Ksenofon Zolotas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ksenofon Zolotas
Ξενοφών Ζολώτας
Yunanistan Başbakanı
Görev süresi
23 Kasım 1989 - 11 Nisan 1990
Cumhurbaşkanı Hristos Sarcetakis
Yerine geldiği Yannis Grivas
Yerine gelen Konstantin Miçotakis
Kişisel bilgiler
Doğum 26 Mart 1904(1904-03-26)
Atina, Yunanistan
Ölüm 10 Haziran 2004 (100 yaşında)
Atina, Yunanistan
Partisi Bağımsız
Evlilik(ler) Lola Zolota
Bitirdiği okul Atina Ulusal Kapodistrian Üniversitesi, Leipzig Üniversitesi, Paris Üniversitesi
Mesleği Ekonomist, Akademisyen
Dini Rum Ortodoks

Ksenofon Zolotas (YunancaΞενοφών Ζολώτας; 26 Mart 1904 – 10 Haziran 2004), Yunanistan eski başbakanı (1989-90) ve ünlü ekonomist.

Yaşam öyküsü[değiştir | kaynağı değiştir]

1904 yılında Atina'da dünyaya gelen Zolotas, Atina Üniversitesi'nde ekonomi öğrenimi gördü. Daha sonra Paris ve Leipzig kentlerinde bu alandaki çalışmalarına devam etti. Kökleri devrim öncesi Rusya'sına dayanan zengin bir kuyumcu ailesinin evladı olan Zolotas, 24 yaşında Atina Üniversitesi'ne Ekonomi Profesör olarak atandı. 1967'de yapılan ihtilal sonrası askeri rejimi protesto amacıyla istifa edene kadar bu görevde tam 40 yıl bulundu. 1946 yılında Birleşmiş Milletler Yardım ve Rehabilitasyon Kurumu Yönetim Kurulu Üyeliği'ne seçildi. Uluslararası Para Fonu ve diğer birçok önemli kurumda üst düzey görevli olarak bulundu (1946-1981).

Zolotas, Yunanistan Merkez Bankası'nda yönetim kurulu başkanı olarak 1944-1945 yılları ile 1955-1967 yılları arasında arasında görev yaptı. 1967 yılında askeri rejimi protesto maksadıyla bu görevinden ayrıldıktan sonra üçüncü defa 1974-1981 yıllarında aynı görevde bulundu. Yunanistan ve uluslararası ekonomik konularda birçok eserler yayınladı. Ekonomi alanında ılımlı olmasının yanı sıra mali denetim ve paranın istikrarından yana bir tavır sergiledi. Yaptığı İngilizce konuşmalarda Yunancanın İngilizceye katkılarını göstermekle de ayrıca ün salmıştır.

Siyasi yaşamı ve kriz dönemi başbakanlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

1989 Haziran ayında yapılan seçimler istikrarsızlığı beraberinde getirmiş ve iki büyük partinin liderleri koalisyon kurmaktan kaçınıp tek başına iktidar isteğiyle ikinci bir seçimi tertiplemişti. Ancak Kasım 1989 tarihinde yapılan seçimler yine aynı sonucu vermiş ne Andreas Papandreu ne de Konstantin Mitsotakis istediğini alabilmişti. Bunun üzerine tekrar bir erken seçimi arzu eden iki lider yaptıkları mutabakat sonucu, Zolotas'ın bağımsız başbakan olarak geçici hükûmeti kurmasını ve erken seçimlere kadar bu hükûmetin görevde bulunmasını taahhüt altına almışlardı. Böylece ömrünün sonbaharında 85 yaşında bulunan Zolotas, Cumhurbaşkanı Sartzetakis tarafından Başbakan olarak atandı. Bununla beraber hem Yunanistan tarihinin hem de Dünya Siyaset Tarihi'nin en yaşlı Başbakanı olarak and içen Zolotas Nisan 1990 seçimlerini düzenlemiş ve bu seçimleri sadece 1 milletvekili farkla kazanan Miçotakis'e Başbakanlığı devrederek siyaset hayatını noktalamıştır.

Tam bir işkolik olarak adlandırılan Zolotas, aynı zamanda coşkulu bir kış yüzücüsüdür. Zolotas 90'lı yaşlarına kadar yıl boyunca her sabah yüzmesiyle bilinmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen:
Yannis Grivas
Yunanistan Başbakanı
1989–1990
Sonra gelen:
Konstantin Miçotakis