Parti çizgisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Siyasette, "çizgi", "parti çizgisi" veya "takip edilecek politikalar" bir siyasi partinin veya toplumsal hareketin belirli bir ajandası ve parti bağlılığına özgü ideolojik unsurlar için kullanılan bir deyimdir. "Parti çizgisini takip etmek" deyimi, bir kişinin siyasi partisinin ajandasına uygun bir şekilde konuşan bir kişiyi tanımlar. Benzer şekilde, parti çizgisinde oy kullanma, her siyasi partiden çoğu veya tüm yasama organının, o partinin politikalarına uygun olarak oy verdiği bir oylamayı ifade eder. Birçok ülkede, bir disiplin amiri bunu sağlamaya çalışır. Marksist-Leninist demokratik merkeziyetçilik kavramı, bir komünist partinin pozisyonlarına katı bir şekilde bağlı kalma ve savunma anlamına gelir; bu genel olarak parti çizgisi veya politik çizgi olarak bilinir.

Amerikalı eğitimci Herbert Kohl, 1940'ların sonu ve 1950'lerin başında New York'taki tartışmalar hakkında yazarken, "siyasi doğruluk" ifadesi, parti çizgisine olan sadakatinin merhametten üstün geldiği ve kötü politikalara yol açan birine alaycı bir şekilde atıfta bulunmak için kullanılırdı. Bu ifade, Sosyalistler tarafından Komünistlere karşı kullanılırdı ve eşitlikçi ahlaki fikirlere inanan Sosyalistleri, ahlaki içeriklerinden bağımsız olarak parti pozisyonlarını savunan dogmatik Komünistlerden ayırmayı amaçlıyordu.[1]

Geniş anlamıyla kullanıldığında, "parti çizgisi" ifadesi ayrıca siyasi partiyle ilgisi olmayan dini gruplar, işyerleri veya sosyal ağ gibi parti dışı örgütleri de ifade edebilir. Bu örgütlerde, yarı resmi bir kurumsal politika veya duruş olabilir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kohl, Herbert (June 1992). "Uncommon Differences: On Political Correctness, Core Curriculum and Democracy in Education". The Lion and the Unicorn. 16 (1): 1. doi:10.1353/uni.0.0216. ISSN 1080-6563.