemerin ilk sahiplerinin belirleneceği sekiz takımlı turnuva, NXT'nin 23 Ocak 2013 tarihli bölümünde özel konuk Shawn Michaels tarafından açıklandı.[1] NXT'nin 13 Şubat 2013 tarihli bölümünde British Ambition (Adrian Neville ve Oliver Grey), turnuvanın finalinde The Wyatt Family'i (Luke Harper ve Erick Rowan) mağlup ederek kemerin ilk sahibi oldu.[2] Ancak daha ilk kemer koruma maçında, Grey'in sakatlanmasıyla birlikte maça Grey'in yerine Bo Dallas çıktı, kemeri The Wyatt Family'e kaybettiler.[3] Maça çıkmış olsa da Dallas şampiyon olarak sayılmamaktadır. 17 Temmuz'da Adrian Neville ve Corey Graves, Wyatt Family'i kemer maçında mağlup etti. Bu sonuçla Neville, kemeri birden fazla alan ilk güreşçi oldu.[4][5] The Ascension (Konnor ve Viktor) takımı, 364 günle (12 Eylül 2013[6] - 11 Eylül 2014[7]) kemeri elinde en fazla tutan takım oldu. The Revival (Dash Wilder ve Scott Dawson) takımı, TakeOver: The End'de American Alpha'yı (Chad Gable ve Jason Jordan) yendi ve kemeri kazandı. The Revival, böylelikle kemeri birden fazla alan ilk takım oldu.

1 Nisan 2017 tarihinde yapılan WrestleMania Axxess'ta NXT Genel Müdürü William Regal, yeni NXT kemerlerini sundu. Yeni kemerler aynı gece NXT TakeOver: Orlando'da maçların galiplerine verildi.[8]

NXT'nin 2019 yılının Eylül ayında USA Network kanalına taşınmasıyla birlikte, kemer WWE'nin üst seviye durumunda takım kemerlerinden biri haline geldi, böylece WWE Raw Tag Team Championship (WWE Raw Takım Şampiyonluğu) ve WWE SmackDown Tag Team Championship (WWE SmackDown Takım Şampiyonluğu) ile aynı seviyeye geldi.

İlk şampiyonluk turnuvası[değiştir | kaynağı değiştir]

Çeyrek final Yarı final Final
         
The Wyatt Family
(Luke Harper ve Erick Rowan)
Pin[9]
Percy Watson ve Yoshi Tatsu
The Wyatt Family
(Luke Harper ve Erick Rowan)
Tuş[9]
Bo Dallas ve Michael McGillicutty
Bo Dallas ve Michael McGillicutty Tuş[9]
Primo & Epico
The Wyatt Family
(Luke Harper ve Erick Rowan)
British Ambition
(Adrian Neville ve Oliver Grey)
Tuş
British Ambition
(Adrian Neville ve Oliver Grey)
Tuş[9]
3MB
(Drew McIntyre ve Heath Slater)
British Ambition
(Adrian Neville ve Oliver Grey)
Tuş[9]
Kassius Ohno ve Leo Kruger
Kassius Ohno ve Leo Kruger Pes[9]
Alex Riley ve Derrick Bateman

Kemer sahipleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu güne kadar kemeri 20 farklı takım ve kişisel olarak 41 farklı kişi kazanmış, 23 kez kemer değişimi yaşanmış ve 1 kez kemer boşa çıkartılmıştır. Kemerin ilk sahipleri British Ambition (Adrian Neville ve Oliver Grey) takımıdır. The Undisputed Era takımı, kemeri 3 kez alarak bu kemere en çok sahip olan takım olmuştur. The Ascension (Conor O'Brian/Konnor ve Rick Victor/Viktor), kemeri aldıktan sonra 364 gün boyunca kemeri koruyarak en uzun süre kemeri koruyan takım olurken, Moustache Mountain (Tyler Bate ve Trent Seven) kemeri aldıktan 2 gün sonra kemeri kaybederek en kısa süre kemeri koruyan takım olmuştur. Kemeri alırken 21 yaşında olan Tyler Bate en genç şampiyon olurken, 42 yaşında olan Bobby Fish ise en yaşlı şampiyon olmuştur.

Kemerin şu anki sahipleri, bu kemerleri ilk kez alan MSK'dır (Nash Carter ve Wes Lee). TakeOver: Stand & Deliver'ın birinci gecesinde Grizzled Young Veterans'ı (James Drake ve Zack Gibson) ve Legado Del Fantasma'yı (Joaquin Wilde ve Raul Mendoza)'yı üçlü tehdit takım maçında yenerek boştaki kemeri kazanmıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ WWE, bunu 343 gün olarak kabul etmektedir.
 2. ^ WWE, bunu 22 gün olarak kabul etmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Bishop, Matt. "WWE NXT: HBK kicks off tag title tournament". SLAM! Wrestling. 3 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ocak 2013. 
 2. ^ James, Justin. "James's WWE NXT results 2/13 – Week 33: First NXT tag champions crowned, Paige vows to take over the show". Pro Wrestling Torch. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Şubat 2013. 
 3. ^ Santiago, Andres (3 Mayıs 2013). "WWE NXT spoilers from Winter Park, FL: John Cena and more". Pro Wrestling Insider. 6 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Mayıs 2013. 
 4. ^ Caldwell, James (21 Haziran 2013). "WWE News: NXT spoilers for summer episodes – first NXT Women's champ, Flair, more, plus NXT TV in the U.S.?". Pro Wrestling Torch. 6 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Haziran 2013. 
 5. ^ James, Justin. "JAMES'S WWE NXT REPORT 5/8 Week 45: Wyatt Family captures Tag Titles, Ohno turning face?, Sandow in action, Paige vs. Summer Rae feud continues, Overall Reax". Pro Wrestling Torch. 6 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Haziran 2013. 
 6. ^ "JAMES'S WWE NXT REPORT 10/2: New NXT Tag champions". PWTorch. 10 Şubat 2013. 6 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ekim 2013. 
 7. ^ Caldwell, James. "NXT news: NXT Title match result, Kenta gets new ring name, new Tag Champs, main roster champ wrestles, more". Pro Wrestling Torch. 3 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Eylül 2014. 
 8. ^ WWE (1 Nisan 2017). "EXCLUSIVE: WWE NXT General William Regal arrives at WrestleMania Axxess with a HUGE announcement regarding NXT TakeOver: Orlando!". Facebook. 3 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Nisan 2017. 
 9. ^ a b c d e f Santiago, Andres (11 Ocak 2013). "DX invades DX taping: Complete WWE NXT spoilers from Florida". Pro Wrestling Insider. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Şubat 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]