WWE SmackDown Women's Championship

Vikipedi, özgür ansiklopedi
WWE SmackDown Women's Championship
Kemerin şu anki görünümü.
Bilgiler
FederasyonWWE
MarkaSmackDown
Oluşturulma tarihi23 Ağustos 2016
Şu anki şampiyon(lar)Liv Morgan
Kazandığı tarih2 Temmuz 2022

WWE SmackDown Women's Championship (WWE SmackDown Kadınlar Şampiyonluğu), günümüzde WWE'nin SmackDown markasındaki kadın profesyonel güreşçilerin hedefi olan bir profesyonel güreş şampiyonluk kemeridir. Kemer, Raw markasındaki WWE Raw Women's Championship (WWE Raw Kadınlar Şampiyonluğu) ve NXT markasındaki NXT Women's Championship (NXT Kadınlar Şampiyonluğu) ile beraber, WWE'deki kadın güreşçilere özel olan üç kemerden biridir. Kemerin şu anki sahibi Charlotte Flair'dır.

Kemer, 2016 yılında Raw Kadınlar Şampiyonluğu kemerine karşılık olarak tasarlanmıştır. O zamanki SmackDown Genel Müdürü Daniel Bryan, kemeri Twitter üzerinden duyurmuş ve resmî olarak 23 Ağustos 2016 tarihindeki SmackDown Live bölümünde açığa çıkartılmıştır.[1] Becky Lynch, kemerin sahibidir. Kemer, ilerleyen yıllarda WWE'nin düzenlediği izle ve öde etkinliklerinden biri olan TLC: Tables, Ladders & Chairs'ın (2018) ve WWE'nin en büyük izle ve öde etkinliği olan WrestleMania'nın (2019) ana etkinliğinde yer aldı.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

19 Temmuz 2016 tarihinde yapılan seçmelerde, WWE Kadınlar Şampiyonu Charlotte, Raw markasına seçildiği için SmackDown markasının bir kadınlar şampiyonluğu kemeri yoktu. SummerSlam'den sonra 23 Ağustos 2016 SmackDown Live bölümünde SmackDown Genel Müdürü Daniel Bryan ve SmackDown Komisyon Üyesi Shane McMahon, WWE SmackDown Kadınlar Şampiyonluğu kemerini ortaya çıkardı. Ayrıca kemerin ilk sahibinin Backlash'te Alexa Bliss, Becky Lynch, Carmella, Naomi, Natalya ve Nikki Bella arasında yapılacak altı kişilik elemeli maçta belirleneceğini açıkladılar.[2]

Kemerin tasarımı Raw markasındaki WWE Raw Women's Championship ile aynıdır, fakat plaklar altın değil gümüştür. WWE logosunun arkasında mavi bir arka plan bulunmaktadır.

İlk şampiyonluk maçı[değiştir | kaynağı değiştir]

# Güreşçi Elendiği güreşçi Eleme türü Süre
1 Alexa Bliss Naomi Natalya ile yaptığı powerbomb/neckbreaker karışımından sonra onu tuş etti. 9:38
2 Naomi Natalya Sharpshooter ile pes ettirdi. 10:52
3 Natalya Nikki Bella Fireman's carry cutter yaptıktan sonra onu tuş etti. 12:50
4 Nikki Bella Carmella Roll-up ile tuş etti. 12:08
5 Carmella Becky Lynch Dis-arm-her ile pes ettirdi. 14:40
Kazanan Becky Lynch

Kemer sahipleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu güne kadar kemeri 9 farklı kişi kazanmış, 18 kez kemer değişimi yaşanmış ve 1 kez kemer boşa çıkartılmıştır. Charlotte Flair, kemeri 5 kez alarak bu kemere en çok sahip olan kişi olmuştur, ayrıca kendisi 4. kemer saltanatında kemeri 4 dakika 55 saniye tutarak kemeri en kısa süre koruyan kişi olmuştur. Bayley, kemeri ikinci kez aldıktan sonra 380 gün boyunca kemeri koruyarak en uzun süre kemeri koruyan kişi olmuştur. Kemeri alırken 25 yaşında olan Alexa Bliss en genç şampiyon olurken, 37 yaşında olan Asuka ise en yaşlı şampiyon olmuştur.

Kemerin şu anki sahibi, bu kemeri ilk kez alan Liv Morgan'dır. Money in the Bank çantasını kazanıp ilerleyen saatlerde Money in the Bank sözleşmesini bozdurduktan sonra Ronda Rousey'i yenerek kemeri kazanmıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Martin, Adam. "Daniel Bryan to reveal two new championships exclusive to Smackdown Live tonight from Connecticut". wrestleview.com. 25 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ağustos 2016. 
  2. ^ Parks, Greg. "8/23 WWE Smackdown LIVE – Parks's Complete, Real-Time Report". Pro Wrestling Torch. 4 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ağustos 2016.