WWE'de şu anki şampiyonların listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

WWE, Amerikalı bir profesyonel güreş şirketidir. Merkez yeri Stamford, Connecticut'dır. Yazılan çeşitli senaryolarda gelişen hikâyelere göre profesyonel güreş maçları yapılır. Şampiyonlar ise kemer maçlarında belli olur. Şu anda erkek güreşçilerin yer aldığı dört aktif şampiyonluk ve bir takım şampiyonluğu kemeri bulunurken kadın güreşçiler arasında da bir aktif şampiyonluk kemeri bulunmaktadır. Bu maddede, şu anki şampiyonlukları listelenmektedir.

Genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkek güreşçiler için WWE'nin kemerleri arasında en üst sırada WWE Championship (WWE Şampiyonluğu), WWE Universal Championship (WWE Evrensel Şampiyonluğu) ve NXT Championship (NXT Şampiyonluğu) bulunmaktadır. Şu anki WWE Şampiyonu, bu kemeri 10 kez alan Randy Orton'dır. Hell in a Cell'de Drew McIntyre'ı yenerek kemeri almıştır.[1] Şu anki WWE Evrensel Şampiyonu, kemeri 2 kez alan Roman Reigns'dir. Payback'de Braun Strowman'ı ve önceki şampiyon "The Fiend" Bray WyattNo Holds Barred üçlü tehdit maçında yenerek kemeri almıştır.[2] Şu anki NXT Şampiyonu ise, bu kemeri 2 kez alan Finn Bálor'dır. NXT Super Tuesday II'de Adam Cole'u yenerek kemeri almıştır. (Önceki şampiyon Karrion Kross sakatlığı nedeniyle kemeri bırakmıştı.)[3]

Erkek güreşçiler için şu anda üç adet ikincil kemer bulunmaktadır: Raw'daki WWE United States Championship (WWE Birleşik Devletler Şampiyonluğu), SmackDown'daki WWE Intercontinental Championship (WWE Kıtalararası Şampiyonluğu) ve NXT'deki NXT North American Championship (NXT Kuzey Amerika Şampiyonluğu). Şu anki Birleşik Devletler Şampiyonu, bu kemeri 2 kez alan Bobby Lashley'dir. Payback'de Apollo Crews'u yenerek kemeri almıştır.[4] Şu anki Kıtalararası Şampiyonu, kemeri 2 kez alan Sami Zayn'dir. Clash of Champions'da AJ Styles'ı ve önceki şampiyon Jeff Hardy'i üçlü tehdit merdiven maçında yenerek kemeri almıştır.[5] Şu anki NXT Kuzey Amerika Şampiyonu ise, bu kemeri 2 kez alan Johnny Gargano'dur. NXT: Halloween Havoc'da Damian Priest'i yenerek kemeri almıştır.[6]

Erkek güreşçilerin oluşturduğu takımlar için şu anda üç adet kemer bulunmaktadır: WWE Raw Tag Team Championship (WWE Raw Takım Şampiyonluğu), WWE SmackDown Tag Team Championship (WWE SmackDown Takım Şampiyonluğu) ve NXT Tag Team Championship (NXT Takım Şampiyonluğu). Şu anki Raw Takım Şampiyonları, bu kemeri 3 kez alan The New Day'dir (Kofi Kingston ve Xavier Woods). Şu anki SmackDown Takım Şampiyonları, bu kemeri 1 kez alan The Street Profits'dir (Angelo Dawkins ve Montez Ford). 2020 WWE Draft'de, SmackDown Takım Şampiyonları The New Day Raw markasına geçiş yaparken, Raw Takım Şampiyonları The Street Profits SmackDown markasına geçiş yaptı. WWE çalışanı Adam Pearce, kemerleri ait oldukları markalarda tutmak için bu iki takımın kemerleri değiş tokuş yapmasını sağladı.[7][8] Şu anki NXT Takım Şampiyonları ise, bu kemeri 1 kez alan Danny Burch ve Oney Lorcan'dır. NXT'nin 21 Ekim 2020 tarihli bölümünde Breezango'yu (Fandango ve Tyler Breeze) yenerek kemeri almışlardır.[9]

Kadınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kadın güreşçiler arasında WWE Raw Women's Championship (WWE Raw Kadınlar Şampiyonluğu), WWE SmackDown Women's Championship (WWE SmackDown Kadınlar Şampiyonluğu) ve NXT Women's Championship (NXT Kadınlar Şampiyonluğu) olmak üzere üç kemer bulunmaktadır. Şu anki Raw Kadınlar Şampiyonu, bu kemeri 2 kez alan Asuka'dır. SummerSlam'de Sasha Banks'i yenerek kemeri almıştır.[10] Şu anki SmackDown Kadınlar Şampiyonu, bu kemeri 1 kez alan Sasha Banks'dir. Hell in a Cell'de Bayley'i yenerek kemeri almıştır.[11] Şu anki NXT Kadınlar Şampiyonu ise, bu kemeri 1 kez alan Io Shirai'dir. TakeOver: In Your House'da Rhea Ripley'i ve önceki şampiyon Charlotte Flairüçlü tehdit maçında yenerek kemeri almıştır.[12]

Kadın güreşçilerin oluşturduğu takımlar için şu anda bir adet kemer bulunmaktadır: WWE Women's Tag Team Championship (WWE Kadınlar Takım Şampiyonluğu). Bu kemer; Raw, SmackDown ve NXT markalarına aittir. Şu anki Kadınlar Takım Şampiyonları, bu kemeri 1 kez alan Nia Jax ve Shayna Baszler'dır. Payback'de Bayley ve Sasha Banks'ı yenerek kemeri almışlardır.[13]

Ortak kemerler[değiştir | kaynağı değiştir]

WWE 24/7 Championship (WWE 7/24 Şampiyonluğu), tüm markalara ait bir kemerdir. Cinsiyet fark etmeksizin, WWE çalışanı olmasa bile herkes bu kemeri alabilir. Kemer, 7/24 kuralına göre herhangi bir yer ve herhangi bir zamanda bir hakemin varlığında savunulabilmektedir. Şu anki 7/24 Şampiyonu, bu kemeri 42 kez alan R-Truth'dur. Raw'ın 5 Ekim 2020 tarihli bölümünde Drew Gulak'ı arka alanda bir çöp kutusunun içinde yenerek kemeri almıştır.[14]

NXT Cruiserweight Championship (NXT Yarıağırsiklet Şampiyonluğu), NXT, NXT UK ve 205 Live markalarına ait bir kemerdir. En fazla 205 lb (93 kg) ağırlığında olan, "cruiserweight" olarak adlandırılan güreşçilerin alabileceği bir kemerdir. Şu anki NXT Yarıağırsiklet Şampiyonu, bu kemeri 1 kez alan Jordan Devlin'dir. Worlds Collide'da Isaiah "Swerve" Scott'ı, Travis Banks'i ve önceki şampiyon Angel Garza'yı ölümcül dört yönlü maçında yenerek kemeri almıştır. COVID-19 pandemisi nedeniyle oluşan seyahat yasağı sonrasında, Jordan Devlin'in kemeri koruması imkansız bir hale geldi. Kemerin farklı bir ismin eline geçmesi için bir turnuva düzenleneceği açıklandı. NXT'nin 3 Haziran 2020 tarihli bölümünde (maç aslında 27 Mayıs 2020'de yapıldı) Escobar, turnuvanın finalinde El Hijo del Fantasma ring adını kullanarak Drake Maverick'i yenerek kemeri almıştır.[15]

NXT UK[değiştir | kaynağı değiştir]

NXT UK markası için şu anda üç adet kemer bulunmaktadır: NXT United Kingdom Championship (NXT Birleşik Krallık Şampiyonluğu), NXT UK Women's Championship (NXT UK Kadınlar Şampiyonluğu) ve NXT Tag Team Championship (NXT Takım Şampiyonluğu). Şu anki NXT Birleşik Krallık Şampiyonu, bu kemeri 1 kez alan Walter'dır. TakeOver: New York'da Pete Dunne'ı yenerek kemeri almıştır.[16] Şu anki NXT UK Kadınlar Şampiyonu, bu kemeri 1 kez alan Kay Lee Ray'dir. TakeOver: Cardiff'de Toni Storm'u yenerek kemeri almıştır.[17] Şu anki NXT UK Takım Şampiyonları ise, bu kemeri 1 kez alan Gallus'dur (Mark Coffey ve Wolfgang). NXT UK'in 17 Ekim 2019 tarihli bölümünde (maç aslında 4 Ekim 2019'da yapıldı) Flash Morgan Webster ve Mark Andrews'u yenerek kemeri almışlardır.[18]

Şu anki şampiyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Raw[değiştir | kaynağı değiştir]

Kemer Şu anki şampiyon(lar) Kazanma sayısı Kazandığı tarih Sahip olduğu gün sayısı Yer Notlar
WWE Şampiyonluğu Randy Orton November 2013.jpg Randy Orton 10 25 Ekim 2020 31 Orlando, Florida Hell in a Cell'de Drew McIntyre'ı yendi.
Raw Kadınlar Şampiyonluğu Asuka March 2018.jpg Asuka 2 23 Ağustos 2020 94 Orlando, Florida SummerSlam'de Sasha Banks'i yendi.
Birleşik Devletler Şampiyonluğu Bobby Lashley (35625227500).jpg Bobby Lashley 2 30 Ağustos 2020 87 Orlando, Florida Payback'de Apollo Crews'u yendi.
Raw Takım Şampiyonluğu
WWE Tag Team Champion Kofi Kingston.jpg
WWE Tag Team Champion Xavier Woods.jpg
The New Day
(Kofi Kingston ve Xavier Woods)
3
(5, 3)
12 Ekim 2020 44 Orlando, Florida 2020 WWE Draft'de, SmackDown Takım Şampiyonları The New Day Raw markasına geçiş yaparken, Raw Takım Şampiyonları The Street Profits (Angelo Dawkins ve Montez Ford), SmackDown markasına geçiş yaptı. WWE çalışanı Adam Pearce, kemerleri ait oldukları markalarda tutmak için bu iki takımın kemerleri değiş tokuş yapmasını sağladı.

SmackDown[değiştir | kaynağı değiştir]

Kemer Şu anki şampiyon(lar) Kazanma sayısı Kazandığı tarih Sahip olduğu gün sayısı Yer Notlar
Evrensel Şampiyonluğu Roman Reigns Universal Champion.jpg Roman Reigns 2 30 Ağustos 2020 87 Orlando, Florida Payback'de Braun Strowman'ı ve önceki şampiyon "The Fiend" Bray WyattNo Holds Barred üçlü tehdit maçında yendi.
SmackDown Kadınlar Şampiyonluğu Sasha Banks May 2017.jpg Sasha Banks 1 25 Ekim 2020 31 Orlando, Florida Hell in a Cell'de Bayley'i yendi.
Kıtalararası Şampiyonluğu Sami Zayn in April 2016.jpg Sami Zayn 2 27 Eylül 2020 59 Orlando, Florida Clash of Champions'da AJ Styles'ı ve önceki şampiyon Jeff Hardy'i üçlü tehdit merdiven maçında yendi.
SmackDown Takım Şampiyonluğu
Dawkins and Ford.jpg
The Street Profits
(Angelo Dawkins ve Montez Ford)
1 12 Ekim 2020 44 Orlando, Florida 2020 WWE Draft'de, SmackDown Takım Şampiyonları The New Day (Kofi Kingston ve Xavier Woods) Raw markasına geçiş yaparken, Raw Takım Şampiyonları The Street Profits, SmackDown markasına geçiş yaptı. WWE çalışanı Adam Pearce, kemerleri ait oldukları markalarda tutmak için bu iki takımın kemerleri değiş tokuş yapmasını sağladı.

NXT[değiştir | kaynağı değiştir]

Kemer Şu anki şampiyon(lar) Kazanma sayısı Kazandığı tarih Sahip olduğu gün sayısı Yer Notlar
NXT Şampiyonluğu NXT Champion Finn Balor 2016.jpg Finn Bálor 2 8 Eylül 2020 78 Winter Park, Florida NXT Super Tuesday II'de Adam Cole'u yendi. Önceki şampiyon Karrion Kross sakatlığı nedeniyle kemeri bırakmıştı.
NXT Kadınlar Şampiyonluğu Io 2017 Shirai.jpg Io Shirai 1 7 Haziran 2020 171 Winter Park, Florida TakeOver: In Your House'da Rhea Ripley'i ve önceki şampiyon Charlotte Flairüçlü tehdit maçında yendi.
NXT Kuzey Amerika Şampiyonluğu Johnny Gargano June 2018.jpg Johnny Gargano 2 28 Ekim 2020 28 Orlando, Florida NXT: Halloween Havoc'da Damian Priest'i yendi.
NXT Takım Şampiyonluğu Danny Burch Oney Lorcan Wolrd TagTeam Festival 2019 - Night 1.jpg Oney Lorcan ve Danny Burch 1 21 Ekim 2020 35 Orlando, Florida NXT'de Breezango'yu (Fandango ve Tyler Breeze) yendiler.

NXT UK[değiştir | kaynağı değiştir]

Kemer Şu anki şampiyon(lar) Kazanma sayısı Kazandığı tarih Sahip olduğu gün sayısı Yer Notlar
NXT Birleşik Krallık Şampiyonluğu WALTER-PWG.jpg Walter 1 5 Nisan 2019 600 Brooklyn, New York TakeOver: New York'da Pete Dunne'ı yendi.
NXT UK Kadınlar Şampiyonluğu Kay Lee Ray NXT UK Women's Champion.jpg Kay Lee Ray 1 31 Ağustos 2019 452 Cardiff, Galler TakeOver: Cardiff'de Toni Storm'u yendi.
NXT UK Takım Şampiyonluğu Gallus April 2019.jpg Gallus (Mark Coffey ve Wolfgang) 1 4 Ekim 2019 418 Brentwood, İngiltere NXT UK'de Flash Morgan Webster ve Mark Andrews'u mağlup ettiler.
Maç, 17 Ekim 2019 tarihinde yayınlandı.

Ortak kemerler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • NXT Yarıağırsiklet Şampiyonluğu; NXT, NXT UK, ve 205 Live markalarına aittir.
 • 24/7 Şampiyonluğu, tüm markalara aittir.
 • Kadınlar Takım Şampiyonluğu; Raw, SmackDown, ve NXT markalarına aittir.

Renkler, şampiyonların ait olduğu markayı göstermektedir.

Raw SmackDown NXT NXT UK 205 Live
Kemer Şu anki şampiyon(lar) Kazanma sayısı Kazandığı tarih Sahip olduğu gün sayısı Yer Notlar
NXT Yarıağırsiklet Şampiyonluğu 2018-01-20 21-11-56 ILCE-6500 DSC04423 (24958700327).jpg Jordan Devlin 1 25 Ocak 2020 305 Houston, Texas Worlds Collide'da Isaiah "Swerve" Scott'ı, Travis Banks'i ve önceki şampiyon Angel Garza'yı ölümcül dört yönlü maçında yendi.
El Hijo de Fantasma BFG 17 crop.jpg Santos Escobar 1 27 Mayıs 2020 182 Winter Park, Florida COVID-19 pandemisi nedeniyle oluşan seyahat yasağı sonrasında, Jordan Devlin'in kemeri koruması imkansız bir hale geldi. Kemerin farklı bir ismin eline geçmesi için bir turnuva düzenleneceği açıklandı. Escobar, turnuvanın finalinde El Hijo del Fantasma ring adını kullanarak Drake Maverick'i yendi.
Maç, 3 Haziran 2020 tarihinde yayınlandı.
7/24 Şampiyonluğu R-Truth March 2015.jpg R-Truth 42 5 Ekim 2020 51 Orlando, Florida Raw'da Drew Gulak'ı yendi.
Kadınlar Takım Şampiyonluğu Nia Jax March 2018.jpg
Baszler TakeOver NOLA.jpg
Nia Jax ve Shayna Baszler 1 30 Ağustos 2020 87 Orlando, Florida Payback'de Bayley ve Sasha Banks'ı yendiler.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "WWE Championship". WWE. 
 2. ^ "Universal Championship". WWE. 
 3. ^ "NXT Championship". WWE. 
 4. ^ "United States Championship". WWE. 
 5. ^ "Intercontinental Championship". WWE. 
 6. ^ "NXT North American Championship". WWE. 
 7. ^ "Raw Tag Team Championship". WWE. 
 8. ^ "SmackDown Tag Team Championship". WWE. 
 9. ^ "NXT Tag Team Championship". WWE. 
 10. ^ "Raw Women's Championship". WWE. 
 11. ^ "SmackDown Women's Championship". WWE. 
 12. ^ "NXT Women's Championship". WWE. 
 13. ^ "WWE Women's Tag Team Championship". WWE. 
 14. ^ "24/7 Championship". WWE. 
 15. ^ "NXT Cruiserweight Championship". WWE. 
 16. ^ "NXT UK Women's Championship". WWE. 
 17. ^ "NXT UK Women's Championship". WWE. 
 18. ^ "NXT UK Tag Team Championship". WWE. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]